Terime aşina değilseniz, hemen kısaca açıklayalım: Marvel’ın film haklarını kendi elinde bulundurduğu süper kahramanlarıyla oluşturduğu, hikayeleri birbirine bağlanan evrene Marvel Cinematic Universe, ya da kısa ismiyle MCU deniyor. Bu Sony’de bulunan Spider-Man, Fox’ta bulunan Fantastic Four ve X-Men lisanslarını kapsamıyor, Iron Man ile başlayıp, Avengers’le ilk fazını kapatan seriden bahsediyoruz. Tabii ki sadece bu da değil, şimdilik beş adet kısa film ve bir TV dizisi var, ileride bunlara dört (belki beş?) TV dizisi daha eklenecek. Ve her biri deyim yerindeyse resmen para basıyor.

Biz bunun çoğunlukla doğru oyuncu seçiminden kaynaklandığını düşünüyoruz. O yüzden, hazır Captain America: The Winter Soldier da yaklaşırken MCU’nun en sağlam 10 oyuncu seçimine bir göz atalım dedik. Tekrarlıyoruz, diziler, kısa filmler ve filmlerin hepsi buraya dahil ve oyuncu seçiminin doğruluğuna bakıyoruz, oyuncuların rollerde gösterdikleri performansın başarısına değil. Hazır mıyız? Buyurun o zaman!

 

10. Ming-Na Wen – Melinda May (Agents of S.H.I.E.L.D.)

Melinda May

Agents of SHIELD çok sağlam bir başlangıç yapıp, sonra felaket derecede sıkıcı beş altı bölümle izleyici kitlesinin bir bölümünü itmiş olabilir, ama dürüst olmak gerekirse son üç dört bölümdür her seferinde daha iyiye gidiyor ve bunda Ming-Na Wen’in çok büyük bir payı var. O kadar ki, ufaktan kendisini büyük ekranda da görmek istemiyor değiliz…

 

9. Anthony Hopkins – Odin Allfather (Thor, Thor: The Dark World)

Odin Allfather

Odin’in gravitas’ını (meali: billurlarını) ekrana hakkıyla yansıtabilmek için, kusura bakmayın ama, biraz Anthony Hopkins olmanız gerekiyor. İlk Thor filminde Loki’nin gerçeği öğrendiği sırada karşısında kırılganlaşması, ikinci filmdeki kararlı öfkesi ve genel olarak duruşu, varlığı neredeyse kusursuz Sir Hopkins’in. Thor 3’te döner diye umuyoruz!

 

8. Hugo Weaving – Red Skull (Captain America: The First Avenger)

Red Skull

Bakın, Red Skull kağıt üzerinde çok ilginç bir süper kötü değil. Yani en nihayetinde kırmızı kuru kafaya sahip bir Nazi. Daha basmakalıp olmanız için bunun üstüne bir de zombi olmanız gerekir. Fakat son on yılda yaptıklarıyla resmen geek kültüründe bir ilah haline gelmiş Hugo Weaving’in eli dokununca, Red Skull kompleks, katmanlı bir karakter hâline gelmiş. Bize sorarsanız bu Red Skull’ın ortalarda daha çok gözükmesi gerekiyor.

 

7. Idris Elba – Heimdall (Thor, Thor: The Dark World)

Heimdall

Thor’un oyuncu seçimi konusunda Marvel’ın en başarılı serisi olduğunu söylemek için herhalde sinema eksperi olmaya lüzum yok. Heimdall da bu doğru seçimlerden biri. Idris Elba o ses tonuyla konuşmaya başladığı zaman karşınızda diyarlar arası geçişten sorumlu bir gardiyan bulunduğundan emin oluyorsunuz. İlk filmde Loki’ye koyduğu posta hâlâ kulaklarımızda çınlıyor.

 

6. Clark Gregg – Phil Coulson (Iron Man, Iron Man 2, Thor, The Avengers, The Consultant, A Funny Thing Happened on the Way to Thor’s Hammer, Agents of S.H.I.E.L.D.)

Coulson

Coulson! Clark Gregg’in ilk Iron Man’e konuk oyuncu olarak katılmaya sadece yönetmen Jon Favreu’nun ricasını kıramadığı için ikna olduğunu biliyor muydunuz? Bir de şimdi geldiği noktaya bakın. Adam resmen bütün Marvel evrenini bir arada tutan faktör hâline geldi. MCU’nun o iç içe geçmiş havasının %50’si direkt olarak her yerde Coulson’ı görmemizden geliyor. Şu sıralar Agents of SHIELD’ı götürmesi de cabası.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. 1. sırada rdj’ı görmeseydim daha da açmazdım bu siteyi 😀 diğer oyuncular da gayet doğru bence ama samuel l. jackson ve scarlett johansson da olabilirdi.. ayrıca red skull yorumuna sonuna kadar katılıyorum hugo weaving gibi bir oyuncuyu daha fazla görmek isterim..

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.