Harry Potter hayranları, toplanın! Seriye gönül vermis, onunla büyümüş herkesin kalbinde bir dönem büyük bir arzu olmuştur: Hogwarts’a gitmek! Oradaki büyülü hayatı yaşayamayacağımızı bilsek de en azından bir defa o meşhur merdivenlerden çıkmak, Büyük Salon’daki kocaman masada yemek yemek hepimizin en az bir defa gönlünden geçmiştir. 2021 yılında çıkacak olan Hogwarts Legacy oyunuyla bu hayalimize bir adım yaklaşacakmışız gibi gözüküyor çünkü sonunda açık dünya RPG bir Harry Potter oyununa kavuşuyoruz!

Günümüzde veya Harry Potter zamanında değil, 1800’lerin Hogwarts’ında diyelim. Harry Potter olarak oynamaktansa kendi karakterimizi, kendi hikâyemizi oynayacağız. Çok da fena durmadığını düşündüğüm fragmanı şuraya iliştiriveriyorum:

Bu oyunda büyücülük dünyasını alt üst edebilecek bir sırrın anahtarını elimizde tutuyoruz. Antik büyü konusunda çok yetenekliyiz, elimizde tuttuğumuz bu sırrı herkesin iyiliği için mi yoksa büyücülük dünyasının kötülüğü için mi kullanacağımıza karar vereceğiz. “Yazılmayanı yaşayacağız.” İksirler yapacağız, sihirler yapacağız, “Expelliarmus!” diye bağıracağız.

Fragman beni pek gaza getirmedi lakin Seçmen Şapka’yı gördüğüm andan sonuna kadar beni gülümsetti diyebilirim dostlar. Fark ettim ki Harry Potter evreni bir miktar özlediğim bir evren. Bir artı olarak da açık dünya olmasını görüyorum, yani bunca yıl sonra Hogwarts’ta istediğim gibi gezebilecek miyim gerçekten? Umarım hayal ettiğim kadar büyük bir oyun ortaya çıkar ya.

Hogwarts Legacy, bir PlayStation exclusive oyunu olmayacak. PS4 ve PS5 dışında ayrıca Xbox One, Xbox Series X, Series S ve PC’de de oynayabileceğiz. Elimizde net bir çıkış tarihi de yok, 2021 olduğunu öğrendik yalnızca. Oyunu yapan Avalanche Software, 1999 yılında Prince of Persia 3D’yi, 2013 yılında Disney Infinity’i ve aralarda da Cars 2, Cars 3, Bolt gibi minnak Disney oyunlarını yapmış bir şirket. 2016 yılında el değiştirip Warner Bros’a geçmiş. Avalanche Software’in, Hogwarts Legacy’den önceki yakın zamanda bildiğimiz ve sevdiğimiz herhangi bir oyununun olmaması biraz endişelendirmiyor değil zira eğer istediğimiz gibi kapsamlı bir oyun olacaksa emin ellerde olmasını isteriz diye düşünüyorum.

Bunun yanında 2020 yılında yazarımız JK Rowling’in yaptığı bazı açıklamalar sonucunda kabul etmeliyiz ki Harry Potter evrenine duyduğumuz sempati eskisi kadar çok değil. Israrla bizi uzaklaştırmaya çalışıyor sanki, biz de çocukluğumuzdan beri çok sevdiğimiz bu evreni bırakmak istemiyoruz. Dolayısıyla Harry Potter serisi ile aramızda garip bir aşk/nefret ilişkisi mevcut. Bu oyunun çıkması da hayranları ikiye bölmüş gördüğüm kadarıyla: Bir yanda Harry Potter’ı çok sevip Hogwarts’a girme hayalini gerçekleştirmek isteyen bir grup hayran var fakat öbür yanda da JK Rowling’e destek vermek istemeyen bir grup insan var. Bu ikinci grup o kadar büyük ki Twitter’da sürekli “Final boss olarak JK Rowling’i görür müyüz?” tarzında espriler yapılıyor. Ben de çok gülüyorum bunlara.

Neyse arkadaşlar, Harry Potter evreninin ana seriden sonra Cursed Child gibi saçma bir kitap ve yine saçma sapan bir mobil oyun olan Hogwarts Mystery gibi iki ürün daha piyasaya sürdüğünü unutmayalım, temkinli yaklaşalım diyorum ben. Dediğim gibi, fikir mükemmel, umarım hayata da güzel geçirirler. Biz de 2021 yılında artık mis gibi bir Harry Potter eğlencesi yaşarız.

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.