Spoiler başınızın belası mı? Kitabını okumadığınız uyarlama filmlerin sonları sizin için zûl mü oldu? Geriden gelerek yetişmeye çalıştığınız dizi ya da çizgi romanların adını Google’a yazmaktan korkar mı oldunuz?

Bunlar için yapılabilecek bir şey yok. Hızlı okuyun. İzlemediğiniz filmlerle ilgili internet sayfalarına girmemeye çalışın. İyi arkadaşlar edinin. Durum bu. Ancak öte yandan, çözülebilir ve belki de çözülmesi ivedilikle şart olan bir durum var: Neredeyse spoiler olan hayran teorileri.

Şimdi, ben bu konsept ile vakti zamanında; Geekyapar’ın ilk kuruluş dönemlerinde yayınlanan bir yazı vesilesiyle tanışmıştım. How I Met Your Mother’ın sonunda annenin ölü çıkacağına dair bir teori yazısı yayınlanmış, başlığı “Ya Sanırım Anne Ölecek” gibi kurgulanmış ve okuyucuların bir bölümü tarafından “artık bu kadarı da spoiler” diye tenkit edilmişti.

Halbuki bu spoiler değildi. Çünkü gerçek bir bilgi değildi. Ancak o kadar inandırıcı ve akla yatan bir teoriydi ki, bunu düşünmemiş insanlar; yüksek sesle düşünüp kendi düşünmemişlikleri sebebiyle yaşayacakları şaşkınlığı berbat eden birine kızıyorlardı. Bir benzeri R+L=J teorisinde, Game of Thrones hayranları da yaşadı uzun süre. Jon Snow’un asıl sülalesinin kim olduğu gerçeği teorisyenler tarafından uzun süredir %99 oranında emin bir vaziyette biliniyordu. Bu teori çok popüler oldu. Çok dolandı. En nihayetinde olayın aslı ortaya çıkınca kimse şaşırmadı.

İşte geçen sene bir benzeri de Westworld‘ün başına geldi. Jonathan Nolan durumdan memnun değil. Önerdiği bir çözüm var.

160822-westworld2

Game of Thrones’un çekirdek hayranlarının beşinci sezona kadar kitaplardan gelen spoiler olmayan teorileri olanlardan ayrıştırma konusunda sağlam bir duruş gösterdiğini düşünen Nolan, kendi kitlesini de benzer bir şekilde örgütlemek adına bir aksiyon alacaklarını açıkladı. Şöyle yapacak: İkinci sezonun bütün hikaye detaylarını, virajlarını, dönemeçlerini, inceliklerini ve finallerini internete koyacak. Şlap diye, tokat gibi bir video. İsteyen izleyecek. İsteyen izlemeyecek. Ondan sonra da… teorisi gerçek olmayanlar konuşabilecek, ama, teorisi tutanlar zaten… izlemiş olacak? Ne?

Yani bakın, beş kere falan okudum Nolan’ın ne demek istediğini. Alın şuradan bir de siz okuyun. Bir de siz bakın. Nolan kesin konuşmuyor, kendisi de bir Redditor olduğu için toplulukla birlikte hareket etmenin kıymetini bilen bir adam. Topluluğundan fikir istiyor. Reddit aslanları zaten “Yav abim, olur mu öyle şey” demişler. Biz de bir kez demiş olalım. Yahu abim, olur mu öyle şey? Bu işin ekmeği, yağı teori? Reddit’ten jIsraelTurner kardeşimizin de dediği gibi: Bu olursa her doğru teoriyi “Spoiler” diye işaretlerler, teoriciliğin heyecanı biter.

Ha Jonathan yalnız bak, sen bu videoyu yayınlayıp, hepimizi tongaya getirip, ondan sonra da videoda yayınladığın gidişattan bir bir kopmayı; herkesi de ters köşe yapmayı istiyor olmayasın? Çünkü neticede sen de bir Nolan’sın. Prestige’i yazmış adamsın. Sağ gösterip sol vurursun, hiç anlamayız!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.