Gelin isterseniz zaman makinesine binelim. Bundan on, bilemedin on beş sene öncesine uçalım hep beraber. Bryan Singer’ın X-Men filmi yeni çıkmış, sinemaları kasıp kavurmuş resmen. Geek/Nerd kültürü yavaş yavaş ana akımda kendine sesler, vizyonlar buluyor. X-Men filmi de çok tutunca bir anda paçalar tutuşuyor. Bir sonraki sene yine aynı kültürden çıkma Tomb Raider’ın filmi gişede felaket bir başarı elde edince Hollywood’da yöneticiler ekmeğin artık buradan çıkacağına inanıyorlar. Geek/Nerd kültüründen adamların sevdiği şeylerin filmini çekme yarışı başlıyor.

O sıralar televizyon dizilerinin ne bütçesi var ne de şaşaası. Herkes; yani tüm oyuncular, yönetmenler, yazarlar TV’yi sinema öncesi bir sıçrama tahtası olarak görüyor. Sonra HBO devrimi başlıyor. The Wire, Oz ve The Sopranos gibi diziler bünyesindeki herkese ciddi bir fiyaka katıyor. Yavaş yavaş ipin ucu kayıyor derken, üç dizi çıkıyor meydana. Breaking Bad, TV’de gerçekten anlamlı, derin ve vurucu hikayelerin anlatılabileceğini ispatlıyor. The Walking Dead artık kablo kanal reytinglerinin karasal yayının gerisinde kalmadığını öğretiyor. Game of Thrones ise büyük bütçelerin karşılıksız kalmayacağını kanıtlıyor. Bu son iki titan geek/nerd kültüründen gelme olunca ne oluyor? Bu sefer de Hollywood’da yöneticiler aynı kararı veriyor ağız birliğiyle: “Bastır diziye!”

Foto+Virtua+Fighter+5

Çizgi roman eşrafı bunu zaten fark etti. Maşallah Superman’in dedesi bile dizi oluyor artık. E böyle şeyler dönerken,birileri illa ki “kendimiz çalıp kendimiz niye oynamıyoruz?” da diyecekti değil mi? İşte o ilk kurşunu atan Sega oldu. Elinde tonla özel fikri mülk bulunan Sega bu IP’lerin dizilerini çekme kararı aldı. Stories International isimli bir firmayla birlikte farklı şekil ve formlarda farklı diziler yapmaya başlayacaklar. Henüz nerede yayınlanacak, canlı mı animasyon mu olacak, kısa mı sürecek uzun mu tutulacak bilmiyoruz. Fakat diziye çevrilmesi düşünülen markaların listesine sahibiz. Variety’ye göre şu oyun seriler için bir çaba mevcut:

 • Altered Beast
 • Shinobi
 • Streets of Rage
 • Rise of Nightmares
 • Crazy Taxi
 • Virtua Fighter
 • Golden Axe

Mevzubahis oyunlardan çoğu beat ’em up olduğu için olayı neresinden yakalayacaklar tam emin değilim. Ama oyuncaklar ve lunapark aletlerinin başarılı film serilerine dönüştüğü şu çağda bizce her şey mümkün. Siz ne diyorsunuz?

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

2 Yorum

 1. Çalıştıkları firmanın işlerine bakınca webisode tarzı (MK Legacy ya da SF Assasin’s Fist gibi) işler yapacakları izlenimi uyandı, ki bu oyunlara bakınca doğru yöntem buymuş gibi görünüyor. Golden Axe çok eğlenceli bi iş olabilir mesela. Ama büyük bütçeli sağlam diziler beklemek zor diye düşünüyorum. Oyunların içerikleri o kadar derin değil, içeriği dolu olanlar da artık klişeleşmiş hikayeler anlatıyorlar, dolayısıyla mevcut dizilerle yarışmaları zor. Daha büyük yatırım yaptıkları takdirde geri dönüşünü almaları zor gözüküyo. Ama bekleyip görelim..

 2. Miladı drama ve hikaye dalında Breaking Bad’den başlatmak Dexter’a haksızlık olmuş, sadece ona da değil de işte…
  Onun dışında Power Rangers tadında bir şeyler gelmesin de ekşimeyelim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.