Anımsamayanlar için hatırlatalım, yoluna buradan yaklaşık dokuz buçuk sene önce kadar çıkmış olan NASA aracı New Horizons¸ geçtiğimiz Temmuz ayında uzun yolculuğunun asıl amacına ulaşmış ve Plüton gezegeninin yanından uçmuştu. Plüton’a yaklaşık 12.500 kilometre yakınlıktan geçen New Horizons, buzul gezegenle ilgili daha önce hiç sahip olmadığımız seviyede bilgiye vakıf olmamızı sağlamıştı. Peki görevi sonlandı mı? Hayır.

Kuiper belt

New Horizons’ı NASA dokuz buçuk senelik görevine hazırlarken, yanına sadece dokuz buçuk sene dayanacak yakıt ve ekipman koymamıştı elbette. Yol boyunca –daha önce kısaca sözünü ettiğimiz- minik bir sıkıntı haricinde bu ekstra rezervlere başvurmayı gerektiricek bir durum olmayınca, New Horizons’ın elinde fazladan yakıt kaldı. NASA, bir süredir bu yakıtla New Horizons’ın nereye gideceğine karar vermeye çalışıyordu. Yanıtı en sonunda güneş sisteminin ucunda buldu.

Aylar boyunca bu konu üzerine kafa patlattıktan sonra, NASA üç tane aday belirledi ve adlarını PT1, PT2 ve PT3 koydu. Bu üç aday da Kuiper Kuşağında, yani bizim güneş sistemimizin en ucunda duruyorlar. Adaylardan PT3, aralarında en parlağı ve büyük ihtimalle en büyüğüydü; yani kendisi hakkında daha net bilgi edinebilirdik. Ama NASA, PT1’i ya da gerçek adıyla 2014MU69’u seçti, çünkü eldeki yakıt rezervi PT1 için yüzde yüz ihtimalle yeterli olacaktı.

150828-ring

İş şimdi sadece NASA yöneticilerinin son kararı vermesine kaldı. Ekim ve Kasım aylarında, New Horizons ekibi kahraman cihazımıza dört manevra yaptırıp, yönünü 2014MU69’a çevirecek. NASA’nın da resmi onayı 2016 içerisinde vermesi bekleniyor. New Horizons, yönü döndükten sonra çıkacağı yolculuğunu, 1 Ocak 2019 tarihinde 2014MU69’un yanından geçerek tamamlayacak. Ha bu arada, ekleyelim, New Horizons’ın çektiği bir takım resimlerin de yakında yayınlanması bekleniyor. Yani anlayacağınız, biz bir süre daha Plüton konuşmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.