Yani üzerine konuştuk, sonra yetmedi GeekHaber’de sağ olsun Aybike’de bahsetti; ama ben yine de kendimi alamıyorum. Oculus Rift’in 600 dolara çıkacak olması son yıllarda duyduğum en abesle iştigal fiyatlandırmalardan bir tanesi. Ortalama sistemlerde çalışamayacağı gerçeğiyle pekişince daha da inanılmazlaşıyor. Şu an sisteminiz en az 4 bin liralık değilse, Oculus Rift zaten yalan. Oculus’a hazır olarak lanse edilen PC’lerin fiyat aralığı bu bu arada. Yani bizim uydurduğumuz bir rakam da değil.

Bunların hepsini bir yana koyun şimdi. Yani henüz ispatlanmamış, yarını çıkarıp çıkarmayacağı belli olmayan; oyun geliştiricilerinin henüz yüzde yüz benimsediğine dair bir kanıt bulunmayan bu teknolojiye erişmek için yedi-sekiz bin saymak zorunda olduğunuzu unutun. Bir taraftan PlayStation VR diye bir şey geliyor. Arkasında Oculus’un aksine Facebook gibi bir yazılım firması değil, Sony Computer Entertainment gibi bir oyun firması var. Yani hiçbir şey değilse, en azından Killzone, Uncharted falan oynayabileceğinizi biliyorsunuz. Üstelik “ay benim PC’mde çalışır mı?” derdi de yok. PS4 her yerde aynı PS4. E fiyatının da 300 dolar bandında olacağı söyleniyor? O zaman burada tartışılacak bir şey yok. PSVR açık ara avantajlı. Peki Oculus yetkilisinin buna yorumu ne?

Oculus Rift

Palmer Luckey’nin IB Times’a verdiği röportajdan direkt olarak alıntılıyoruz: “İyi bir cihaz, ama bizimkisi kadar yüksek seviye değil”. Tam olarak kullandığı kelime “high-end”. Yani üst seviye, lüks. Şöyle diyor yani Luckey, “Biz VR dünyasının Macrocenter’ıyız, PSVR ise Migros’u”. Ve bu bir savunma yani. Bu bir izah. Bu bir pazarlama aracı.

Gerçekten inanamıyorum. Orada senin yaptığın şeyi, sadece bir tık daha kötü yapan, ama daha kullanılabilir, daha ucuz ve daha sürdürülebilir yapan bir ürün var. Ve sen diyorsun ki, “ama ben en üstün üstüyüm”. N’apalım abim en güzel eti de Etiler’de yapıyorlar, ama biz kebaba 800 lira veremediğimiz için akşam yemeğini Kadıköy’de yiyoruz; böyle bir pazar konumlandırması mı istiyorsun sen? Az satıp, sadece cremé-de-la-cremé’e hitap etmek gibi bir lüksün, niyetin mi var? Gerçekten ne kadar saçma oldun sen bir anda Oculus ya, n’oldu sana?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.