Deadpool, kendisinden beklenenden çok daha büyük bir zafer kazandı bu yıl. Tarzına rağmen, bütçesine rağmen çok benimsenen ve takdir gören bir iş çıkarttı ortaya; yılın interneti en hızlı ve en geniş çaplı domine eden filmi oldu. Bu başarılar daha somut bir kulvarda da tekrarını buldu, öyle ki $786 Milyon hasılatıyla Deadpool gelmiş geçmiş en çok kazandıran 18+ film oldu, üstüne 18+ etiketi sağ olsun kitlesini epey daraltmasına rağmen şimdilik yılın en çok izlenen 7. filmi olmayı başardı. Anlayacağınız Deadpool bir yandan devam filmine hazırlanırken bir yandan büyük bir zafer yürüyüşü yapıyor. Zafer yürüyüşünde göğsünü en kabartarak yürüyen insan ise takdir edersiniz ki Ryan Reynolds.

deadpool-still

Deadpool’un başarısı nedeniyle Reynolds hiç olmadığı kadar spot ışığı altında ve artık kendisine komedi janrının bir parçası gözüyle bakılıyor. Bu nedenle olsa gerek The Hollywood Reporter, Reynolds’la yaptığı röportajda aktöre komedi ve Hollywood’a dair sorular yöneltmekten çekinmemiş. THR’nin Hollywood’da komediye karşı bir önyargı olup olmadığına dair sorusuna ise Ryan Reynolds şöyle cevap vermiş:

Bu her zaman oldu. Golden Globe’un komediyi bir kategori olarak kabul etmesine minnettarım. Keşke Oscar da bunu yapabilse. Komedi yapması zor bir iş, öyle kolayca ortaya çıkmıyor.

deadpool-oscar-171320
Komedinin daha fazla değerlendirme ve takdiri hak ettiğini bizce haklı şekilde savunan Reynolds, komedinin neden zor olduğu sorusuna da yine doğru noktalara parmak basarak cevap vermiş:

Bana sorarsanız en iyi komedi bazı gerçeklere dayandırılarak yapılır. Örneğin Deadpool benim için bir alt kimlik. Ezoterik cümleler kuruyor olmak istemem ama ben o adamla başka hiçbir şeyle yapamadığım kadar empati yapabiliyorum. Onun hassasiyetlerini ve elbette espri anlayışını ele alırsak Deadpool ve ben aynı spektrumdan yansıyan kişilikleriz. Bu çok nadir bir durum. Deadpool’un o büyük muzipliğini sarmalayan dramatik tansiyon olmasaydı bu karakterle bu kadar kolay özdeşleşemezdim. Karakteri benimseyemese izleyicilerin de filme bu kadar iyi tepkiler verebileceğini sanmıyorum. Film açılışını yaptığında insanlar “Bu izlediğim en eğlenceli şey” lafını duymaya başladık.

Fark ettiyseniz Ryan Reynolds bir noktada kendini gururuna kaptırmış ama öncesinde çok değerli sözler sarf etmiş. Komedi filmlerinin zaman geçtikten sonra da hatırlanabilmesi için gerçekten de bazı temelleri doğru atmasına ihtiyacı var, bunlardan biri de Reynolds’ın dediği gibi gerçekçilik. Eğer Deadpool’un motivasyonu filmde verildiği gibi hepimizin sahip olduğu egolara dayandırılmasaydı belki de karakterin tavırları sadece absürtlüğüyle bizi güldürecek, şu an olduğunun aksine karakteri benimseyemeyecektik.

deadpool-wade-wilson-pre-surgery

Ayrıca Reynolds’ın Oscar hakkında yaptığı yorum da konuşulması gereken bir mesele. Oscar’ın değişiklikten pek hoşlanmadığı bilinen bir gerçek. Ödüllere animasyon kategorisi eklenmesi ya da değerlendirmelerin daha geniş bir açıdan bakılmasının kabul ettirilmesi için büyük efor sarf edilmesi gerekti. Bence sıradaki çaba da komedi filmlerinin değerlendirilmesi için verilmeli. Çünkü Oscar trajediye düşkün, sansasyon meraklısı bir derecelendirme sistemine sahip. Bu da komedi filmlerinin takdir edilme şansını olabildiğince düşük seviyeye çekiyor.

Hani böyle bir kategori olsa da Deadpool’un aday gösterilmeyeceği düşüncesindeyim ama… Yoksa olur mu ki ya? En iyisi siz fikirlerinizi yorumlarda belirtin.

Author

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.