Korku türünü hiçbir zaman anlayamamışımdır. Ne kitap okurken ne film izlerken ne de oyun oynarken. İnanılmaz klişe ve düz bir mantık kurarım bu olay için de: Neden beni kötü hissettirecek bir duygu olan ‘‘korku’’ya bile isteye maruz kalayım!? Tabi karşı taraf da şu cevabı verir: Adrenalin! Bununla beraber karşı tarafın bakış açısını değerlendirmeye başladığım zaman da yavaş yavaş anlıyorum o gerilim hissinin insanı soktuğu durumu fakat öyle hemen karar değiştirdim sanmayın, hala mesafeliyim bu türe.

İstisnalar da yok değil, genellikle oyun tarafına ağırlık verdim bu türde. Geçtiğimiz yıllardaki Resident Evil oyunları ile kendimi ısındırıyorum diyebilirim. Resident Evil 2 remake’i en büyük etken oldu bu konuda, o tatmin edici ateş etme hissine ve zombilerin vıcık vıcık dağılan beyinlerine karşı koyamadım. Dolayısıyla da işin korku kısmını benimsemeye çalışıyorum, gülü seven dikenine katlanır misali. Bu kadar tatmin edici parçalanma efektlerine sahip olan başka bir seri daha vardı eskilerde: Dead Space. İşte onun ilk oyununa bir remake geliyor.

Dead Space çok beğenilen ilk iki oyunu ile övüldükçe övülür ama korkudan daha çok aksiyona kayan üçüncü oyunu ile de gömülür internet mecralarında. Yalan yok, ben daha hala oynamadım seriyi, dedim ya yeni yeni giriyorum bu korku işlerine diye! Buna rağmen merak ediyorum. Geliştiriciler tarafından yapılan açıklamaya kadar soft reboot olup başka şeyler göreceğiz sanmıştım ama ilk oyunun remake’i olacakmış direkt. Gereği var mıydı tartışılır, yeni bir hikaye daha iyi olurdu gibi.

Yapım EA Motive’e emanet, yeni sayılabilecek bir kolu EA’in ve bu sebeple de sadece iki oyunda çalışmış durumdalar. Visceral niye yapmıyor diyorsanız EA onu da mezarlığa yollamıştı diye bir hatırlatma yapayım. Yayımcının son yıllarda çıkardığı birçok oyunda gördüğümüz Frostbite motoru ile sıfırdan inşa edilecek oyun sadece yeni nesil konsollara gelecek fakat tarih yok elimizde, 2023’ten önce beklemeyin derim.

Siz istiyor muydunuz bu oyunu? İyi bir şey mi ilk oyunun aynısını yeniden görecek olmak yoksa hevesinizi azalttı mı? Bu remake olayı daha da saçma bir hal almaya başlayacak mı? Korku oyunlarını seviyor musunuz yoksa anca başkası oynarsa mı izleyebiliyorsunuz? Gündüz vakti arkada müzikle oynamak sayılmaz!

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.