Mitoloji geekleriyle mi irtibattayım acaba? Güzel! O halde size çok yeni bir video serimiz üzerine birkaç kelam etme isteğiyle bu yazıyı yazıyor olduğumu belirtmek isterim. Geekyapar YouTube kanalının biriciği, güzel kelebeği Aybike’nin şahsi kanalını da takip ediyorsunuzdur umarım? Zira bizim Geekyapar kanalında American Gods incelemelerimiz üzerine, kendisinin mitolojik konulara fazlaca coştuğunu öğrendim. Daha fazla öğrenmek ve elbette takipçileriyle paylaşmak için böyle bir girişimde bulunmak istedi. Ona, bu mitolojik hikayelerin anlatılacağı video serilerinde ben eşlik ediyor olacağım bu arada. Nasıl bir şey olacak diye merak edenler için hemencecik şuraya Aybike’nin kanalından bir teaser bırakıyorum, bakıverirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=HCJYVsLFFWU

Teaserda da bahsettim: Size, Yunan mitolojisine girebilmek adına en basitin de basiti seçenekler olan Rick Riordan’ın Percy Jackson ve Yunan Tanrıları kitabı ile Lucilla Burn’ün Yunan Mitleri kitabını önermiştim. Birbirlerinden ciddi anlamda çok farklı aslında bu kitaplar: Percy Jackson’lı olan, kendi serisine has samimi bir dille anlatıma sahip olmasından dolayı akılda daha kalıcı bir çocuk kitabı. Lucilla Burn’ün Yunan Mitleri ise biraz daha çocuksu anlatımdan hoşlanmayan ve de Percy Jackson’ın o önyargılı şöhretine kapılmışlar için ideal bir seçenek. Fakat ikisini de bizzat önermemdeki amaç basitti aslında: Genel anlamda Yunan mitlerine dair bir kaynağınız olması.

Yunan mitolojisinde belki de en temel eserler olarak sürekli olarak okutulan İlyada ve Odysseia, hem okuyup anlama bakımından hem de genel anlamda giriş hikayelerini öğrenme açısından biraz daha zorlayıcı seçeneklerdi. Bu gibi destansı şiir kitaplarına sizi doğrudan sokup işinizi zorlaştırmaktansa, daha basit anlatılarla sizi bu dünyaya alıştırmak en birincil hedefimiz. Bir de Azra Erhat’ın Mitoloji Sözlüğü‘nü de teaserda bahsettiğimiz üzere dilediğiniz vakit açıp bilgi öğrenmek için okuyabileceğiniz bir kaynak olarak kitaplığınıza eklerseniz hiç fena olmaz yani.

Ai75Vfz

Genel anlamda mitolojilere giriş açısından en kolay öğrenilen tür olduğunu düşündüğüm Yunan mitolojisi için elbette kaynak kitaplar bu kadarla sınırlı değil; Google’a yazsanız karşınıza sayısız örnek çıkacaktır ve muhtemelen bu kaynak selinde kaybolabilirsiniz. Tek başına Bulfinch Mitolojileri kitabı ise bu mitolojiye giriş ve hakimiyet açısından yeteri gerekliliği karşılayabilecek ölçüde olsa da, görenlerin gözünü 900 küsür sayfa sayısıyla korkuttuğundan hiçbir zaman ilk önerim olmadı kendisi. Aksi takdirde Percy Jackson kadar basit bir kaynağa bile gereğiniz kalmadan kütüphanenize önemli bir kaynak eklemiş olurdunuz.

Bu arada, bu kadar “Percy Jackson’ı anlaması çok basit” diye her yerde çığırmamın sebebini sizlere bu yazımda biraz açmak istiyorum. Artılarıyla eksileriyle Rick Riordan’ın Yunan ve Roma mitolojilerine dalış yapan serisini genel anlamda değerlendirmek ve biraz da içimi dökmek istiyorum çok yüksek müsaadelerinizle. Buyurun.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.