Geçtiğimiz gün sizlerle haberini paylaşmıştık. Bu Aralık ayında çıkması beklenen yeni Star Wars filmi Rogue One için biraz tehlike çanları çaldıracak bir durum vardı ortada. Film çıkmasına birkaç ay kala, uzun bir yeniden çekim dönemine girmişti, bunun da sebebinin Disney eşrafının filmi beğenmemesi olduğu söyleniyordu. Gelen dedikodular, filmin toplam bir ay tekrar çekim yapacağını ve fırsattan istifade genç Han Solo’nun da filme sokuşturulacağını söylüyordu. Şimdi, başka, ve daha vahim dedikodular da var.

Making Star Wars sitesi, gerçekten filmle ilgili endişe yaratsa yeri olacak bazı şeyler söyledi geçtiğimiz gün. Denilene göre, filmin senaryosunda Gareth Edwards’ın batırdığı yerleri düzeltmesi için Edge of Tomorrow, World War Z, Rogue Nation gibi filmlerin yazarı Christopher McQuarrie çağrılmış. McQuarrie senaryoyu “kurtarmış” ancak, çekimlere yetişmemiş. Disney eşrafı da filmin McQuarrie’nin yaptıklarını yansıtmasını istemiş. Bu yüzden de tekrar çekim kararı almışlar.

star-wars-anthology-rogue-one-teaser-trailer-logo

Bu kararın çapıyla ilgili de gerçekten acayip bilgiler var. Kaynaklar, Making Star Wars sitesine yeniden çekimlerin beklendiği gibi 30 değil, 40-45 gün süreceğini, yani bir buçuk ay kadar tutacağını söylemişler. Bu da sürenin kısaltılmış hâli bu arada. Bu rakama da, hem oyuncu hem de set kadrosunu haftada altı gün çalıştırma prensibiyle ulaşmışlar. Rogue One’ın bu yeniden çekim macerası için, sökülmüş olan 32 set tekrar kurulacak üstelik. Peki totalde neye tekabül ediyor bu? Yine konuşan kaynaklara göre, filmin %40’lık bir kısmı o bir buçuk ayda tekrar çekilecek.

Bakın, bu durumun gerçekten skandal bir boyutta olduğunu size şu örnekle anlatabilirim: Captain America: Civil War’ın komple çekimleri dört ay sürdü. Efektse efekt, yeşilse yeşil. Üstelik Civil War da yeniden çekim yaptı Ocak ayında. Ama birkaç sahne tekrar çekildi ve bu süreç birkaç günden fazla sürmedi. Bir buçuk ay, çok büyük bir rakam. Çok imkansız bir rakam. Filmin çıkmasına aylar kalmışken, daha bunun postu varken, gerçekten akıl almaz bir rakam. Ve gerçekten Rogue One ile ilgili iyi hisler vermiyor insana…

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.