Eğer on iki yıllık bir komadan yeni uyanmadıysanız, Joe ve Anthony Russo biraderlerin ismini muhtemelen duymuşsunuzdur. Arrested Development ve Community‘de yaptıkları şahane işlerin ardından beyaz perdeye Marvel’ın kanatları altında muhteşem bir giriş yapan iki kardeş, Winter Soldier ve Civil War‘la hem eleştirel hem de finanssal başarı elde etti. Şimdi de hummalı bir biçimde Marvel’ın yirmi küsur filmlik hikayesini sonlandıracak Infinity War ve Avengers 4 üzerinde çalışıyorlar.

Yani adamlar eğlence sektöründe çok kavşak, çok kilit, çok mühür bir yerdeler uzun süredir. Üstelik Marvel ile olan ilişkileri sağ olsun, teknolojik olarak da bir sinemacının arzu edebileceği tüm kaynaklar emirlerine amade. Bu yüzden de kendileriyle bir röportaj yapma fırsatı bulunca CNet, doğal olarak şunu sormuş biraderlere: “Sinemacı olarak hangi teknolojiler sizin ilginizi çekiyor?“. Joe Russo’nun cevabı da şu şekilde cereyan etmiş:

Russo Brothers

Sanal gerçeklikle kafayı bozmuş durumdayız şu an. Şu sıralar TV’nin altın çağını yaşıyor olmasının sebebinin kolektif olarak yarım saatlik formatta hikaye anlatmayı mükemmelleştirmiş olmamız olduğunu düşünüyorum. İleriye dönük olarak hikaye anlatımı ve kurgusunun genişlemesi ve farklı yönlere çekilmesi gerekiyor. Sanal gerçeklikte öylesi duygusal deneyimler yaşadım ki, benzerlerini daha önce iki boyutlu deneyimlerde hiç elde edememiştim.

Bence hikaye anlatımının geleceği bu. Benim çocuklarım var. Onların medya tüketiminin benimkinden çok daha farklı olduğunu görüyorum. Onları heyecanlandıran şey, beni heyecanlandırandan çok farklı. Deneyim ne kadar kapsayıcı ve içine çekici olursa o kadar bağlanıyorlar ve aradıkları şey de bu. O yüzden sanal gerçekliğe şu an çok coşuyor ve o formatta nasıl hikayeler anlatılabileceğini, bu hikayelerin ne olabileceğini ve teknolojinin geleceğini çözmeye çalışıyoruz.”

Çok doğrusun Joe abi! Sanal gerçekliğin sadece hikaye anlatımının değil, genel hali ve vaziyetiyle varoluşun bir sonraki adımı olduğunu iddia etmek de mümkün elbette; ama elbette kısa vadede bunun en büyük etkiyi eğlence sektöründe yaratacağı aşikar. Eğer Joe Russo gibi beyinler üzerine kafa patlatırsa, çok kısa sürede çok enteresan sonuçlar görebiliriz gibi geliyor bize. Siz ne diyorsunuz?

 

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.