The Last Jedi‘ın yönetmeni Rian Johnson kalifiye bir adam. Kariyerine 2005’te çektiği ve bağımsız sinema zümrelerinde ses getiren Brick ile başlayan, hemen hemen hepimizin radarına da 2012 tarihli keyifli zamanda-yolculuk filmi Looper ile takılan Johnson’ın adı Star Wars ile anılmaya başladığında bu yüzden de ilk tepkimiz olumlu olmuştu.

Disney de kendisini ve Last Jedi’daki performansını beğenmiş anladığımız kadarıyla. Henüz film vizyona girmese de, Johnson’a Star Wars tarihinde çok az hikaye anlatıcısına tanınan bir alan vermeye karar vermişler. Bugün Star Wars’ın resmi internet sayfasından duyurulan habere göre Rian Johnson yeni bir Star Wars üçlemesi yaratacak. Johnson bu yeni üçlemenin ilk filmini kendisi yazıp yönettikten sonra ise başka sinemacılara teslim edecek.

Rian Johnson

Bu yeni üçleme Skywalker Saga‘nın dışarısında olacak. Disney’nin kendi ifadesine göre, “Johnson Star Wars külliyatının hiç keşfedilmemiş köşelerinden yeni karakterler” tanıtacak bizlere. Bu kararın alınmasındaki en büyük etken de tutan kumaş anladığımız kadarıyla, zira Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy The Last Jedi esnasında Amerikalı yönetmenle çalışmaktan çok keyif aldıklarını ve kendisinin bu boş tuvalle çok iyi işler yapacağına inandıklarını dile getirdi.

Şimdi bu da akla şu soruyu getiriyor: Peki Johnson bu yeni üçlemede neyi konu alacak? Disney’nin Lucasfilm’i alışıyla sıfırlanan Genişletilmiş Evren Yavin Savaşı’ndan binlerce yıl öncesini de, yüzlerce yıl sonrasını da kapsıyordu. Elbette pek çoğumuzun derin arzusu birinin Old Republic dönemini anlatması; Revan ve Malak‘a değinmesi, Exar Kun‘ları göstermesi. Ancak bu dönemin ticari çekiciliğinin çok yüksek olmadığı da aşikar. İşin açıkçası, Skywalker Saga’nın uzağındaki hemen hemen her yer taze Star Wars destanı için. Nar Shaddaa’nın kirli sokaklarını da konu alsalar, Onderon’un ormanlarında gerilla savaşı çekseler yeni olacak neticede. Siz ne diyorsunuz? Hislerinizi tarayın. Hangi dönemi konu alsın isterseniz bu yeni üçleme?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.