Amerikalılar ile ilgili söylenebilecek çok fazla şey var; ama hepsinin arasından bir tanesini seçip duvarın tepesine yapıştıracak olsak; muhtemelen bu tartışmasız bir şekilde dramaya ne kadar fazla yatkın oldukları olur. Gerçekten, adamların sinema ve dizi sektöründe bu kadar açık ara dominant olmaları sebepsiz değil. Bir Amerikalı ile tanıştıysanız dahi anlarsınız, kendi hayatlarını bile bir naratife sokup, süsleyip anlatırlar. Bizim gibi ayıbı ve acıyı ufaltarak gizleme huyları bile yoktur.

Bu aynı zamanda sporlarına da yansıyor. LeBron James ile ilgili olan yazımızda zaten büyük sporculardan aynı zamanda bir hikaye sunmaları da beklenir demiştik; ancak Amerikan mentalitesinde bundan fazlası da var. Onlar tüm spor müsabakalarını henüz montajı yapılmamış bir film olarak izliyorlar. Eğer kaynak materyal de uygunsa, sonradan etrafına harika bir hikaye gerdirip, giydiriyorlar. 2016 NBA Finallerinde olduğu gibi.

NBA’in resmi YouTube kanalı var, takip etmiyorsanız ivedilikle etmenizi öneririm. Türkiye’den de izlenebilen çok harika içerikleri var. Bu içeriklere hem top 10 listeleri, hem maç öncesi ve sonrası programlar dahil; aynı zamanda röportajlar ve maç özetleri de var. Bunları da küresel bir şekilde açmışlar dünyaya. Bizim memlekette ligimizin özetini izlemek için üç farklı siteden el almamız gerektiğini düşünürsek, spor tutkunu için baya eşi benzeri bulunması zor bir kanal anlayacağınız.

İşte bu kanal, muhteşem bir video hazırlamış. Gerçekten. Tüm 2016 NBA Finallerini, 7 maçıyla beraber 30 dakikalık bir mini-film hâline getirmişler. Ama ne mini-film! İçinde saha kenarı konuşmalar da var, koçların soyunma odası nutukları da var, kilit anların farklı çekimleri de var, taraftar röportajları da var… Tarih kitaplarına şimdiden geçmiş olan bu finali baştan sona pürüzsüzce anlatmış NBA YouTube kanalı. Çok fazla İngilzce gerektirmiyor, genel hissiyatı az buçuk anlıyorsunuz zaten. Seriyi tekrar bir baştan yaşamak istiyorsanız, tartışmasız öneririz. Buyurun efendim, iyi seyirler olsun!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.