Daha önce de bu sayfalardan konuşmuştuk; büyük bütçeli filmlerin, özellikle de çizgi roman filmlerinin kadın karakterlerini ürünleştirme konusunda ciddi problemleri var. Bunun en sarih örneğini, Age of Ultron sonrasında ortalık Iron Man, Captain America ve hatta Hawkeye oyuncaklarıyla dolarken, Black Widow’un hiç yer almamasında görmüştük. Hatta Disney, işi abartıp, filmde Widow’a ait sahnelerin oyuncaklarını dahi başka karakterlerle sürmüştü piyasaya.

Aynı şey, Star Wars: The Force Awakens’ın çıkışından önce Rey karakteriyle ilgili de yaşandı, hatta filmin çıkışının hemen ertesinde de devam etti. Rey’in oyuncak ve ürün dünyalarındaki varlığı Black Widow’dan belirgin bir şekilde fazlaydı, ama yine de Finn, Poe ve Kylo Ren oyuncakları ve ürünlerine kıyasla ortada yine bir problem olduğu aşikardı. Disney’nin aktif güttüğü, “kızlar zaten prenses alsınlar” mentalitesi yine iş başındaydı anlayacağınız.

Rey Oyuncak

Ben şahsen bu mikro seviye seksizme dev karşı bir insan evladı olarak, en sonunda bunun değişmiş olmasını memnuniyetle bildirmek istiyorum. Hasbro, ikinci dalga The Force Awakens oyuncaklarında büyük ölçüde Rey’e yer verdi. Bunun resmi sebebi, Rey’in spoiler da içerebilecek formasyon ve kostümlerinin olması; ama elbette, kamuoyu baskısının da bunda payı var. Geçen sefer Black Widow oyuncaklarının olmayışı, Age of Ultron’ın yıldızlarından Mark Ruffalo’nun dahi dikkatini çekmiş, Amerikalı aktör “yeğenlerim de Widow oyuncağı alabilsinler, hadi be Disney” diye bir tweet atmıştı. Widow’a kısmet olmadı, ama Rey’i gani gani ürünlerde görebiliyoruz en sonunda.

Hatırlayacaksınız, Leia’nın da hiçbir oyuncakçıda aşırı seksüalize edilmiş metal bikinili figürleri haricinde bir ürününü bulmak zordu uzun süre boyunca. Disney sonradan çareyi metal bikinili figürleri kaldırarak bulmuştu, ama bizce o da gereksiz bir karardı. Metal bikini okey, sadece yanında başka bir şeylerin de olması gerekiyordu. Rey de bu çeşitlilik neyse ki var. “Sadece erkekler Star Wars sever” gibi, “sadece erkekler süper kahraman izler” gibi saçma salak algılar yıkılacaksa, dört bir koldan yıkılacak. Bunlar da çok tatlı başlangıçlar diyorum. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.