Bu satırlarda daha önce rastlaştıysak, denk geliştiysek, ya da gerçek hayatta bir yolumuz kesiştiyse illa ki Tenten sevgimle ilgili irili ufaklı bazı fikirlere sahipsinizdir. Tenten benim hayatımdaki en önemli çizgi roman serisi. Hayatımdaki en önemli kurgusal hikayelerden biri. “Fanboyu olduğum tek şey” diye bir cümle kurmuştum vakti zamanında, küçükken saçımı Tenten gibi yapmaya çalışırdım, ezbere bilirim diyalogları; varın siz düşünün.

Bunun ışığında Steven Spielberg ve Peter Jackson‘ın ortak prodüksiyonu The Adventures of Tintin filmini beğenmemiş olabileceğimi düşünebilirsiniz bir tutam püritan bir düşünceyle. Ancak ben resmen bayılmıştım o filme. Üstelik muhteşem de bir plan vardı her şeyin ötesinde. Filmin efektlerini Jackson’ın WETA Digital’ı üstlenecekti, ilk filmin yapımcısı Jackson, yönetmeni Spielberg olacaktı; Steven Moffat ve Edgar Wright da filmleri yazacaktı. Sonrasında da ikinci filmde yapımcı ve yönetmen rollerini değişecekti usta ikililer. En son filmi de beraber yöneteceklerdi.

The Adventures of Tintin

Yalnız ortada şöyle bir sorun var, bu plan 2011 filminde çıkan bir film için yapılmıştı. Üzerinden beş sene geçti, ikinci bir film gelmedi. Niye olduğunu biliyorduk elbette, Jackson Hobbit’e düşmüştü; ancak Hobbit bittikten sonra Jackson’ın projesi bu olur sanıyorduk. Ümidimiz o yöndeydi. Spielberg o ümitlerimizi üzüm gibi sıktı Yeni Zelanda bazlı Time Out dergisine verdiği röportajda. Amerikalı yönetmen, Yeni Zelandalı meslektaşının kendi yapım şirketi için çok gizli ve kimsenin bilmediği bir proje yaptığını, Tenten 2’yi ondan sonra çekeceğini söyledi.

En azından bir noktada bir Tenten 2 geleceğini bilmek güzel. Filmin nevi şahsına münhasır mo-cap bazlı görsel lisanı sağ olsun, aktörlerin yaşlanmaları da bir şey ifade etmediğinden istedikleri kadar da geciktirebilirler zaten. Herge’nin hikayeleri de bir asırdır ölümsüzler zaten, on yıl bekledi diye pörsümezler. Tamam da, bu gizli proje de neyin nesi? Kardeşim anladık Hobbit çekiyorsun, ona bir şey diyemedik ama, neymiş bu proje Allah Allah?! Dedikodular “Acaba Jackson’ın meşhur gizemli projesi Mortal Engines mi?” diyor ama, Spielberg de “hiçbiriniz bilmiyorsunuz” diyor. O yüzden bir yandan da yani heyecanlanıyoruz ama… Ya Tenten 2 ya, hadi bak, biz o gizli projeyi bekleyelim. Zaten kimse de bilmiyor. Ne olur?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.