Bence şu hayatta hiçbir bireyin politik olarak doğrucu olmak gibi bir gereksinimi yok. Gerçekten. Bir insan şahsi hayatında dilediği kadar gücendirici, yanlış anlaşılmaya müsait, sosyal olarak kabul edilemez sınırlara düşen kelimeler, öbekler ya da anektodlar tercih edebilir. Çok kontrol edilemez noktaya gelirse, böyle etkileşme girmeyi seçen insanın yanından kalkar gidersiniz, olur biter. O insan kendi kulvarında devam eder, siz kendi kulvarınızda devam edersiniz.

Ancak siz medyaysanız, siz yayıncıysanız, siz siyasetçiyseniz, devlet erkanıysanız; politik olarak doğrucu olmak sizin için bir lüks değil, bir mecburiyettir. Çünkü sizin söyledikleriniz bir kişiyi değil, milyonları bağlar. Sizin söyledikleriniz masadaki insanların akıl salahiyetine değil, kültürün yarattığı imgeye ve bu imgeden aşağıya inen yansımalara sirayet eder. Örneğin masadaki bir arkadaşına homofobik bir küfür edersin, en fazla masadakiler rahatsız olurlar ya hani? Bunu muktedir kurum ve kişiler yaparsa, LGBTİ insanların sistem dışına itilmesine fayda sağlamış olur.

Bu yüzden bana politik doğruculuk ile ilgili tartışmanın YouTube yorumlarında, 4chan’da, Muhit’te yapılması çok saçma geliyor. Kimse spesifik olarak GecelerinYargıcı89’dan “eve çocuklarımı yetiştirsin diye Filipino gelin kiralayacağım hahahah” demesin diye uğraşmıyor. Çünkü çok da önemi yok esasında. Ama aynı fikrin üzerine NBC büyüklüğünde bir kanal dizi yapmaya kalkışınca, olaylar biraz farklı ilerliyor. O dizi duyuruluyor, insanlar haklı olarak “Manyak mısınız abi kadın ticaretine mi gülücez” diyorlar, NBC de tepkiler üzerine diziyi başlamadan iptal ediyor.

maxresdefault (3)

Mail Order Family’nin başına gelen bu. Yazar Jackie Clarke’ın kendi tecrübelerinden yola çıkarak yazdığı dizi, dul bir erkeğin iki kızını yetiştirsin diye Filipinler’den posta yoluyla bir gelin sipariş etmesini konu alacaktı. Evet, gerçekten. Sonra biz gülecektik falan buna. Yani düşünün, bir kadını ülkesinden, sevdiğinden, anasından babasından koparıp elaleme koca olsun, anne olsun diye kelimenin tam anlamıyla kargoluyorlar, buna da sitcom çekiliyor? E sene 1996 olmadığı için, olmadı tabi. Mail Order Family’nin yaratıcıları, tepkileri gördükten sonra, başlarını sessizce öne eğip planları geri çekilter, hayatlarına da devam ettiler.

Projenin bitişine çok da üzülmedik elbette. Hatta bilakis, bu kadar abesle iştigal fikirlerin abesle iştigalliğinin halka danışılması hoşumuza gidiyor. NBC de koskocaman kanal, yaratıcı ve yazar ekibi de kodaman insanlar. Kimsenin canı yanmadı, kimse uf olmadı. Sadece çok berbat bir fikrin gün ışığı görmesi engellendi, bu da tertemiz yaşandı. Siz ne diyorsunuz peki? Aranızda “olsaydı izlerdim ha” diyen var mı Kadın Ticareti Komiklikleri dizisini?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.