Heyecan var mı heyecan? Infinity War için şafak sayıyor muyuz? Biletleri aldık mı, ne yaptık? Marvel Sinematik Evrenini’nin en büyük filmine şahit olacağımız Avengers: Infinity War filmi için son heyecan parçacıkları yazılarımıza devam edelim mi?

Geçen sefer hatırlarsanız internette dolaşıp duran ruh taşı teorileri adı altında iki farklı yazımız olmuştu: Birincisi şöyle, ikincisi de böyle. E biz bu ruh taşı üzerine teorileri konuştuk falan, çok güzel ama ortada duran o asıl soruya bir ışık getirmeden koşa koşa gidiyormuşuz onca zamandır meğerse. İnsanların “Yahu ne ki bu?” tarzında cümleleri sayıca çok gözükmese de, ortada bir çeşit ihtiyaç varmış gibi hissettik. Sonuç olarak da hak ettiğiniz değil ama ihtiyacınız olan o yazıyı derlemeye geldik!

Marvel Sinematik Evrenini’nde tanıyacağımız son ama en mühim taş olan “ruh taşı”na gelin çok minik, ufacık bir göz atalım; neyin nesi, kimin fesiymiş öğrenelim!

En Kökenine İnelim

itoe2q2dtptrn6yeqysb

“Sonsuzluk Taşları” olarak isimlendirilen güçlü bu altı taştan bir tanesi de ruh taşı. Daha önceden herhangi bir Marvel Sinematik Evreni filminde ne gördük ne de izine rastladık. Yalnızca genel olarak taşların konsepti anlatılırken şöylece geçiştirilen ruh taşı, diğer görevdaşlarına oranla en güçlü olanı diye görülüyor.

Ruh taşı, fiziksel bir bedene misafir olarak o bedenin ruh ve arzu gibi metafizik anlamdaki kaynaklarına yönelik bir hakimiyet kurabilmektedir. Her türden canlının ruhunu çalarak vücutlarını yaşamsız bırakabilir. Ruhların ne kadar saf ve temiz olduğuna dair önünüze yığınlar dolu bilgi sunabilir. Karmic Patlamaları olarak bilinen ve direkt olarak canlının ruhuna yapılan inanılmaz güçlü saldırılara sebebiyet verebilir. Hatta ve hatta çok tuhaftır ki, misafir olacağı fiziksel bir beden olmadan bile konuşup, uçma ve hatta güçlü ışınlar atabilme gibi becerileri de var bu taşımızın. Bir parmağında on marifet bir oluşum anlayacağınız üzere.

Tabii bu yeteneklerinin yanı sıra unutulmamalıdır ki, ruh taşına doğrudan temas etmek oldukça tehlikeli bir eylem. Guardians of the Galaxy’de, normal bir insan olmadığından dolayı çok da hasar almamış olan Quill’in tuttuğu orb gibi değil de, çok daha fena ve büyük boyutlu çapta tehlikeden bahsediyoruz. Zira gereken şekilde bir eyleme geçilmezse, dokunanın ruhuna doğrudan saldıracak olan taşımız o ruhu çalabilme şansına sahip olmaktadır.

Söylenene göre bu Sonsuzluk Taşları, evrendeki en ilkel ve en eski varlıklardan biri olan Nemesis‘ten geliyor üstelik. Bir sonsuzluk öncesi kadar eski bir vakitte kendisini altı farklı “mücevhere” ayıran Nemesis, evrendeki tek varlık olarak yaşamaktansa hayatını sonlandırmaya karar vermiş. Bir manada bütün bu taşların annesi o yani. Ondan sonra da siz deyin altı tane Sonsuzluk Taşı evrenin orasına burasına dağılsın, biz diyelim uçsuz bucaksız savaş sebepleri vuku bulsun…

Kimlerin Zimmetine Geçmiş?

avengers-infinity-war-759

Varlığını sürdürebilmek için fiziksel bir bedene misafir olması gerekiyor ruh taşının bildiğiniz üzere. High Evolutionary, gücünün sınırlarını bilmediği için pek de kullanmaktan yana olmadığı bu taşı nihayetinde Adam Warlock‘a devreder. Kree ırkının ve hatta Supreme Intelligence‘ın da kontrolüne geçer devamında. Birden fazla el değiştiren ruh taşının çizgi roman dünyasında en son Doctor Strange ve Ultron gibi isimlere geçtiği de bilinmektedir.

Tabii bir de bu Sonsuzluk Taşları’nın hepsini bir arada kullanan isimler var ki, onlardan biri de Elders of the Universe mesela. Kendileri, Galactus’un hayat enerjisini bir cihaz yardımıyla sonuna kadar emerek bunu çorak bir gezegene aktarmış ve orada yeniden hayatın başlamasına yardımcı olmuşlardır. Sonrasında Silver Surfer tarafından yok edilen makinedeki taşlar da, bir karadeliğin bilinmezliğinde kaybolup gitmişlerdir. Bu olayın nihayetinde de Galactus bu dedebeylerden birkaçını da tüketerek cezalandırmıştır.

Öte yandan evrenin dedebeyleri olarak tanınan Elders of the Universe haricinde bu taşların hepsine birden sahip olan diğer ismimiz de Thanos, malumunuz. Evreni yok etmek adına bunları bir araya toplayan Thanos; Adam Warlock, Avengers üyeleri ve Captain Marvel tarafından durduruluyor hatta.

Ruhlar Dünyası Da Nesi?

IG

Herhangi bir canlının ruhu, “Ruhlar Dünyası” olarak da bilinen bir boyuta hapsolabilir. Eğer eylem gerçekleşmişse de, kaçmanız na-mümkün gibi bir şey denilebilir. Hatta ve hatta, birinin ruhu bu dünyaya girdiği zaman tüm güç ve yeteneklerini de yitirebilir. Oldukça zorlu bir durum anlayacağınız.

Fakat gel gelelim bu Ruhlar Dünyası denen yer, o kadar da meşakkatli bir yer değil. Aksine oradaki herkes, diğer herkesi sanki daha önceden görmüşçesine tanıyabilmektedir. Son derece cennetimsi sakinlik ve sükunetin hakim olduğu bir yer de denebilir sanırsak.

 

Kaynaklar: Marvelwikia.com, Comicvine.com, Marvel.com
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.