Bazen bazı yeniliklerin son kullanıcı olarak üzerinizde sahip olacağı etkiyi tam kestiremezsiniz. Mesela atıyorum, Steve Jobs sahneye çıkıp “Abi biz iPhone’un az büyüğünü yaptık, onu satacağız” diyene kadar kimsenin hayatında tam bir tablet bilgisayarın dolduracağı bir boşluk yoktu. Neremize alıp ne yapacağız o tableti, çözmemiz biraz vakit aldı. Çözdükten sonra hayatımıza demirbaş oldu, orası ayrı.

Ama bazı yeniliklerin de fırtına gibi gireceği belli. Biz WebAssembly destekli yeni Mozilla Firefox’un öyle olduğunu düşünüyoruz. Nedir WebAssembly? WebAssembly düşük-seviye bir progralama dili. Özünde diğer programlama dillerinin bir internet tarayıcısında çalışmasını sağlıyor. Bunu yapan diğer lisanların aksine, pek çok derleme uygulama henüz bizim tarayıcımıza gelmeden yapılıyor; bu yüzden de hızı muadillerinin aksine inanılmaz yüksek.

Üstelik, söylemeye gerek yok, ama bu platformlar arası sınırları da üfürüp atıyor. Desteklenen bir tarayıcınız varsa, kullanmaya çalıştığınız program da WebAssembly destekliyse, internete bağlanmanız yeterli. Artık açar Football Manager mı oynarsınız, AutoCAD mi açarsınız, Photoshop mu kasarsınız; size kalmış. Bundan sonra elimizde öküz yüküyle kaynak tüketen programları tarayıcınız açabiliyor.

An itibariyle WebAssembly destekli Firefox açık betada. Hatırlatalım, burada bir tarayıcıdan söz ediyoruz. Video oyunlarının açık betaları gibi bir şey değil bu, baya program tamamlanmamış demek, ortada katır yüküyle sorun var demek. Ama aynı zamanda geleceğe tanık olmak da demek, o yüzden riski almak isteyenler için link şurada. WebAssembly desteği bir süre Firefox’a özel takıldıktan sonra Chrome ve Edge’e de gelecek bu arada. Ama araştırma ekibinin başını Firefox çektiği için, prima nocta Firefox’un. Bakalım. Biz pek heyecanlandık bu gelişmeye. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.