Bundan yaklaşık on yıl kadar önce, bazı şeyleri imkansız kabul ederdik. Örneğin süper kahraman filmlerinin sinemada dominasyon kuracağını, oyun sektörünün en kazançlı sektörlerin arasına gireceğini, fantastik yapımların genel izleyici tarafından da sahiplenileceğini… Zihnimize yerleşen putlar, uzun süreler yokluğa tamah etmenin ve afişlerde temsil edilmeyen geekliğimizin eseriydi. Dolayısıyla hasbel kader yapılmış filmler başa sarılır, fan yapımlarıyla teselli bulunurdu. Tabiri caizse yer altındaydık ve evrene gönderdiğimiz birleştirilmiş tek mesaj ancak şu olabilirdi: Bir gün lütfen, bizim de dönemimiz gelsin ve dünya fantastik yapım yağmuru altında kalsın.

Bir cadının bize ne dilediğine dikkat et demesi lazımdı. Çünkü artık yeniden uyarlamalar çağında yaşıyoruz ve başımıza gelenler arzu ettiğimiz elmadan çürük tatlar almaya benziyor. Ama biz yine de umutla açılıp heves denizinde boğulmaktan da memnunuz, kimi kandırıyorum? Öyleyse Durin IV’ün sesine kulak verelim. Bize kadim bir kötülüğün geri geldiğini anlatan toy beklentilerine boyun eğelim. Olacaklar karşısında bir kez daha titreyelim çünkü Amazon Prime yapımı Lord of The Rings: The Rings of Power 2. sezondan ilk tanıtım fragmanı yayınlandı.

Galadriel’in hazırlıklı olmamızı tavsiye ettiği fragmandan anladığımız, Sauron’un kötü çocuk olarak hükmünü tüm sezon boyunca estireceği artık. Orta Dünya onun harekete geçirdiği kötücül yaratıklarla sarmalanmaya başlamış. Herkes diken üstünde, sezon boyunca hakkını vereceğini umduğum üstün manipülasyon yeteneğinden bahsediliyor. Zaten Mordor’a vardıktan sonra durmamış, yeni kılığıyla Annatar olarak elflerin arasına karışmış bile.

İlk sezonun bıraktığı en büyük soru işareti, geri kalan yüzüklerin nasıl yapılacağı ve Sauron’un bunun neresinde yer alacağıydı. Fragman, sarı saçlarıyla muhtemelen Eregion civarında takıldığı ve yüzük operasyonunu el altından yönlendirmeye devam edeceği izlenimini veriyor. Ancak kimliği çözüldükten sonra bunu bir kostüm değişikliğiyle yedirmeleri ne kadar etkili olacak merak ediyorum. Eğer yanılıyorsam da geri kalan yüzüklerin Sauron olmadan yapılması, seyir zevki açısından ne vaat eder bilemiyorum.

29 Ağustos’ta yayınlanacağını öğrendiğimiz dizinin fragmanında Elrond, Adar, Arondir, asasıyla meşhur yabancı ve yüce kartallardan birini görmenin yanında, Khazad-dum’un sonu ve Durin’in felaketini de vurgulayan köprü yıkılma sahnesine tanık oluyoruz. Üç yüzük Gil- Galad, Cirdan ve Galadriel olmak üzere sahiplerinin parmaklarında, dövülen ilk cüce yüzüğü de Durin III’ün ellerine sürülüyor. Ayrıca Celebrimbor’un alevlere attığı kısacık sahnede dokuzuyla anlık göz göze gelmeyi başarıyoruz. Olacakları kavradıktan sonra telaşla yaptığı bir hamle bence ama nafile tabii. Ve ateş banyolarıyla birlikte herkesin savaş duruşuna geçmesinden, elflerin geç ama güç olmayan uyanışı sonucu Eregion’un yağmalanması sezon sonuna doğru karşımıza çıkacaktır diyorum. Yine de birinci sezonda alınan kararları düşününce, bildiğim tüm kronoloji karmaşık bir akışta kaybolup gidiyor. Başımıza hayırlı işler gelsin bu sefer Eru, olmaz mı?

Son haftalarda atılan haberlere baktığımızda anlaşılan Tolkien üstadın emaneti, yeniden sahalarda. Amazon dizi konusundaki hareketliliği taşırken, oyun cephesindeki hamlelerin yanında, Warner Bros ve New Line’ın üstlendiği War of Rohirrim animasyon dizisini de bekliyoruz. Yetmezmiş gibi -ki yetmiyor aslında-, 2026’da vizyona girecek The Hunt for Gollum adlı bir film serisi haberi de arka sıralardan atağa kalkmıştı geçen hafta. Bir zamanlar siteyi her açışımda gördüğüm Star Wars haberlerini bu kez Lotr cenahında tekrarlıyoruz. Umarım sonları aynı olmaz. Siz umutlu musunuz bu haberlerden ve fragmandan ey geekler?

Author

Alternatif evreninde voleybolcu olamayan versiyon. Düşünce satıcısı, hikaye koleksiyoncusu. Ayrıca yanaklı birey. Bence dünyanın hayallere, hayallerin kelimelere ihtiyacı var.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.