Hep söylerim, Warcraft’ın mitolojisi oyun dünyasının en hakkı yenen şeylerinden biri. Çoğu yerde karşınıza çıkmıştır karşı argümanlar. “Ne var Arthus dediğin Anakin çakması” diyen vardır, “Blood Elf Paladin’den sonra çok bozdu” diyen vardır ve elbette “Blizzard lore’un içine etti” diyenler de gönlümüzde ayrıdır. Ama gerçekten uzun süre WoW oynayanlar bilirler, Blizzard hikaye anlatımında ustalaştıkça; Garrosh, Varian, Jaina, Thrall gibi karakterler için çok ilgi çekici hikayeler anlatılmış; oyunun içerisine çok acayip yerel ve küresel öyküler yerleştirilmiştir. Örneğin bir Badlands hikayesini, Vale’in ilk açılışını ya da Khadgar, Thrall ve Maraad ile omuz omuza alternatif Draenor’a girişimizi kim unutabilir?

Fakat oyunların, romanların ve çizgi romanların net ve açık bir şekilde değinmediği bir zaman dilimi var Warcraft evreninin, o da her şeyin başladığı yer. Kaba tabirle söylüyorum, Warcraft evreninin Hobbit’i de var Yüzüklerin Efendisi de; fakat bir Silmarillion’u yok. Fakat bu 2015’in Kasım ayında değişecek. Daha önceden Warcraft’ın çizgi romanlarını yayınlayan Dark Horse Comics ile Blizzard’ın işbirliği sonucunda ortaya çıkacak olan World of Warcraft: Chronicle her şeyin başladığı yerden start alacak ve günümüze kadar gelecek.

wow-chronicle-cropped

Evet, bu baya baya Sargeras ve Burning Legion’ın yaradılışıyla ilgili ilk defa keskin ve net bir bilgi alacağımız anlamına geliyor. Daha önce hep oyun içi referanslar, oyun dışı röportajlar ve anlatımlar vardı; ama hiçbir zaman buna eğilen bir roman olmamıştı. Şimdi ise WoW’un ilüstratörü Peter Lee’nin çizimleriyle desteklenen bu roman, gizemli Titanlara detaylı bir bakış atacak.

Ben bir Warcraft hastası olarak meseleye kocaman bir baş parmak kaldırıyorum. Dürüst olmak gerekirse Warcraft romanlarının kalitelerini genelde pek beğenmeyen bir insan evladıyım, yazım kalitesini büyük oranda düşük buluyorum. Üstelik bazen gerçekten çok saçma sapan seçimler de yapabiliyorlar konu olarak… Yani Rhonin’i üç yüz kitap okuduktan sonra, Sargeras’a anca gelebilmiş olmak garip geliyor bana. Ama üzümünü yeyip, bağını sorgulamak niyetinde değilim. Geç olsun, güç olmasın; en sonunda Warcraft evreninin genesis noktasına net bir şekilde bakacağız daha ne olsun? Size de bu fikir çok heyecan verici gelmiyor mu?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.