Harry Potter dünyası o kadar geniş ve dur durak bilmiyor ki, neredeyse her hafta en azından bir haberlik bilgi illa karşımıza çıkıyor. Kitaplardı, filmlerdi, tiyatro oyunuydu derken şu sıralar Rowling’in, bilgileri onun aracılığıyla vermeye bayıldığı bir portaldan geliyor haberimiz: Pottermore’dan. 

Bildiğiniz üzere Rowling geçtiğimiz aylarda dünya üzerindeki diğer büyücülük okullarından birkaçını bizlere tanıtmıştı yine bu şekilde. Halihazırda aşina olduğumuz Beauxbatons, Durmstrang ve elbette Hogwarts’ın dışında, neredeyse her kıtaya yayılan diğer büyücülük okulları olarak bizlere sunulan bu yerlerin isimleri sırasıyla Mahoutokoro, Uagadou, Castelobruxo ve Ilvermorny olarak karşımıza çıkmıştı. Japonya, Afrika, Brezilya ve Amerika olmak üzere neredeyse her kıtaya yayılan bu büyücülük okullarıyla ilgili belli bir süredir de sağlam ve uzunlamasına bir bilgi gelmesini bekliyorduk zaten. İşte o isteğimiz gerçekleşti ve en azından bir tanesine dair güzel bir video yayınlandı Pottermore’da. Tabii sadece video ile bitmiyor gelecek olan bilgiler, bir de bunun yazısal kısmı var. Ancak bu videoda tanıyayacağımız okul, hemen bu sene içinde gelecek olan Fantastik Canavarlar filmi için de bir temel oluşturabilecek nitelikte olan Ilvermorny hakkında. Amerika’da bulunan büyücülük okuluna dair öğreneceğimiz bilgileri listelemeden önce, dileyenleri İngilizce videoya yönlendirelim öncelikle:

https://www.youtube.com/watch?v=OkBPwEmakEc

Videomuzda Ilvermorny hakkında öğrendiğimiz bilgiler aslında oldukça kısıtlı fakat kayda değer bir şeyler yine de öğrenebiliyoruz: Ilvermorny Büyücülük Okulu, Greylock Dağı’nın uç noktasında yer almakta ve bu dağ ise Massachusetts’de bulunmaktadır. Ayrıca bu kısa videonun devamında da Isolt Sayre isimli, İrlanda kökenli bir kızın ve de eşi benzeri bulunmayan bir asanın kaçırılma hikayesinden bahsediliyor. “Her şey böyle başladı” gibisinden bir de ifade var bu cümleden sonra. Muhtemelen Ilvermorny’nin kuruluşuna değinen bir şeyler anlatıyor bu hikaye. Ama yine de videodaki bu kısıtlı bilgiyle yetinmeyelim biz ve Rowling’in Pottermore üzerinden yayınladığı diğer bilgilere de bir göz atalım:

