Ratchet & Clank geri döndü! Hem de olabilecek en iyi şekilde. Gerçekten, Insomniac Games‘in yakında (ABD vizyon tarihi 29 Nisan) çıkacak filmin şerefine tekrar hayal ederek tasarladığı oyun, tek kelimeyle inanılmaz. PS4 sahibiyseniz, oyunu mutlaka edinmeniz gerek ki; ben bundan daha öte netlikte konuşamam bir oyun hakkında. Biz oyunu hayvancasına oynuyoruz geldiğinden beri ve oynadıkça da aklımıza diğer efsane oyun ikilileri geliyor. Sizlerle onları paylaşalım istedik.

Yalnız, evveliyatla birkaç kriterimiz var:

  • Karakterler ve evcil hayvanları sayılmıyorlar. Yani Sole Survivor ve Dogmeat falan yok.
  • Birden fazla seçenek arasından seçebileceğiniz eşlikçiler de yok. Shepard & Garrus gibi.
  • Karakterlerin denk olmaları ve bu şekilde meşhur olmuş olmaları gerekiyor. O yüzden Mario & Luigi de yok.
  • İlla ki unuttuklarımız olmuştur, onları da yorumlara siz yazın!

Bunlarda mutabıksak, buyurun, başlayalım saymaya!

 

Jak & Daxter

01 Jak DAxter

Elbette PlayStation markasının efsane platform ikilisi Ratchet & Clank’ten söz ettikten sonra, onların ikinci dereceden kuzeni Jak & Daxter’dan bahsetmemek olmaz. Naughty Dog’un Crash Bandicoot‘tan sonra, fakat Uncharted & Last of Us ile yaşadıkları ciddi dönemden önce PS2 için yarattıkları ikili, pek çok anlamda Ratchet & Clank’in ruhani ikizi. Bu arada Daxter’ın PSP için harika bir solo oyunu da vardır, ona da göz atın denk gelirseniz.

 

Atlas & P-Body

02 Portal 2

Portal gibi çoğunlukla oyuncunun tekil olmasına bel bağlayan bir oyunu co-op’a taşımak zor bir iştir, ama arkada Valve olunca, çıtalar düşüyor. Valve için zor kolay, imkansız zaman alır ve yeterince vakit varsa, üçüncü bir oyun haricinde her şey yapılabilir. Portal 2’nin haşmetli co-op modu buna delalettir. Yani bir yandan bulmacalar hiç sekmeyecek, bir yandan hikayeye bağlanacak, bir yandan da karakterler dev şirin olacak? Nasıl yapıyorsunuz kuzum bunları?

 

Joel & Ellie

03 The Last of Us

Naughty Dog’un listemizdeki ikinci girdisi Joel & Ellie, aynı zamanda listemizin en “normal” ikilisi konumundalar. Süper güçleri yok, süper dövüşçü değiller ve kadim bir suikastçi tarikatından da beslenmiyorlar. Joel bir şekilde hayatta kalmayı öğrenmiş, huysuz bir amca; Ellie de genç bir kız. Ama ikisi bir araya gelince, bir çeşit sihir çıkıyor işte ortaya. Joel ve Ellie’nin ilişkisi, Last of Us’ın en kıymetli yönüydü tartışmasız. O yüzden de listemizdeki yeri baştan hazırdı.

1 2
Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.