Günümüz geek aleminin içeriği çok geniş olduğu için her konuşulanı duymak, her tartışmayı anlamak, her sevinilen şeyin içeriğini bilmek imkansız tabi. Bu çizgi roman analizimiz de, “Wolverine 3 var ya, Old Man Logan olacakmış” haberine verilen çoşkulu tepkileri görüp de anlam veremeyenlere gelsin.

Old Man Logan dediğimiz şey 2008’in ortalarında Wolverine’in 66-72 sayıları arasında anlatılan, finalini de Giant-Size Old Man Logan ile yapan, Mark Millar/Steve McNiven işbirliğinde hazırlanmış alternatif bir gelecekte geçen Wolverine hikayesi. Tabii hikayeye Wolverine hikayesi demek biraz haksızlık, çünkü hem yanında Hawkeye önemli bir rol oynuyor, hem de öyle ya da böyle farklı karakterler gerek şahsen, gerek ismen hikayenin oluşturulmasında önemli rol oynuyor.

844416-120_wolverine__old_man_logacrom

Konumuza gelirsek, en sonunda kahramanlar kaybetmiş bu dünyada. Tüm kötüler teker yenemedikleri süper kahramanlarımızı hep beraber toplaşarak alt edebilmeyi başarmışlar. Tüm Amerika artık baş kötüler arasında dağıtılmıştır. Red Skull Washington’ı, Kingpin ortanın sağ kısmını, Doom üst kısmı, işte Hulk ailesi Batı Yakası’nı falan paylaşmışlar, kendi hükümlerini sürmekteler. Biz hikayeyi bilinmeyen bir sebepten ununu elemiş, eleğini asmış, pençelerini uzun yıllardır çıkartmamış, ihtiyar Logan’ın gözünden öğreniyoruz. Hulk’ların bölgesinde kendi çapında çiftçilik yaparak hayatını sürdüren, çoluğa çocuğa karışmış sakin bir hayat süren Logan Hulk’lara ciddi haraç ödemekte, Hulk’lar da sakinlikleriyle bilinmediği için tehditkar hareketlerde bulunmaktadırlar.

Bu haraç olayını çözmek için eski toprak, artık gözleri görmeyen ama eski toprak halinden de çok bir şey kaybetmemiş Hawkeye Logan’a bir teklif ile gelir. Hulk’lara ödemeye yetecek para karşılığında ikilimiz bir kargoyu teslim etmek için bütün Amerika’yı boydan boya geçerken, Logan şöförlük yapacaktır. Daha fazla spoiler vermeyeyim, hikayemizin bundan sonraki kısmı bir yol macerası ve bize yaşananları anlatmak için bir araç. Logan’ın şu anki halinin sebebi, eski efsane kahramanların başına gelenler, kalanların durumları falan, hepsi bu yolculuk sırasında son derece doğal bir şekilde anlatılıyor ve bizler de izlerken “Vay be” diyoruz.

old-man-logan-header

Öncelikle Steve McNiven’ın başarılı çizimlerine bir övgüyle başlayalım. Kendisini zaten New Avengers ve Civil War’daki çizimlerinden tanıyorsunuzdur. Burada da aynı kaliteyi korumuş. Hikayede pek çok epik dövüş kısmı var ve hepsi çok güzel resmedilmiş. Mark Millar’ın yazarlığına ise söylenecek bir şey bulmak zor. Alternatif gelecek hikayelerini zaten severim ama burada konunun bağlandığı yer, anlatış, geçişler ve özellikle twistler hepsi inanılmaz güzel bağlanmış. Karakterlerin sonları, kalanların durumları falan başarıyla yazılmış ve tarafımıza sunulmuş.Özellikle hikayenin son kısmında kullanılan referanslara hayran olmamak elde değil.

Ne kadar şanslısınız ki, bu efsane eser Gerekli Şeyler tarafından “İhtiyar Logan” adıyla Türkçe’ye kazandırıldı. Bütün hikayeyi içeren tek cilt olarak kitapçılarda ve sanal dükkanlarda bulabilirsiniz. Daha önce okuduysanız bile sırf arşivinizde olması gerektiği için almanız lazım. Bu arada Old Man Logan’ın yeni bir versiyonunun taze biten Secret Wars event’inde yer aldığını ve yeni başlayacak Marvel çizgi roman serilerinde de karakterimizin kendine yer bulduğunu ekleyelim. Şimdi esas konumuza geçersek…

rszold-man-logan-wolverine-10053523-1023-1600jpg-a29c33_1280w

Neden Wolverine 3’ün Old Man Logan olmasına karşısınız sayın Tutku ‘TT’ Tuzlu? Yiğitcan bu konuya daha iyimser bakıyor ama ben bu çizgi romanın sadece X-Men ve Wolverine üzerinden anlatıldığında aynı tadı vermeyeceğini düşünüyorum. Yani Hawkeye yerine başkası da olur, o tamam, ama bir Pym Geçidi, bir Hulk ailesi, eski efsane kahramanların düşüşü falan olmadığında hikaye aynı etkiyi bırakmaz, bırakamaz diye düşünüyorum. Hele bir de Wolverine filmlerinin nice güzelim hikayeyi olabilecek en kötü şekilde adapte ettiğini düşünürsek, değerli Hugh Jackman’ın başka bir hikayeyle bırakması daha uygun olacaktı diye düşünüyorum.

Siz ne diyorsunuz geekler, bu çizgi roman ve onun filme uyarlanacak olması hakkında? Bu arada incelenmesini istediğiniz -tercihen Türkçe’ye çevrilmiş- çizgi roman varsa, yorumlarda paylaşın. -Ben de beğenirsem- Yeni incelememizi sizin tarafından belirlenmiş olsun.

old-man-logan-map

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.