Video oyun dünyasının en özel ve güzel işlerini ödüllendirmek üzere yaklaşık yirmi senedir İnteraktif Sanatlar & Bilimler Akademisi (AIAStarafından Las Vegas’ta düzenlenen DICE Awards, 2017’ye yönelik düzenlenen töreninde geçtiğimiz senenin en iyi oyunlarına heykelciklerini sundu. Yirmi sene diyoruz, şaka yapmıyoruz; bu törenin en büyük ödülü 1997’de GoldenEye 007‘ye gitmişti; seneler içerisinde de Diablo II, Half-Life 2, Call of Duty 4 gibi gerçekten efsanevi olmuş oyunlar bu onura ulaştılar.

İşte artık bu efsaneler arasında başka bir oyun daha var: The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Sektörün ileri gelen uzmanları ve AIAS üyeleri bir araya gelip, pek çok başka mecranın da yaptığı gibi 2017’nin en iyi oyunu olarak Nintendo’nun bir dönem çıktığı konsoldan fazla satmak gibi bir garipliğe bile imza atmış olan başyapıtını belirlediler. Bu konuda artık söylenecek çok fazla bir şey kalmadı zaten. Breath of the Wild, samimiyetle video oyun dünyasında karşılaşabileceğiniz en bütünlüklü ve nitelikli tasarımlardan birine sahip. Bunca övgünün gölgesinde oyunu oynamaya başlayan CS bile ‘abartmışlar‘ demiyor oyuna dair, birkaç haftadır onulmazca keyif alarak oynuyor.

Gerçekten abartılacak gibi de değil çünkü. Ancak, 2017’de çıkmış tek oyun da Breath of the Wild değil, ve onun umursamadığı bir takım şeyleri ondan daha iyi yapan oyunlar var. Bunlar da DICE bünyesinde ödüllendirilmişler elbette.

Breath of the Wild, yılın oyunu haricinde aynı zamanda En İyi Oyun Tasarımı, En İyi Oyun Yönetimi ve En İyi Serüven Oyunu dallarında da ödül almış vaziyette. Ondan sonra törenden en mutlu ayrılan oyun ise senenin sürpriz indie hiti Cuphead. Zorluğu ve sanat yönetimiyle meşhur platform oyunu En İyi Animasyon ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller kazanmış. En İyi Öykü ve En İyi Teknik Başarı dallarında heykelcik Horizon: Zero Dawn’a giderken, En İyi Online Oyun ile En İyi Aksiyon Oyunu ödüllerini Playerunknown’s Battlegrounds almış.

Bundan sonrası dağınık. Yılın mobil oyunu Fire Emblem: Heroes, yılın el konsolu oyunu ise Metroid: Samus Returns olmuş. Nintendo’ya genel olarak bir ödül yağması söz konusu, zira En İyi Aile Oyunu ödülü ile DICE Sprite özel ödülü de Switch’in şirin oyunu Snipperclips’e gitmiş. Nintendo durmuş mu? Hayır. En İyi Strateji oyunu Mario + Rabbids: Kingdom Battle olarak belirlenmiş, En İyi Yarış oyunu Mario Kart 8 Deluxe olmuş, En İyi Ses Tasarımı dalında ise Super Mario Odyssey’i tercih etmişler.

05 Switch Super Mario Odyssey

Nintendo’dan kalan ödülleri kapışan güruh içinde de En İyi Karakter ödülünü Senua ile kapan Hellblade: Senua’s Sacrifice, En İyi Dövüş dalına tek atan Injustice 2, En İyi Rol Yapma Oyunu olarak tercih edilen Nier: Automata, yokluktan En İyi Spor kategorisinde kazanan ilan edilen FIFA 18 ve “Immersive Reality” dalında ödülleri alan Lone Echo/Echo Arena var.

Genel itibariyle Nintendo’nun geçirdiği über-başarılı 2017’nin tasdikini çıkartmışlar yani. Onun dışında ödüllendirilenler de olağan şüpheliler. Aşağı yukarı herkes senenin en iyi oyunlarını listeleyince Cuphead, Breath of the Wild, Horizon, PUBG, Hellblade ve Nier‘i yazıyor zaten tahtaya. Kalanlardan Mario Kart 8 Deluxe tercihi acayip, yeni bir oyun değil çünkü; FIFA 18 ve Injustice 2 zaten mecburi şampiyonlar, Snipperclips’i de herhalde Akademi’ye bedava dağıttılar. Şekil çok acayip değil yani anlayacağınız.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız varsa, alalım geekler!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.