Deadpool ile ilgili çok fazla soru işareti vardı kafamızda, önce bunu bir itiraf edelim. Film iyi çıkacak mıydı? İlk soru buydu mesela. Fragmanlar git gide bu kaygımızı rahatlattı, ama sonuçta 11 senedir kuluçkada bekleyen bir iş, beklentileri karşılamayabilirdi; o 11 sene içerisinde kendi kuyruğuna dolanmış olabilirdi, hevesler kaçmış olabilirdi… Böyle şeyler yaşanmadı. Deadpool taş gibi çıktı, severek izledik, üç videoyla da övdük. Hem hayranların, hem de eleştirmenlerin tepkileri de gayet iyi üstelik. En azından dedebey olmayanların.

Yalnız ortada ikinci bir soru vardı, o da şu: Film gişede nasıl bir performans sergileyecek? Bunun cevabı çok önemliydi; zira filmin 11 yıl boyunca Ryan Reynolds’ın kalbinde vitamin olarak kalmasının sebebi, Fox’un “17 yaş üstü bir süper kahraman filmi tutar mı lan manyak mısınız?” çekincesiydi. Fox’un zihniyeti, süper kahraman filmlerinin arkasındaki genel mantıktı ki, zaten Deadpool’un ilk beyaz ekran macerasının da içine eden şey oydu. Küfreden, kan revan içinde koşan, oyuncağını çocuklara satamayacağın kahraman gişede iş yapamaz.

01 Deadpool

İlk gün rakamları aksini söylüyor. Deadpool, Amerika’da gelmiş geçmiş en yüksek ilk gün gişesi yapan 17+ film oldu. Bu konuda birinci Hangover 2’ydi, ikincis de Fifty Shades of Grey’di. Bu iki filmin de aksine, Deadpool’un eleştirileri gayet iyi. Bu da milletin birbirine “git abi git” diye fişteklemesi, daha da önemlisi ikinci, üçüncüye gitmesi anlamına geliyor. Böylelikle uzmanlar, ilk haftasonundan da iyi gişeler bekliyorlar. Şimdilik beklenti, 65 milyon dolar civarında ki bunun Ant-Man’in ilk haftasonu gişesinden fazla olduğunu söylemek lazım.

Bütün bunlar ne demek? Şu: Eğer Deadpool gişede sağlam bir gelir elde ederse, süper kahraman filmleri için yeni bir kapı açılır. Marvel bir süredir kendi sinematik evreninde standarda uymayan süper kahraman işleriyle gişe getirip, stereotipi kırıyordu zaten. Ama 17+ bir filme hiç cesaret etmemişlerdi. Deadpool süper kahraman filmlerinin yetişkin bir kitlesi olabileceğini ispatladı ya? Netflix-Marvel işleri ayarında bir sinema filmine kadar yolu var bu işin. Helal olsun Deadpool!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.