Ve işte bir neslin daha sonuna geldik dostlar. Yeni nesil konsolların çıkışı yaklaşmışken, elimizdeki konsollar yavaş yavaş miladını doldurmuşken böyle bir liste yapmanın zamanı gelmişti. PS4 gibi hem oyunlar hem de satış anlamında oldukça başarılı bir konsol neslini geride bıraktık. “Xbox mı PlayStation mı?” gibi gereksiz tartışmalara girmek için söylemiyorum ama bu nesil PlayStation için daha gümbür gümbür geçti desek yanlış olmaz. Özellikle 2016 ve sonrası adeta PS4 için altın yıllar oldu. Kendini genellikle 6-7 yılda bir yenileyen PlayStation için en uzun nesil PS4 oldu ve halen yeni nesil konsolların ne zaman çıkacağı tam olarak bilinmiyor. Bu durumdan Sony tabii ki hiç şikayetçi değil çünkü PS4 satış rakamları 106 milyonu geçmiş durumda.

Ancak önümüzde PS4 için gelecek özel bir oyun kalmamış olması ve yeni konsolların gözler önüne serilmesi, bizim için bu neslin bittiği anlamına gelebilir. Elbette PS4, satılmaya ve oynanmaya devam edecektir ama teknolojinin yenilenmesi sebebiyle ömrünün son demlerini yaşadığı ortada. Durum böyleyken, artık PS4’e çıkmış özel oyunlar için bir liste yapmanın ve bu neslin yıldızlarını anmanın vakti geldi.

Bu liste, iyi kötü sıralamasından uzak olmakla birlikte, bu neslin en çok öne çıkmış oyunlarından kişisel olarak en çok beğendiğim ve sadece PS4’e özel olarak çıkmış oyunları kapsıyor. İşte karşınızda PS4’e özel gelmiş geçmiş en iyi 20 oyun!

20 – Until Dawn

Listenin sonunda olması, Until Dawn’ın çok kötü bir oyun olduğunu göstermiyor ama diğer oyunlara kıyasla, biraz daha sönük bir etki bıraktığı kesin. Korku-gerilim temalı klişe Hollywood filmlerine benzeyen ve pek çok açıdan oldukça düz bir anlatımı olan Until Dawn, listedeki diğer oyunlara göre daha sönük kalıyor ancak kendisini öne çıkaran unsur, oyun içindeki ilerlemenin yaptığınız seçimlere göre değişmesi. Bu tabii ki Until Dawn’a özgü bir özellik veya bir devrim değil ama oyunun kendisini öne çıkardığı unsur bu. Diğer oyunlar kadar başarılı olmaması ise: oyuncuların yaşadığı ciddi FPS düşüşleri, sinematik sahnelerin fazla ve uzun olması ve oynanışın vurgulandığı kadar zevkli olmayışından kaynaklı. Grafikleri gayet iyi seviyede olsa da genel anlatımın yaratıcılıktan uzak oluşu ve teknik sorunlar sebebiyle Until Dawn, ne yazık ki bu neslin en sönük yapımlarından biri oldu. Öte yandan oyunun sadece interaktif bir deneyimden ibaret olmaması, oyunculara bir takım mekanikler sunulması, oyunun belki de en kilit unsuru olan ve oyun ilerledikçe kimin yaşayıp kimin öleceğine karar vermek gibi ilginç bir yapısı sebebiyle her şeye rağmen hatırlanacak özel oyunlardan biri.

19 – KNACK 2

Bu oyunun bu listede olmasına sebep olan şey, inanılmaz bir hikaye anlatımı olması veya sıradışı bir deneyim sunması değil. Konsol aldıracak türden hiç değil. Ancak KNACK 2, PS4’ünüz varsa denemeniz gereken ve ilginç karakter kontrolüyle size eğlenceli bir deneyim sunabilecek bir oyun. Oynaması zevkli karakteri, çizgi film tarzı çizimleri ve sanat tasarımı, eğlenceli platform yapısı ile bir Ratchet & Clank olmasa da adını anmayı hak eden bir oyundur. Eğlenceli platform oyunlarını seven oyuncular için KNACK 2, önceki oyundaki teknik sorunların aşılmış ve oyunun orijinal yapısının en iyi formuna kavuşmuş halidir. PS4 özel oyunları dendiğinde aklınıza gelecek ilk oyunlardan değildir ama bu neslin içinde mutlaka bir köşede hatırlanacaktır.

