Game of Thrones’un tokat gibi inen altıncı sezon finali bizi çok konuşturdu; daha da çok konuşmaya devam edeceğiz. Bölümün spoiler vermeden üzerine iki kelam edilecek tek bir sahnesi dahi olmadığı için de bu konuşmaların her birinde güncel izlemeyen kişiler resmen üvey evlat muamelesi görmekteler. Ama yapacak bir şey yok, Game of Thrones’u güncel takip etmeyen sekiz kişiden biriyseniz alınmazsınız değil mi? Zira biz biraz daha diğer tüm internetle birlikte Game of Thrones konuşacağız.

Şimdi şöyle, geçen yazımızda da konuşmuştuk, Jon Snow’un babasının Rhaegar olduğu HBO tarafından doğrulandı. Yalnız o sahnede, önemli bir detay daha vardı. O da Lyanna’nın, “Gel gel buraya Ned, adını fısıldayacağımın evladımın” diye abisini yanına çekmesiydi. Orada ne fısıldandığı yüksek sesle dile getirilmedi, altyazılarda çevrilmedi, ama Reddit’in eline bir kere düştü ya o an? Reddit rahat durmadı. Sparkledavisjr isimli bir kullanıcı, baya sahneyi elli kere izleyip, dudakları okudu ve ortaya şu iddiayı attı: Jaehaerys.

Jon_The_Dance_of_Dragons

Bu isim çuvaldan çıkartılmadı Sparkledavisjr tarafından. Jaehaerys, Targaryen ailesinde birkaç kez rastlanan bir isim. En önemlisi ise, Rhaegar’ın dedesinin ismi olması. Yani Aerys’in babası. Jaehaerys, vaat edilen prens teorisini ilk duyan kişi. Bu kişinin Targaryen soyundan geleceğini bildiği için oğlu Aerys ve kızı Rhaella’nın evlenmesini şart kılıyor. O evlilikten bir torba çocuk doğuyor, fakat bizi ilgilendirenleri elbette Rhaegar, Viserys ve Daenerys. Bir de artık denkleme sol kulvardan hızlı bir şekilde giren Jon Snow.

Rhaegar’ın Lyanna’yı kaçırmasının sebebinin, Elia’nın ona daha fazla çocuk verememesi olduğunu söylüyor bu teori, o yüzden Rhaegar, üçüncü bir çocuk için Lyanna’yı kaçırıyor bu teoriye göre. Vaat edilen prensin o olduğunu bildiği için de, kehaneti duyan dedesinin adını koyuyor. Elbette bu Lyanna’nın aslında Rhaegar’a aşık olduğuna dair söylenenlere ters, ancak Jaeherys kısmı kulağa mantıklı geliyor. Elbette dünyanın en Targaryen ismi olduğu için Ned kucağında bu isme sahip bir bebekle gidemezdi Winterfell’e. O da ikamesi olarak aynı harfle başlayan hocasının adını koydu. Kulağa makul geliyor değil mi? Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.