Anımsarsınız, geçtiğimiz günlerde Sony’nin PlayStation 4 üzerinde PS2 oyunlarının ek çaba gösterilmesine gerek kalmadan oynanmasını sağlayacak bir emülatör sistemi üzerinde çalıştığını sizlere aktarmıştık. Bu sistem, Star Wars paketi ile birlikte verilen dijital oyunlarla sessiz sedasız yürürlüğe sokulmuştu. Biz de merak etmiştik “devamı gelir mi?” diye. Biraz da fazla iyimserdik hatta, sizlerden de “yapma be geek” gibi yorumlar gelmişti. Valla ne diyelim, haklıymışsınız.

Dün Sony bir videoyla duyurusunu yaptı; 8 adet klasik PlayStation 2 oyunu resmen bu emülatör üzerinden PS4’e geliyor. Tekrar hatırlatalım, bu emülatör otomatikman PS2 oyunlarını bir elden geçirme, kod aktarma olmadan PS4’e Trophy desteği, yayın yapabilme olanağı, Remote Play aracılığıyla Vita’da oynamak ya da bir mobil cihazda (Vita dahil) kullanım kılavuzunu ikinci ekran olarak açabilme özelliklerini katıp, çözünürlüğünü ve FPS’sini de modern çağlara uyarlayıp karşımıza sunabiliyor. Teknoloji baya şahane yani anlayacağınız. Yalnız, kullanımı pek şahane değil.

9 San Andreas

Bunun bir cevap olarak sunulduğu Xbox One’ın 360 oyunlarına yönelik geriye dönük uyumluluğa sahip olması hususunun aksine, burada bu oyunları tekrar oynayabilmek için önceden sahip olmamız yetmeyecek belli ki. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ay itibariyle Xbox 360’ın bazı oyunlarını (ki liste baya kapsamlı ve doyurucu) ek bir ücret ödemeden direkt olarak Xbox One’da oynayabiliyoruz. Disk bazlı da çalışıyor bu özellik; yani Assassin’s Creed II diskimiz varsa, Xbox One’a takmamız yetiyor. Microsoft cephesi öyle. Sony ise başka bir rota tercih etmiş.

Gelen 8 oyun baya ağız sulandırıcı. Dark Cloud, GTA III, Vice City, San Andreas, Rogue Galaxy, Mark of Kri, Twisted Metal: Black, War of the Monsters. Hiçbir itirazımız yok. Yalnız bunların hepsi, belirli bir ücret üzerinden satılacaklar. Bu ücret ABD’de 10-15 dolar aralığında, bize de kuvvetle muhtemel 35-45 lira bandından gelecektir. Yani eğer bu oyunlara sahipseniz bile, diski PS4’e taktım da oynadım olmayacak. Baya tekrar satın almanız gerekecek. E… ne anladım ben öyle emülasyondan? Remastered gibi bir şey olmuş bu bence artık. Olmasa da olurmuş kıvamında. İnşallah bu böyle devam etmez; fiziksel emülasyon da yoldadır, geliyordur; biz de PS2 oyunlarımızı PS4’e takar takar oynarız. Yoksa yine mi çok iyimseriz, ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.