MMORPG oyunlar, oyuncuları her zaman ayrı bir bağımlılığa sürüklemiştir. Pay-to-win MMORPG oyunlar ise her zaman bu bağımlılığı sömürmenin en adaletsiz yollarından biri olmuştur. Genel olarak ele alındığında MMORPG oyunlarının sunduğu açık dünya, tonlarca içerik ve rekabet alanı oyuncuları bu oyunları oynadıkça daha fazla oynamaya itiyor; hırs yapıldıkça daha da fazla gelişmek hedefleniyor. Herkesin sahip olduğu zevklere ve beklentilere göre hayatının belli bir zamanında kendini kaptırdığı bir MMORGP oyunu olması düşük bir olasılığa uzak diyebilir miyiz?

Tüm zamanların en çok oynanan MMORPG oyunlarını sıralamak adına çeşitli kaynaklara ve istatistiklere ulaştığımda genellikle aynı isimler ile karşılaştım. 2022 senesini kapsayan en’ler listesini hazırlamak için Google trendlerine ve aktif oyuncu sayılarına baktığım oyunların bazıları popülerliklerini korumakta iken bazıları ise tercih edilmeyen konumlara doğru gerilemişti. En isabetli listeyi hazırlamak adına, veriler sonucu oluşturulan birçok listeyi karşılaştırdım, kendi araştırmalarımı ekledim, en az popüler olandan en popüler olana gidecek şekilde sıraladım ve bağımlılık yapan bir liste hazırladım!

6. Black Desert Online

Black Desert online
Black Desert Online
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: 220k

Black Desert Online’ın sahip olduğu; MMORPG oyunlarından alışık olunan şirin karakter ve pet tiplemeleri, içerik fazlalığı ile her zaman bu alanda alışılmış bir profil çizmişti ve Knight gibi diğer eski MMORPG oyunlarının müdavimlerinin yeni seçeneği olmuştu. “Uyanış” isimli kısımdan sonra asıl eğlencenin başlıyor olması, oyuncuların bu oyunda uyanışa kadar ve uyanışın sonrasında geçirebilecekleri saatleri ve yapabilecekleri şeyleri arttırıyor denebilir. İstatistiklerin gösterdiğine göre Black Desert Online’ın bu seneki aktif oyuncuları, listedeki diğer oyunlara göre oldukça az.

5. Elder Scrolls Online

Elder Scrolls Online
Elder Scrolls Online
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: 400k+

Elder Scrolls’tan vazgeçemeyen ama başka tatlar arayan oyuncuların ve orta çağ sevenlerin ilk tercihlerinden olan Elder Scrolls Online, anlaşılan o ki popülerliğini korumaya hâlâ devam ediyor. Item farklılıklarına nazaran oyuncuların uzun vakitler harcayarak oluşturdukları buildlerin daha önemli olduğu Elder Scrolls Online, Pay-to-Win oyunların arasında yer almıyor. Bu da tahminimce MMORPG oyuncularını çeken ve emek harcamaya teşvik eden unsurlardan bir tanesi. Orta çağ temalı MMORPG oyunlarının en başarılı isimlerinden birisi olan Elder Scrolls Online, güncel verilere göre bu sene aktif sayısı dört yüz bini aşkın oyuncuyu yakalayabildi. Bu sayı, Elder Scrolls Online’ı en’lere taşımış olsa da bu türdeki oyunların arasındaki tahtlarını koruyan diğer isimleri geçmeyi başaramamış.

4. Old School RuneScape

Old-Scholl RuneSpace
Old Scholl RuneSpace
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: 1.1m+

Diğer oyunlara göre görsel açıdan tatmin ediciliği daha az olmasına rağmen kaliteli bir topluluğa sahip olması sayesinde eğlenceli bir hâl alabilen Old School RuneScape, bu yıl da oldukça başarılı bir oyuncu totaline sahip olabilmiş. Bir milyonu aşkın aktif oyuncusu bulunan Old School RuneScape’in listedeki bu yeri, geçmiş senelerdeki istatistiklere bakıldığında beklenebilecek bir sayı. Oyuncuların sevgisini kaybetmeme yönünde yapımcılar tarafından başarılı bir yol çiziliyor. Belli bir süre daha rahatlıkla üst sıralarda yer alacağı kuvvetle muhtemel denebilir.

3. Lost Ark

Lost Ark oyun
Lost Ark
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: 1.2m+

Çıktığı günden beri büyük ilgi gören Lost Ark tabii ki de şaşırtmadı. Klas çeşitliliğini, içerik fazlalığını ve hikâye ağırlıklı oluşunu ele aldığımda bu başarıyı hak etmiyor diyemem. En sevdiğim yanlarından biri, Diablo serisini andıran muazzam karamsarlıkta bir atmosfere sahip oluşuydu. Lost Ark’ın kamera açısı ve oynanışı, bu listede bulunan oyunlara göre çok daha farklı. Ayrıca bu listede yer alan ve klasik sayılabilecek oyunlara nazaran çok daha yakın bir tarihte çıkış yapmış bir oyun. Yani listenin en taze oyunlarından diyebiliriz.

Lost Ark, bu sene bir milyonun üzerinde aktif oyuncuya sahipti. İstatistik açısından Old School RuneScape ile yakın hizalarda seğirir iken ufak farklar ile öne geçmeyi başarabilmiş. Bu popülerliğini ve aktif oyuncu sayısını nereye kadar koruyacağını ise ilerleyen senelerde gözlemleyeceğiz.

2. Final Fantasy XIV

Final Fantasy 14
Final Fantasy XIV
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: 1.5m+

Hikâye odaklı bir oynanış, klas fazlalığı ve item fazlalığı ile Final Fantasy XIV; her zamanki gibi en tercih edilen MMORPG oyunlar listesindeki ilk üç sırasını korumayı başarmış. Her daim World of Warcraft ile karşılaştırılan Final Fantasy XIV, zaman zaman en sevilen MMORPG oyunu olma yolunda World of Warcraft da dâhil olmak üzere diğer bütün rakiplerine fark atmıştı. Görünüşe göre bu farkı korumakta kararlılar.

1. World of Warcraft

World of Warcraft
World of Warcraft
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: World of Warcraft Classic – 500k+
  • 2022 Yılına Ait Aylık Aktif Oyuncu Sayısı: World of Warcraft Retail – 1.1m+

Herkesin ya ilgiden ya da meraktan bir kez de olsa düştüğü World of Warcraft’ın şanını tartışmayı gerekli bulamıyorum. İlk üç sırada her zaman belli başlı isimleri görmeye alıştığımız için bu oyunların sırayla birincilikleri kapmalarına fazlasıyla alıştık. World of Warcraft serisi; World of Warcraft Classic ve World of Warcraft Retail olmak üzere listedeki en fazla tercih edilen MMORPG oyunlarını barındıran iki oyuna sahip. World of Warcraft bu sene Google Trendlerinde en fazla aranan MMORPG oyunu ünvanına da sahip olabilmiş. World of Warcraft serisindeki oyunları tek başına ele almak yerine en fazla oynanan iki oyununun istatistiklerini ele aldım. Yine de Final Fantasy XIV bu sene, tek başına Word of Warcraft’ın en fazla oynanan bu iki oyununa kafa tutabilecek bir aktif oyuncu sayısına sahipmiş. Hakkını yememek lazım.

Yazar

İlgi alanlarına vakit ayırmayı ve hobileriyle uğraşırken kafa dinlemeyi seven kendi halinde bir insan. “Now your sanity and mine can die together!”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.