Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz haftalarda üç büyük stüdyonun Pokémon’un canlı film hakları için Nintendo’nun kapısında yattığı haberini vermiştik sizlere. Bu üç stüdyo sırasıyla Warner Bros, Sony ve Legendary’ydi. Nintendo’dan meşhur oyun serisinin film haklarını almak için adeta bir ihaleye girmişlerdi. Sizin genel görüşünüz o zaman bunu Legendary’nin ele almasının en makul opsiyon olduğu yönündeydi.

Ama tabii o zamanlar Pokémon Go diye bir şey yoktu, Pokémon pek çoğunuz için sadece çocukken izlediğiniz bir çizgi filmdi. Artık Pokémon tekrar dünyanın en popüler fenomeni ve Go’yu oynayan milyonlara bir film izlettirmek, her stüdyonun ağzını sulandıracak bir durum. Gelin görün ki orijinal konkura girenlerden biri, Nintendo ile bir film anlaşmasına imza atmak üzere. Deadline’ın haberine göre, bu şanslı stüdyo da Legendary. Kalbiniz temizmiş yani.

Pokken Tournament 2

Legendary nasıl bir film yapar, o film keyifli olur mu; söylemek güç. Bana soracak olursanız Pokémon’dan canlı film çıkması, bunun iyi olma ihtimali, gişe olarak herkesi ihya etmesi çok düşük ihtimaller. Ancak illa olacaksa, Legendary daha iyi tercih gibi duruyor gerçekten de. Burada esas ilginç olan, Nintendo’nun değişen paradigmaları komple kabullenmiş olduğu gerçeği. Zaten rahmetli Iwata’nın ardından onun çağdışı olarak eleştirilen pek çok prensibi yerini daha ticari anlamda sağlıklı hamlelere bırakacak deniyordu ama, görmeden de inanmıyor insan.

Nintendo’nun bu yakın zamanda yıktığı ikinci asırlık prensibi olacak. İlki, “akıllı telefonlara oyun yapmayacağız, Nintendo oyunları Nintendo platformları dışında bir yerde oynanmayacak” idi. İkincisi de “oyunlarımızı film yaptırtmayacağız” oldu. İkincisinin sebebi de, berbatlar berbatı Super Mario Bros filmi zaten. Eğer Pokémon ile bu iki prensip de bir kere yıkıldıysa, ileride belki başka şeyler için de yıkılabilir umudu da her zaman olduğu gibi baki. E hadi, hayırlısı bakalım!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.