Dün gece yapılan Playstation 5 sunumunda, hepimizin merak ettiği yeni Playstation’ın fiyatı sonunda açıklandı. O konu ile ilgili şu yazıda uzun uzun konuştuk zaten daha fazla irdelemeyeceğiz. Biz bu yazıda aslında çok daha önemli bir konudan bahsedeceğiz; Sony’nin, neden PS5 almamız gerektiğini kanıtlamak için tanıtım yaptığı oyunlardan. Her ne kadar bunu kanıtlayamadığını düşünsem de gelin yorumu sona bırakıp oyunlardan bahsetmeye başlayalım.

1) Oddworld: Soulstorm – Molluck Returns

Bundan tam yirmi üç sene önce çıkmış Oddworld oyunun devamı olarak gelen Oddworld: Soulstorm, bir önceki oyundan daha acımasız, daha vahşi olacak sloganlarıyla PS5 sunumuna katıldı. Farklı bir platform oyunu deneyimi sunan oyun her ne kadar beni açmasa da ilk oyunu oynayan insanlar için güzel bir haber.

2) Marvel Spiderman: Miles Morales

Bundan tam olarak iki yıl önce çıkan ve muhteşem swing mekanikleri, dövüş sistemi ve grafikleriyle öne çıkan Spiderman PS4 oyunu, oynayanların büyük bir çoğunluğunu memnun etmişti. Şimdi, onun devamını getirecek Miles Morales oyununa da oldukça heyecanlıyız. Neon renklerinin öne çıktığı fragmanda yeni ağ ve dövüş mekanikleri çok güzel gözüküyor. Fakat artık şu, ayrılan iki şeyi ağlarıyla tutmaya çalışan Spiderman sahnesinden bir vazgeçin ya. Tamam gördük güzeldi bu ama artık Spiderman’in alametifarikası olmasın yani.

3) Five Nights At Freddy’s: Security Breach

Hiçbir zaman Freddy oyuncusu olmadım. Ama arkadaşlarıyla korku ve eğlence dolu anlar yaşamak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olan Five Nights At Freddy’nin devam oyunu hakkında benim ne düşündüğümün pek bir önemi yok. Söz, oyunu sevenlerin.

4) Call of Duty: Black Ops Cold War

Birinci Dünya Savaşı ile hayatına başlayıp daha sonra kâh Afganistan’a, kâh uzaya giden Call of Duty serisi şimdi de Soğuk Savaş döneminde geçecek bir oyunla karşımızda. Ve bir şey söyleyeyim mi; bence harika bir fikir. Yani aslında hem Modern Warfare gibi yeni, hem ilk iki CoD oyunu gibi eski hem bir savaş oyunu için hikâye potansiyeli çok yüksek bir dönemde geçiyor… Her şey bir CoD oyunu için çok iyi bir tercih gibi gözüküyor. Bakalım bunu nasıl işleyecekler orası önemli tabii.

5) Devil May Cry 5 Special Edition

Yani açıkçası dün gece tanıtılan on oyundan birinin Devil May Cry 5’in özel edisyonunun PS5’e geleceğini duyurduklarını söylediğimde lütfen bana kızmayın. Ama gerçekten haber bu kadar yani…

6) Demon’s Souls

Dün gösterilen bütün fragmanlar arasında, hatta bugüne kadar izlediğimiz bütün oyun fragmanları arasında, şimdiye kadar gelecek nesilde olduğunu hissettiren ve en iyi gözüken oyun hiç şüphesiz Demon Souls’du. Oyunun grafikleri, animasyonları ve özellikle bir Souls oyunundan beklemeniz gereken akıcılığı ile birleşince tam bir başyapıtla karşı karşıya olduğunuzu fark ediyorsunuz. Gerçekten remake yapacaksan böyle yapacaksın işte. Hani kıyaslamanız için söylüyorum bu oyun da remake geçen gün size haberini yaptığımız Prince of Persia: Sand of Time oyunu da remake. Arada dağlar falan yok; gezegenler var, yıldız sistemleri var, galaksiler var!

7) Final Fantasy XVI

JRPG oyunlara zamanında yetişememiş biri olarak Final Fantasy ne yazık ki hayatımda bir yere sahip değil. Fakat bu, onun oyun dünyası için ne kadar önemli olduğunu anlamama engel de değil. Hele bu senenin başında çıkan VII’nin remake’inden sonra tüm gözler yeniden seriye çevrildi. Hayranlarının da çok tutkulu hayranlar olduğunu bildiğim için ben bu habere, beni ilgilendirmese de sevindim. Gelsin abi güzel Final Fantasy oyunları. Oynamam ama izlerim yani.

8) Deathloop – Two Birds One Stone

Bütün PS5 konferansında açık ara beni en çok heyecanlandıran oyun bu oldu. Toplamda sekiz hedefi öldürmek için yirmi dört saati olan bir suikastçiyi oynadığımız oyun gerçekten inanılmaz zekice duruyor. Her yirmi dört saatte tekrar eden gün konseptinde oyun, bizden hedeflerimiz hakkında bilgi toplamayı, onları bir araya getirmenin yollarını bulmayı ve ikişer üçer avlamamızı istiyor. Bu sırada bizi de avlayan bir avcının olması cabası. Hem oyunun konsepti hem de Dishonored mekanikleri ile oyun gerçekten ağzımın suyunu akıtmayı başardı.

9) Resident Evil Village

İlk fragmanıyla oyun severleri oldukça heyecanlandıran Resident Evil’ın sekizinci oyunu Resident Evil Village, dün yayınlanan ikinci fragmanla da bizi tatmin etmeyi başardı. Şu an insanlar gayet çıksa da korksak diye sabırsızlıkla bekliyorlar valla.

10) Hogwarts Legacy

Dün gecenin en büyük olaylarından açık dünya RPG oyunu olan Hogwarts Legacy oyunu için burada bir şey söylemeyeceğiz. Detaylar için sizi şu yazıya alalım.

Son Olarak God of War ve Genel Bakış

Şimdi gelin hemen sayalım. PS5’in fiyatının ve neden PS5 almamız gerektiğini açıklığa kavuşturması gereken sunumda dün gece toplam on oyun tanıtıldı. Bunlardan Demon Souls Remake, Final Fantasy Remake ve Miles Morales oyunu PS5’e özel olarak geliyor. Geri kalan oyunlar ise diğer platformlara da çıkacak. Bizi heyecanlandıran yapımların sayısı toplamda beş iken, gerçekten gelecek nesil olarak gözüken tek oyun Demon Souls’du. O yüzden bana kalırsa sunumu kurtaracak bir şey lazımdı ve o şey tabii ki God of War’du.

Sunumu kurtaracak God of War’du God  of War olmasına ama sadece bir logo ve 2021 yazısı ile PS5’i tanıtımını kurtarmaya çalışmak gerçekten birazcık acınasıydı. Özellikle sunum yapılmadan bir gün önce, şimdilik tek bir oyunu çıkarmak için hazırlanan Santa Monica stüdyolarının Linked In’de yirmi beş farklı pozisyon için iş ilanı vermesi bahsettiğimiz oyun olan God of War: Ragnarök’un hiç de öyle yakın bir tarihte olmayacağını işaret ediyor. Ama işte yine de söylendi o 2021. Bir anlamı var artık.

Siz dün gece hangi oyunların gelmesine sevindiniz? Sizce bu oyunlar size PS5 aldırır mı? Sunumu beğendiniz mi? Hadi gelin biraz oyun konuşalım.

Author

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.