Belli ki, çocukluk efsanelerimin hepsine dokunmadan rahat etmeyecek Hollywood. Günümüz reboot’lar, yeniden uyarlamalar zamanı olduğuna göre elbetteki sıra eninde sonunda eski yeşil berelilerden Rambo’ya da gelecekti ve geldi de. Deadline’ın yaptığı habere göre Fox Rambo’yu televizyonlara getirmek için anlaşma sağlamış ve üzerinde çalışmaya da başlamış. Hatta ismini bile belirlemişler: Rambo: New Blood.

Haberde Sylvester Stallone’un dahil olup olmayacağıyla ilgili karışık duyumlar aldıkları belirtilse de, diziyi üzerine kurdukları temele bakınca orijinal Rambo’nun projede yer alması fazlasıyla elzem görünüyor. Dizi emektar karakterimiz John Rambo’nun ve oğlunun (Rambo Jr?) maceralarını anlatacak. Yazar olarak Die Hard ve The Fugitive filmlerinde de yer almış Jeb Stuart’ın görev aldığı dizi baba-oğul arasındaki karmaşık ilişkiye yoğunlaşacakmış. US Navy eskisi olacağı söylenen Rambo Jr bu diziye özel yaratılmış bir karakter ve daha önceki hiç bir Rambo filminde yer almamış.

rambo5

80-90’ların yeniden doğuşunun Stallone’a özellikle yaradığını söyleyebiliriz. Bu proje dışında yakında gelecek olan Creed filmini ve yine Fox tarafından geliştirilmekte olan “The Expendables” dizisi falan derken artık kasları sarkmış yıldızımızın adını daha çok duyacağız herhalde. Normalde bu yeniden doğuş dizilerine karşı bir önyargım olduğunu her fırsatta söylüyorum ama nedense Rambo’nun dizi olması fikri bana acayip mantıklı geliyor. Yani orijinal filmlerin bol aksiyon ve testeron dışında oldukça basit bir hikayeyle çok da komplike bir şeyler yapma amacında olmamasından kaynaklı herhalde, televizyonda çok da kendini yormadan orta karar bir şeyler ortaya çıkartabilirler sanki.

Tabii Rambo ve oğlunu şehir hayatına sokup modern polisiye dizilerine dönüştürme ya da Orta Doğu’ya gönderip politik mesajlar vermeye çalışıp saçmalama olasılıkları da az değil (e.n.: Ama yine de unutmayalım, ilk Rambo aslında baya politik ve protest bir filmdi). Ama bunun dışında kahramanımızı ve JR’ı herhangi bir ormanlık bir alana atıp, savaş-hayatta kalma üzerine kurdukları, bol aksiyonlu, 90’lar ruhunda bir dizi yaparlarsa da keyifle izlenebilir diye düşünüyorum. Eskiye selam çakma mahiyetinde üzerinden sülükler temizlemek, patlayıcı oklarla helikopter düşürmek falan bugün de izlenmez mi? Tabi artık neye benzediği belli olmaz haldeki Stallone’u değil de oğlunu biraz daha öne çıkartmalarında fayda var.

rambo-first-blood-part-ii

Siz ne diyorsunuz geekler? Rambo bıçaklarımızı kılıflarından çıkartma zamanımız geldi mi, yoksa kahramanımızın miladı artık doldu mu?

Author

A Man Who Walks Alone... @tutkutuzlu

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.