John Hurt‘ü kaybettik. İngiliz sinema, tiyatro ve televizyonunun en çalışkan, en verimli, en çeşitli ve en klas adamlarından birini kaybettik. Hurt, nesiller ötesi olan aktörlerden biriydi. Dönemler ötesiydi, trendler üstüydü. Ve ilginçtir, hep bizim buralarda ikamet etti Hurt. Dışarıdan bakılınca bombastik sesli, asaletli bir İngiliz aktörüydü, lord gibiydi. Hep Shakespeare tiradları atıp, Byron tartışıyor sanardınız. Ama bir yandan da bilim kurgu sinemasında bıraktığı iz de gerçekten dudak uçuklatıcı.

Her filmini tek tek sayamayız burada. Onun için IMDb var. Biz onun yerine, altı filmle, Hurt’ün küçük bir portresini çıkarmak istedik sizlere. Bizce bu akşam aralarından birini açın, doyasıya izleyin. Üstadın ölümsüzlüğüne de selam olsun!

Buyurun!

 

Alien

00 Alien John Hut

Enteresandır, uluslararası çıkışını Midnight Express ile yakalayan ve oradaki rolüyle Oscar’a aday olan, BAFTA’yı da alan John Hurt; akabinde soluğu bilim kurguda almıştı. Bu kariyer eğrisini çizen çok fazla aktör göremezsiniz. Bilim kurgu/fantastik işlerle popülarite kazanıp, sonradan ciddi ödül filmleriyle flört eden çoktur (Lawrence, Mortensen, vb.) ama Hurt başkaydı. Zaten Alien’dan önce de Lord of the Rings’in animasyon uyarlamasında Aragorn’u seslendirmişti neticesinde. Alien’da da taş gibiydi.

 

The Elephant Man

01 Elephant Man John Hurt

Hurt’ün her yönünü göstermek niyetindeysek, o zaman kariyerinde çok da sıklıkla üstlenmediği “başrol” titrini en aslanlar gibi taşıdığı filmini de buraya koymamız gerekiyordu. Sürrealist yönetmen David Lynch’in 1980 tarihli filminde, nazik kalpli ve canavar suratlı Merrick karakterini oynayan Hurt, cümle aleme rest çekmişti resmen performansıyla. O adının başındaki “Sör” ibaresini nasıl aldı diye merak ediyorsanız, mutlaka izleyin.

 

Nineteen Eighty-Four

02 1984 John Hurt

E elbette. Tarihin en etkileyici ve etkili bilim kurgu romanlarından birinin başrolünde de yine John Hurt var. Hurt, kariyerinin sonuna kadar hep bilim kurgunun içinde oldu; ve bilim kurgu da onu hep sevdi. Nineteen Eighty-Four’daki rolü ise başka bir seviyedeydi. Hurt, pek çok anlamda bu rolü üstlenmek için mükemmel bir adaydı, ve izlerseniz fark edeceksiniz, nüanslarıyla çok katmanlı bir performans çıkartmayı başardı. Filmi dönüp izlemesi hâlâ keyifli ise, Hurt’ün payı büyük.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.