18 – Persona 5

Asya pazarından çıkmış oyunların dünya genelinde popülerleşmesi pek de kolay değildir. İşte Persona serisi, dünya çapında oyuncuların ilgisini çekmeyi başarmış oyun serilerinden biri ve Persona 5 de PS4 için çıkan ve çok ses getiren bir oyun. Persona serisini sevenlerin çoğu için bu oyun yapılmış en iyi Persona oyunudur çünkü diğer oyunlarda ayrı ayrı yapılan iyi şeylerin hepsinin tek bir oyunda toplanmış hali gibidir. Kendine özgü sanat tasarımı, hikaye anlatımı ve oynanışıyla oyuncuların göz bebeği olmuş çok kıymetli bir JRPG’dir. Oyuncuyu dünyasıyla bütünleştiren orijinal çizimleri ve mizah dolu anlatımı, severek ve ilgiyle takip edeceğiniz RPG yapısı, hiç mi hiç sıkmayan sıra tabanlı oynanışı, iyi yazılmış hikayesi ve karakterleriyle başından kalkamadığınız muhteşem bir JRPG. Persona 5 de, bu neslin en iyi özel oyunları arasında kendine yer edinmeyi başarmış bir yapımdır.

17 – Tearaway Unfolded

Cicili bicili grafiklerine aldanmayın, Tearaway Unfolded oyunculara beklenmedik derecede eğlenceli oynanış ve yaratıcı bölüm tasarımları sunarak PS4’ün akılda kalıcı yapımları arasına girmeyi başaran bir yapım. Görünüş itibariyle pek öyle durmuyor belki ama Tearaway Unfolded gerçekten unutulması zor bir deneyim yaşatıyor oynayanlara. Kendine has mekanikleri ve oynanışıyla, orijinal konseptiyle tadını çıkara çıkara oynayabileceğiniz bir özel oyun. Eğer bu oyun tüm platformlarda olsaydı indie bir oyun deyip geçerdik ama PS4 özel bir oyun olması sayesinde çok daha büyük kitlelere erişti. Büyük yapımlar kadar ses getirmedi belki ama bu neslin hatırda kalan yapımlarından biri olduğu kesin.

16 – The Order 1886

Ah ah, bu oyundan bahsetmeye başlayınca içimde bir şeyler cız ediyor. The Order 1886, tam anlamıyla harcanmış bir potansiyel ve ağza çalınan bir parmak baldan ibaret. Pek çok yönüyle oyuncuyu içine çekmeyi başarsa da, çok kısa sürede bitmesi ve hikayenin “Ya öyle biter mi ama be!” dediğiniz diziler filmler gibi tatmin etmeyecek bir şekilde sonlanması, bu oyunu yarım bir deneyimden öteye götüremiyor. Yine de benim için muhteşem sanat tasarımı ve müzikleriyle, her biri ayrı keyif veren bölüm tasarımları, rafine oynanışı ve akılda kalıcı karakter tasarımlarıyla her zaman özel yere sahip oyunlardan biri olarak kalacak. Keşke üzerinde daha iyi çalışılabilseymiş de böyle yarım bir oyun görmeseymişiz…

15 – The Last Guardian

Oyun dünyasının en ilginç yapımlarından biri The Last Guardian olsa gerek. Geliştirilmesi yıllar sürdü, bir ara yok oldu geri geldi derken geçen uzun yıllar sonunda karşımıza çıktı ve teknik sorunlar da yok sayılmayacak kadar göze batıyordu. PS4 jet gibi sesler çıkarıyordu, yer yer kamera açıları sapıtıyordu ve FPS düşüşleri de sinir edebiliyordu. Ancak her şeye rağmen, yaratıcı bölüm tasarımlarıyla, keyifli bulmacaları ve en çok da koca bir yaratıkla küçük bir çocuğun yolculuğunu, aralarındaki duygusal bağı bu kadar güzel işlemesi The Last Guardian’ı bu neslin en değerli oyunlarından biri yapmaya yetiyor.

14 – InFamous Second Son

Bir oyunda, içinde bulunduğunuz dünyada adeta uçar gibi özgürce dolaşmak istediğiniz oluyor mu? Benim oluyor ve InFamous Second Son bunu çok keyifli bir şekilde başaran oyunlardan biri. İlginç konsepti ve eğlenceli oynanışı, oyuncuya özgürce hareket etmenin verdiği rahatlığı ve üstüne üstlük Türkçe dublajlı oluşu ile bizim için bu neslin akılda kalan oyunları arasına girdi. Sınırlı da olsa açık dünyasında böyle özgürce kontrol edilebilen karakteri oynamak, başarılı grafikleri ve epey çeşitli aksiyon dinamiklerinin birleşimiyle ortaya doya doya oynamalık bir PS4 özel oyunu çıkarıyor. Başına oturduğumda bu kadar eğlendiğim, dünyasından özgürce dolaşabildiğim ve oynamaktan keyif aldığım oyun sayısı azdır. InFmous Second Son da bu oyunlardan biri.

13 – Shadow of the Colossus

“Remake nasıl olur?” sorusunun cevabı niteliğinde, aslında PS2 için çıkmış bir klasik olan ama çayır çimenine kadar cilalanıp PS4 nesline yakışır grafiklerle tekrar oyuncuların karşısına çıkan müthiş bir yapım. Devasa düşmanlara karşı savaşmak, oyuncuyu atmosferle tamamen bütünleştiren sanat tasarımı ve sürükleyici yapısı ile unutulması zor deneyimlerden biri. Birbirine benzeyen oyunların havada uçuştuğu bir dünyada, böylesine orijinal bir yapımın varlığı bile insanı mutlu ediyor. Güçlü atmosferi, etkileyici düşmanları ve orijinal aksiyon yapısıyla Shadow of the Colossus bu neslin unutmayacağımız güzelliklerinden biri.

