The Black List’i bilir misiniz? Dizi olandan söz etmiyoruz. Her sene Hollywood’un gedikli eski yöneticilerinden Franklin Leonard tarafından yayınlanıyor. Henüz yapımı gerçekleşmemiş senaryolar arasından, stüdyo yöneticileri tarafından anket yöntemiyle en beğenilenleri listeye giriyorlar. 2004’ten beri devam ediyor. Argo, American Hustle, Juno, The King’s Speech, Slumdog Millionaire, Spotlight, The Revenant gibi filmler önce The Black List’te boy göstermişlerdi. Tam manasıyla, Hollywood’un henüz çekilmemiş en iyi filmleri listesi yani.

Bu listenin 2015 versiyonundaki üyelerden biri de, Reagan isminde bir filmdi. Ömrünün sonlarına doğru Alzheimer’dan muzdarip olan Reagan’ın, bu yıllarını konu alıyordu. Kabaca, özeti şöyle verilmişti Black List tarafından: “İkinci döneminin başında, Ronald Reagan bunamaya başladığında, hırslı bir stajyer, Baş Kumandan’ı kendisinin bir filmde Başkan’ı oynayan bir aktör olduğuna ikna etmek zorundadır.” Filmin janrı komedi bu arada. Yukarıda Oscar boğukluklarından deryalar serdik, ama hayır, bu öyle değil, komedi bu.

Ronald Reagan

Aslında çok ilginç. Gerçekten de acayip bir kara komedi çıkabilir işin içinden. Will Ferrell da böyle düşünmüş olacak ki, hem yapımcı hem de oyuncu olarak imza atmıştı projeye. Mış’lı geçmiş zaman kullanıyorum dikkat ettiyseniz. Zira Ferrell, imzayı yoğun tepkiler sonucunda çekti. Hemen anti-SJW sabalarınızı çıkarmayın depodan, bu sefer bir sosyal medya kampanyası sebep olmadı buna. Yoğun tepkiler, Reagaın’ın ailesinden ve Alzheimer’s Association isimli, konuyla ilgilenen en ileri STK’lardan birinden geldi.

Mesele hakikaten de biraz sakal-bıyık arası. Bir taraftan, gerçekten ilginç bir fikir, ilginç bir senaryo, komik de olabilir. Alzheimer’ı daha göz önünde, daha konuşulan bir şey hâline de getirebilir. Ama öte yandan, Alzheimer zaten halihazırda vehametiyle doğru oranda bir ciddiyete sahip değil popüler medyada. Çok zor bir hastalık, ama 40 yılda popüler kültürde resmedilişi “heh heh, bak, Şaban’ı babası sanıyor” kıvamından öteye gidemedi. Dolayısıyla ailenin ve AA’nın tepki vermesi de anlaşılır… Hassas yani anlayacağınız. Sizin yorumlarınız ne?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.