Mad Max: Fury Road muhteşem bir filmdi. Zamanında da salyalarla övdük, şimdi de dönüp muhteşem hatırlıyoruz. Pek çoğumuz filme iki, üç kere sinemada gitti; ne zaman kara ekranda bulsa izledi, hâlâ “Bir tur daha?” diyen arkadaş çıksa karşısına iştirak eder. Eleştirmenler bizim haricimizde de filme köpekbalığı gibi coştular, skorlar havada uçuştu, gişe iyi geldi; üstüne üstlük film bariyerleri aşarak 10 Oscar’a aday gösterildi, 6’sını kazandı; o yılın en büyük kazananı olarak törenden ayrıldı.

Tüm bunların üstüne filmin dağıtımcılığını üstlenen Warner Bros’un, yönetmenliğini üstlenen George Miller’la şampanya patlatıp, hemen Mad Max 5, 6, 7 hatta gerekiyorsa 8, 9 ve 10 üzerine çalışmaya başlamasını beklersiniz değil mi? İnsan olan öyle bekler. Fakat onun yerine George Miller ve Warner Bros takriben üç senedir kavga ediyorlar. Sebep?

Hazır mısınız?

Prim.

24 Mad Max

Evet, Arda Turan ve Fatih Terim’in de arasına giren bu kalleş konsept, bize 2015’in en iyi filmini veren iki kreatif unsur arasına da girmiş vaziyette. Şöyle ki, Miller’ın ortağı olduğu prodüksiyon şirketi Kennedy Miller Mitchell, filmin finansörü ve dağıtımcısı Warner Bros. ile bir anlaşma yapıyor. Bu anlaşmaya göre filmin bütçesi 157 milyon $ olarak belirleniyor. Warner sözleşmeye bir madde koyduruyor, eğer prodüksiyon 157 milyon dolardan ucuza mâl edilirse, Kennedy Miller Mitchell 7 milyon dolarlık bir ek prim almaya hak kazanıyor.

İşte it dalaşımızın sebebi de bu. Miller’ın şirketi “yav kardeşim işte ucuza getirdik filmi versenize primi” diyor, Warner Bros ise bütçenin aşıldığı kanaatinde. Aynı zamanda filmin söz verilen uzunluk ve yaş sınıflandırılmasına da sokulmadığı, bu yüzden de sözleşmenin zaten devredışı tutulduğunu dile getiriyorlar. Her hukuki kavgada olduğu gibi sağdan soldan başka başka şeyler de girmiş işin içine, bir yerde Kennedy Miller Mitchellbize sahnemizi çektirmediler” demiş, ötekisi başka bir şey diyor…

Bu saçmalık bir noktada son bulacak. Ancak en nihayetinde son bulana kadar Mad Max filmi izleyemeyeceğiz. O yüzden şöyle bir şey öneriyorum. Hepimiz aramızda para toplayalım. 7 milyon doları bulunca bunu Warner’a yollayalım. Onlar da George Miller’a bizim adımıza versinler. Sonra öpüşüp barışsınlar, biz de en kısa zamanda Mad Max 5’i izleyelim. Çünkü ayıptır günahtır geek’in rızkı söz konusu burada…

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.