12 – Ratchet & Clank

Orijinal seriye reset atarak 2016 yılında oyuncuların karşısına çıkan aksiyon platform türü oyun Ratchet & Clank, her yönüyle oldukça başarılı bir oyun. Esprili anlatımı, inanılmaz keyifli oynanışı, etkileyici grafikleri ve sunumu ile tam kıvamında denebilir. Üstüne üstlük bizim için ayrı bir güzelliği var ki, o da Türkçe dublajlı olarak oynanabilir olması. Bu arada dublajı oldukça başarılı, bunu belirtmeden edemeyeceğim. Pixar animasyon filmlerini aratmayacak kalitede grafikleri ve oldukça keyifli oynanışıyla Racthet & Clank, kesinlikle platform oyunu sevenlerin denemesi gereken bir yapım. Konsol aldıracak bir güç olmadığı kesin ama eğer elinizde PS4’ünüz varsa ve henüz oynamadıysanız bir bakın derim. Ayrıca satış rakamları da iyi olsa gerek, çünkü PS5 için bir de devam oyunu yapılıyor.

11 – Detroit: Become Human

Heavy Rain ve Beyond Two Souls derken Quantic Dream’in son eseri olan Detroit: Become Human yaptığınız seçimlerin genel oyuna etki ettiği ve ilerleyişi değiştirdiği oyunlar arasında belki de en başarılısı olabilir. Şu an her ne kadar PC için de erişilebilir durumda olsa da, bir PS4 özel oyunu olarak geliştirilmişti ve çıktığı dönemde de oldukça ses getirmiş bir yapımdı. Özellikle yayıncı camiasında o kadar çok oynanıyordu ki insanlar oyunu almak yerine bir yayıncıdan izlemeyi tercih ediyordu ve oyunun istenen satış başarısına ulaşmasını engelledi. Evet seçim yapma ve bu seçimlerin bambaşka sonuçlara yol açması konusunda çok başarılıydı ama bu deneyim bir oyundan çok interaktif bir deneyim gibiydi. Bu yüzden insanlar işin oyun kısmına pek heyecanlanmadığından ve sadece yapılan seçimleri merak ettiğinden, oyunun satışı istenen boyutlara ulaşamadı. Ancak Detroit hem atmosferi hem ses tasarımıyla genel anlamda çok ciddi bir sunum başarısına sahip. Bu yüzden Detroit: Become Human, net bir şekilde bu neslin akılda kalan yapımlarından biri oldu.

1 2
Author

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

6 Comments

 1. Ahmet Usay Turan Reply

  Liste çok güzel eline sağlık. Bence Red Dead Redemtion eklenebilirmiş.

  • Teşekkürler. Yalnız Red Dead Redemption 2 bir PS4 exclusive yani özel yapım değil. Bütün platformlara çıktı sonuçta. Bu liste özel oyunların listesi olduğu için de RDR2 tabii ki yok.

   • Ahmet Usay Turan Reply

    Exclusive olmadığın haklısın. Liste içerisinde bulunan birkaç oyun bilgisayar sistemlerine geldiği için bir an öyle düşünmüştüm.

 2. kim ne derse desin last of us 2 harika bir oyundu.. çok gerçekçi çok umutsuzluk yüklüydü bu yüzden sevilmedi. ama şunu kimse unutmasın last of us hiç bir zaman uncharted değil olamaz olmasını beklemek ahmaklık..dünya çiçekli sevgi dolu bir yer değil hele hele medeniyet çöktüğünde hiç mi hiç öyle olmayacak.. olamaz …joel ,nathan drake değildi.. ellie kahraman değildi olamazdı sadece küçük bir kızdı..
  bunlar anlatıldı işte adamda söyledi zaten
  “birinci oyun sevgi ikincisi nefret üzerine olacak” dedi bunuda efsane anlattı..ama insanlar kötü sonları sevmez hollywood etkisi hep bu..ama dünya büyük değişimlere uğruyor last of us 2 de bu yolda ilerledi haa benimde yüreğimdeki yeri farklı ilk oyunun ,sinirlendim öfkelendim olur mu böyle şey dediğim çok an oldu ama bu listedeki hiç bir oyun last of us 2nin yanına yaklaşamaz o kadar açık ve net söylüyorum.
  1.sırada last of us 2 olmalıydı yeni god of war çok abartıldı özellikle bariz bir şekilde last of us 1 taklidi olmasına rağmen övüldükçe övüldü 4.ve 1.sırayı değiştirirdim ben olsam marvelın spidermanine hiç girmiyorum ben olsam listeye almazdım

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.