Kanye garip bir adam. Şu saatten sonra kimsenin bu cümleye itiraz edeceğini sanmıyorum. Kanye gerçekten de garip bir adam; burada tartışmaya açık olan tek şey bu garipliğin zamanında yanlış anlaşılan ama vakit ilerledikçe bir dahi olarak kıymet görmeye başlayan bir adamın acayiplikleri mi; yoksa eline çok fazla güç ve para verilmiş şımarık bir çocuğun egzantriklikleri mi olduğu meselesi.

 

Amerikalı rapçinin son videosu da, bu tartışmanın hangi tarafında olduğunuza göre farklı yorumlanabilecek bir şey. Şimdilik video Tidal üzerinde ve oraya mahsus, yani herkes tarafından izlenemiyor. Bir lansmanı yapıldı, gazeteciler oradan takip ettiler ve internete resimleri yayıldı. Tek bildiklerimiz bunlar olmasına rağmen, video şimdiden 2016’nın en tartışmalı şeylerinden biri olma yolunda ilerliyor. Zira aralarında Kim Kardashian ve Kanye West’in de bulunduğu 12 ünlüyü çıplak bir şekilde resmediyor.

famous.0

Bu ünlülerin –muhtemelen Kim ve Kanye hariç- hiçbiri gerçek değil. Hepsi gerçekten neredeyse harfiyen baştan yaratılmış balmumu kopyalar. Ancak gerçeğe çok benziyorlar ve görselde –yukarıda görebildiğiniz üzere- adeta bir grup seks sonrasında alınmış bir fotoğrafaymış gibi dizilmişler. Hem de gerçekten çok provokatif seçilmiş isimler bunlar. Hayatın da farklı alanlarından. Sol baştan, eski başkan George Bush, Vogue editörü Anna Wintour, Cumhuriyetçi Başkan Aday Adayı Donald Trump, Rihanna, onun tarafından şiddet görüp olaylı bir şekilde ayrıldığı Chirs Brown, Taylor Swift,  Kanye, Kim Kardashian, Kardashian’ın eski sevgilisi ve onu meşhur eden seks kasedindeki partneri Ray J, West’in eski sevgilisi Amber Rose, Kardashian’ın trans üvey annesi Caitlyn Jenner ve tecavüz iddialarıya Amerika’da parya konumuna gelen Bill Cosby.

Şimdilik tartışmalar, şarkıda “Taylor ile hâlâ seks yapabiliriz gibi hissediyorum / Niye? / Çünkü onu ben meşhur ettim” cümlesi de geçtiğinden –ve bu cümle uzun süredir olay olduğundan- Taylor Swift’in orada olması ve Kanye’nin yanında olması etrafında dönüyor. Ancak, vakit ilerledikçe bunun görüntü hakları, itibar hakları ve genel olarak bunun yapılabilip, yapılamayacağı gerçeği üzerinden de şekillenecektir. Şarkı genel anlamda şöhret üzerine olduğundan, bir anlamda seçilen kişiler ve yaratılan kompozisyon çarpıcı aslında. Ancak öte yandan da, gerçekten, West’in oraya onları o şekilde koymaya hakkı var mı? Dedik ya, nereden baktığınıza göre değişir. Siz bu meselenin hangi tarafındasınız?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.