Şu bol kar yağışlı günlerde dışarı çıkmanın fazlasıyla zor geldiği anlar yaşıyorsanız, size evde kalmanız için harika dört sebeple geldik! Sinema sektöründe yediden yetmişe sayısız insanın kalbini kazanmış Ben Stiller’ın birbirinden şahane filmlerine göz atmaya ne derdiniz? Her rolünün birbirinden komik olduğu bu filmleri, sanıyoruz ki siz de defalarca izlemişsinizdir. Fakat birazcık nostaljinin gücüne ve biraz da gülmeye ihtiyacımız olan bu günlerde sanıyoruz ki ezberimizden çıkmayan bu filmleri tekrardan izlemenin bir zararı olmaz. O halde gelin ve Ben Stiller ile o komedi kazanı dört değişik filmine bir göz atalım!

 

1) Mystery Men / Şapşal Kahramanlar (1999)

111111111111111111

Bu filmi kaç yılında izledim hiçbir fikrim yok ama şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, izlediğim en komik süper kahraman filmi Mystery Men olabilir. Evet, süper kahraman filmi. Şaşırdınız mı? Şaşırmayın, sandığınız ya da tahmin ettiğiniz tarzda bir yapım değil. Zira görüp görebileceğiniz en absürt, en saçma, en komik, en eğlenceli ama bir o kadar da süper kahramanları dibine kadar tiye alan bir film kendisi. Ben Stiller’ın baş rolünde bulunduğu bu filmin ana konusu, tamamen kendi çaplarında kahraman gibi davranan bir grup insanın, şehrin kötü adamı Casanova Frankenstein’a karşı örgütlenmeleri üzerine kurulu. Süper kahraman filmi dedik ama aynı zamanda absürt de dedik değil mi? Kahramanlarımız arasında parmağını çekince gaz çıkaran, çatallarıyla adamları nakavt eden, babasının hatırasını taşıyan bir bowling topu ile dağları deviren ve benzeri tipler mevcut. Tabii bunca saçma karşılanabilecek uğraş arasında kendini kahraman ilan etmiş kişiliklere ek olarak Ben Stiller’ın karakteri Mr. Furious da ayrı bir alem. Kendisi, isminden de anlaşılabileceği üzere tam bir sinir deposu. Sinirlenmesine imkan tanıdığınız an, tabanları yağlamanız gerekiyor.

Film boyunca karşımıza çıkan “kahraman”ların bir araya gelişi ve Casanova Frankenstein’a karşı nasıl bir mücadele verdikleri öylesine güzel işleniyor ki, o yıllarda çıkan bir film için gerçekten komik olarak nitelendirilebilecek bir güzellikte. Aslında o yıllar diyerek sanırım biraz küçümseme yapmış oluyorum, bu konuda lafımı geri almalıyım sanırım. Zira eskiden bu sektörde çok daha komik filmler yapıldığı konusunda benimle ters düşecek çok kişi olduğunu sanmıyorum. Ne varsa eskilerde var yahu!

İki saat uzunluğundaki komedi bombası film, IMDB’den 6 puan alırken, Metascore’da 65’e layık görülmüş.

 

2) Meet The Parents / Zor Baba (2000)

_OGzEtT84xQx

Ben Stiller’ı Ben Stiller olarak tanımamı sağlayan film sanırsam Meet The Parents olsa gerek. Zira yaşımdan ötürü çok da eski filmlerini bilemeyecek kadar genç olsam da, televizyonda izlerken bana Ben Stiller olarak tanıtılan bu adamı ilk görüşüm bu filmler sayesinde oldu. Robert De Niro ile beraber baş rollerini paylaştığı Meet the Parents, zihnimde bir Mystery Men kıvamında kahkaha kazanı değil ne yazık ki. Bir bakıma silik anılardan ibaret olsa da, bu filmin yeri bende yine de ayrı. Stiller’ın komikliğini tanımama vesile olan “Zor Baba” filmlerinin ilkinde, her rolünde olduğu gibi döktürüyor aktörümüz. Ne kadar romantik komedi türünde olsa da, eskileri yad edip yaklaşık 17 yıl öncesinin filmini izlemekten pek zarar gelmez, ne dersiniz? Böylece anıları tazelemiş oluruz belki. Şahsen ben bölük pörçük hatırlasam da kafama bir şekilde yer etmiş olan bu filmi izlesem, yine o yaşımda aldığım zevki alacağıma eminim. Hatta çocuk kafayla anlamadığım birçok gönderme ve espriyi muhtemelen şimdi çok daha farklı karşılarım, yani sanırım.

Bir saat elli dakika süren yapım, IMDB’de 7, Metascore’da ise 73 puan almış.

1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.