Ben sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim de; aradan çıksın. Queens of the Stone Age yer yer Muse ve Placebo gibi gruplara da yöneltilen “hep aynı şarkıyı yapıyorlar ya” eleştirisini kabullenebilecek gruplardan biri. Onları diğerlerinden ayıran bir takım kilit özellikleri var; ve o özellikleri değiştirme ihtiyacı hissetmiyorlar. Ben kendi payıma, hırıltılı gitarlar, bir tat geriden gelen vokal ve her şeye eşlik eden bir cızırtıdan memnun olduğumdan, on beş yıldır pek bir itiraz etmeden dinliyorum kendilerini.

Tabii ki Queens of the Stone Age, kolektif anılan gruplardan biri değil. Ekseriyetle Queens’den söz ediyorsanız, muhtemelen frontman’i Josh Homme’dan söz ediyorsunuz demektir. Esas grubu haricinde Eagles of Death Metal ve Them Crooked Vultures gruplarında da başarıya ulaşan Homme, aynı zamanda yapımcılık da yapıyor. Bu işte de mükemmel olduğunu biliyoruz; zira kendisi Arctic Monkeys’in insanüstü muhteşem albümü Humbug‘daki sound’dan sorumluydu…

O yüzden, biz bugün biraz Queens of the Stone Age konuşalım istedik. Grubun bugüne çıkarttığı albümler içerisinden 18 şarkı seçtik, şöyle tatlış, 1 saat 12 dakikalık bir playlist hazırladık. Bizim bu liste arasındaki favorilerimizi merak ediyorsanız; dinamik yapısı ve dile yapışan sözleriyle Feel Good Hit of the Summer, insanın üzerine çığ gibi çöken efkarıyla Mosquito Song, muazzam ritmiyle insanı istemsizce kafa sallamaya iten, Allah’ın konserlerde okunsun diye yarattığı Little Sister dikkat edilmesi gereken parçalardan. Ha ayrıca söyleyeyim, ben şahsen Rated R‘ın gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biri olduğunu da düşünüyorum tüm samimiyetimle.

Listemiz şu şekilde. Sizin favorileriniz neler, ileride böyle en iyi şarkılarından playlist oluşturmamızı istediğiniz bir grup / janr var mı? Yorumlara kaptırtın efendim, sakınmayın. İyi dinlemeler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.