Enteresandır, Marvel Cinematic Universe‘in en büyük gizemlerinden biri hakkında ne evren içinde, ne de evren dışında hiç konuşulmadı: Steve Rogers’a güçlerini veren Super Soldier serumu. Evren içinde bildiklerimiz, bu serumun Dr. Erskine adında Alman bir biliminsanı tarafından geliştirildiği, ilk olarak Nazi Almanya’sının uç bilim birliği HYDRA tarafından test edildiği, Erskine’in Birleşik Devletler’e ilticası sonrasında da prototip olarak Steve Rogers’a zerk edildiğiydi. Erskine Rogers’ın serumlanmasının hemen ardından suikaste uğradığı için, serum sonrasında tekrar üretilememişti.

MCU içerisinde her zaman bu serumun kaynağının ne olduğuna dair bir gizem vardı, çünkü Dr. Erskine’in konuya dair bir not bırakmadığı özellikle vurgulanıyordu. Howard Stark 90’ların başında çok yaklaşmış, ancak çalışmaları Winter Soldier tarafından çalınıp HYDRA’ya ulaştırılmıştı. Stark o esnada beyni yıkanmış Barnes tarafından öldürülünce, mesele nihayete kavuşamadı. 2000’lerin başında Amerikan Ordusu işin içine gama radyasyonu katarak tekrar denemiş, fakat başarısızlıklarıyla dünyaya Hulk ve Abomination‘ı hediye etmekten fazlasını yapamamıştı. Peki tamam da, Erskine ne yaptı da altmış sene boyunca MCU içerisindeki onca dahi bunu baştan yaratamadı?

ledejpg

İşte Reddit kullanıcısı Rockthecashbar‘ın buna harika bir teorisi var: Heart-Shaped Herb. Black Panther’ı izlemeyenler; sizin için burası minicik bir spoiler olacak. İzleyenlerin ise şu an gözleri parlamaya başladı bile. Heart-Shaped Herb, Wakanda’da yetişen ve vibranyumun toprağa tesir etmesi yüzünden damıtıp içene özel güçler bahşeden bir bitki. Çok kısıtlı sayıda, sadece Wakanda Kral’larının ritüel tüketimi için yetiştirilen bu bitkinin tüketene verdiği güçleri, T’Challa’dan biliyoruz. Süper güç, artan dayanıklılık, ileri düzey çeviklik, insanüstü hız… Nereye gideceğimi biliyorsunuz. Bunlar aynı zamanda Steve Rogers‘ın serumu aldıktan sonra edindiği güçler. Ne eksik, ne fazla.

Rockthecashbar’ın bu teoriyi desteklemek için kullandığı bir başka done ise Cap’in kalkanı. The First Avenger‘da Howard Stark tarafından Rogers’a verilen kalkan tamamen vibranyum yapımı. Stark bu kalkanı yaparken, elindekinin dünyada kalan son vibranyum olduğunu zannediyordu. Çünkü dünyanın geri kalanı gibi Howard Stark da Wakanda’yı geri kalmış bir Afrika ülkesi olarak biliyordu. Peki o vibranyumu nasıl elde etti? İşte teoriye göre Erskine, bir noktada Wakanda’yı ve bütün zenginliklerini keşfetti. Bir tutam Heart-Shaped Herb, bir tutam da vibranyum alıp üzerinde çalışmaya başladı. Sonra da kasten arkasında not bırakmadı ki, Wakanda’nın sırrı sadece Wakanda’lıların bildiği bir şey olmaya devam edebilsin.

Çok akla yatıyor, değil mi? Hem de şu sıralar Wakanda’da yolları kesişmiş olan iki kahramanı da birbirine gayet hoş biçimde bağlıyor. Açıkçası Infinity War’da buna bir atıfta bulunulması çok hoş olur gibi hissediyoruz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.