Durun, heyecanlanmayın; başlığa bakıp düşünebileceklerinizin aksine Jessica Jones hâlâ çıkmış değil. Kendisi 20 Kasım’da, Netflix dizisi olduğu için bir sezon olarak tümden yayınlanacak. Ama elbette, yapım süreci zaten bittiği için bazı bölümler önden inceleme yapacak olan mecralara gitti bile. Memlekette Netflix olmadığı için, hâliyle biz o mecralar arasında değiliz. Ama bu elbette, milletin ne dediğini toplamamıza bir engel değil. Dilerseniz, genel olarak şimdiye kadar incelemelerini giren siteler özetle ne demiş, beraber bir göz atalım.

The Purple Man

Forbes – “Kesin bir dille söylemek gerek, Jessica Jones, Marvel’ın televizyon departmanının yaptığı en iyi şey. Dizide hem SHIELD’ın umutlu beklentiler hissi, hem Agent Carter’ın feminist tonları, hem de Daredevil’ın sertliği var.”

Deadline – “Rosenberg’in sağlam şov yöneticiliği altında dizi PTSD, taciz, saldırı, utanç ve ölüm gibi güçlü konuları olgun ve merak uyandırıcı bir biçimde işliyor. Bu, Daredevil’da zaten yeterince yukarı çıkmış olan Marvel için yepyeni bir zirve noktası.”

ScreenCrush – “Jessica Jones bir süper kahraman dizisi değil, bu bir süper-korku dizisi. Marvel’ın gerçek dehşetle ilk münasebeti ve içinde bir tutam da noir barındırıyor. Jessica Jones süper kahraman dünyasının Kuzuların Sessizliği hükmünde. Ve Allah kahretsin ki muhteşem.”

Entertainment Weekly – “Bu çok karanlık bir karakter draması olabilirmiş, noir klişeleri ve çok CSI: Marvel kalan prosedürel elementler olmasaymış. Dizinin en büyük zayıflığı Jessica ile aynı. Muazzam bir potansiyelle başlıyor, ama bir noktada onu özel yapan şeyleri kaybediyor.”

Independent – “Eğer bu senaryo kalitesini dizinin tümünde sürdürmeyi başarırlarsa, Purple Man ekranlarda Heath Ledger’ın Joker’inden beri gördüğümüz en iyi çizgi roman kötüsü olabilir. İzlediğimiz ilk yedi bölüm harika, ve eğer dizi bu yukarıya doğru çizgisini sürdürürse, Marvel Studios’un yaptığı en iyi şey olabilir.”

Hollywood Reporter – “Jessica Jones’un yeterli düzeyde aksiyonu var, ve süper güçleri göstermesi gerektiğinde bunu efektif ve minimalist bir şekilde yapıyor. Dizinin gerilimi daha çok karakterlerden geliyor. Daredevil’da Murdock’un olduğundan bile daha fazla, Jessica Jones kendiyle aynı adı taşıyan dizinin en önemli unsuru olarak öne çıkıyor.”

Yani genel olarak eleştiriler baya iyi. Ama yine de, bir gaz olarak bakıp, çok da büyüye kapılmamak, ayakları biraz yerde tutmak lazım. Neticede Daredevil’ın ilk yedi bölümü için ben de aynı şeyleri söylerdim, ama sonlara doğru biraz bozduğunu da kabul etmek gerek. Şimdilik sadece “ilk yedi bölümünü baya övüyorlar” kıvamında olalım, temkinli bir ümidi koruyalım, ama çok da abartmayalım diye düşünüyorum.

Bu arada “ya bu Jessica Jones kimdir, ne bekleyelim bu diziden?” gibi sorularınız varsa, onun için de video çekmişliğimiz var.

Ha yok, siz henüz daha “bunun dizisi mi geliyor?” kıvamındaysanız, onun için de şöyle bir hizmetimiz var:

Ee geekler, ne diyorsunuz gelen ilk yorumlara?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.