 • Ilvermony, 17. yüzyılda kurulmuş bir okul.
 • Okulun gizliliği, Greylock Dağı’nda sisler arasında saklanarak sağlanıyor.
 • Videoda bahsedilen Isolt Sayre, 1603 İrlanda doğumlu bir cadı. Kökenleri de iki safkan büyücü aileye dayanmakta.
 • Isolt beş yaşındayken, ailesini bir saldırıda kaybediyor. Bu saldırıdan çok ayrıntılı bahsedilmese de, bir yangın olduğu yazıyor bilgiler arasında ve Isolt, annesinin çok da yakın olmadığı kız kardeşi Gormlaith Gaunt tarafından ateşler içinden kurtarılıyor. Teyzesi, kız yeğenini İrlanda’da bir vadi olan Coomcallee, diğer ismiyle Hag’s Glen (Cadıların Vadisi diye çevirsek?), adında bir yerde büyütüyor.
 • Isolt büyüdükçe farkına varıyor ki, aslında onu kurtaran kişi, onu kaçıran ve ailesini öldüren kişinin ta kendisi.
 • Gormlaith ise tam bir safkan hayranı. Hani şu Muggle insanlarla herhangi bir ilişki kurmaktan bile nefret eden aşırı ağır fanatikler var ya, onlardan işte. Sırf bu yüzden de, Isolt’u kaçırıyormuş zaten. Isolt’un annesi Muggle kişilere yardım eden biriymiş ve Gormlaith de, yeğeninin sırf bu etkileşimden dolayı Muggle biriyle evlenebileceğinden korkmuş ve kızı kaçırıvermiş. Düşüncesi ise şu yönde: Tam safkan olan iki büyücü ailesinin (Morrigan ve Slytherin soyları) sülalesinden birileriyle evlenirse eğer, “doğru yol”u bulan kişi Isolt olabilirmiş.
 • Gormlaith bu konuda bayağı psikopatlaşıp Isolt için bir rol model olmaya çalışırken aynı zamanda da yakınlarındaki her türlü Muggle’a büyü yapıyormuş bir de.
 • Teyzesi, Isolt için Hogwarts mektubu geldiği zaman bunu reddetmiş. Evde, “bulanıklar” ile dolu o okulda öğreneceğinden daha fazla öğrenebileceğini düşünüyormuş.
 • Isolt ise Hogwarts’ın, onu her şeyden izole eden teyzesinden kurtulmak için güzel bir şans olduğunu ve adeta cennet gibi geleceğini düşünüyormuş.
 • 12 yıl boyunca kara büyülerle teyzesi tarafından korunan Isolt, asla sahip olamadığı bir şeyi teyzesinden çalmayı başarıyor: Büyüleri yapmaya yarayan bir asa. Buna ek olarak bir de Gordion Düğümü şeklindeki, teyzesine ait bir broşu da alıp, ülkeden kaçıyor genç kız.
 • Önce İngiltere’ye kaçan Isolt, teyzesinin kendisini bulmasından korkup saçlarını kısacık kesip kendini Elias Story isimli bir Muggle olarak tanıtarak, Yeni Dünya‘ya kaçıyor.
 • Yeni Dünya olarak anlatılan Amerika’da, Isolt bir dağın tepesine saklanıyor ve insanların Elias Story’nin -yani yeni kimliğinin- öldüğünü bilmesini sağlıyor.

March_pukwudgie_by_pyro_helfier-d79nc94

 • Dağda yaşadığı o sıralarda bazı sihirli yaratıklarla karşılaşıyor Isolt. İngilizce versiyonları sırasıyla “hidebehind” ve “pukwudgie” olan bazı canlılar da Amerika’nın ıssız ormanlarında yaşıyorlar ve Isolt’un da karşılaştığı ilk hayvanlardan biri de bunlar oluyor.
 • Hidebehind isimli yaratık bir gün pukwudgie isimli hayvanla karşılaşıyor ve neredeyse hayvanın bağırsaklarını çıkartacak kadar ağır halde yaralıyor. Isolt ise bu sahneye şahit olduğunda hidebehind türü yaratığa bir büyü yapıyor ve pukwudgie isimli hayvanı da kendi konakladığı çadıra taşıyor ve orada ona bakmaya başlıyor.
 • Pukwudgie ise, bu hizmetlerinden ötürü borcunu ödeyene kadar Isolt’a hizmet etmeye başlıyor.
 • Arkadaşlığından memnun olduğu bu sihirli yaratığa Isolt, babasının ismini veriyor ve ona William demeye başlıyor.

Untitled 1

 • William, pukwudgie olan yaratığımız, Isolt’a bildiği her türlü canlıyı öğretmeye başlıyor. Bunlar sırasıyla kurbağa kafalı Hodag, ejderhamsı Snallygaster ve Wampus kedi yavruları olarak sıralanıyor.
 • Bunca yaratık arasında Isolt’un en çok dikkatini çeken ise alnında mücevherimsi bir şey bulunan boynuzlu nehir yılanı oluyor. Pukwudgie bile ondan korkarken, Horned Serpent (Boynuzlu Yılan) Isolt’a karşı korku ya da başka bir his beslemiyor, aksine kızı seviyor.
 • Hatta öyle ki, Isolt’un, bu yılanın ne dediğini anladığını fark ediyor William.
 • Isolt bir gün tek başına dereye gidiyor ve William’a nereye gittiğini söylemiyor. Oraya gittiğinde ise yılanın mesajı çok net bir şekilde kulaklarında çınlıyor: “Ben, ailenin bir parçası olmadığım sürece, aileni kötü bir talih bekliyor.” Tabii Isolt, ailesi öldüğünden ve tek bildiği aile üyesi de Gormlaith olduğundan -ki o da İrlanda’da- yılanın sözlerini pek anlayamıyor.
1 2
Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.