Şu YouTube öyle şahane güzel bir mecra ki, bir göz atmak için bile olsa girdiğinizde karşınıza çıkmayan format kalmıyor vallahi. Size nasıl ütü yapılacağını gösteren videolardan tutun, eğlence sektöründe ruhunuzu şenlendirecek türden milyonlarca videoya kadar her şey var burada ve en inanılmazı da, bu site sayesinde geçimini sağlayan kişiler birer mit değil, gerçek. Evet. Sırf YouTube kanalında sahip olduğu takipçiler ve videolarının izlenme oranlarıyla kendilerine harika yaşamlar kuran onca YouTuber’a imrenmemek elde mi? Elbette değil!

Peki YouTube denen bu mecraya gönül vermiş, insanları eğlendirmeye bir yerden başlamış ve kariyerinde bu yolda ilerlemekte kararlı olan kişileri biraz övmeye ne dersiniz? Eğer buna cevabınız evet ise, muhtemelen bir benzerine hayran olduğunuz türden bir kanal önermek istiyorum sizlere: Birazdan size üç video ile geeklere damardan rap hissiyatını aşılayan, sevmeyenini bile defalarca dinletecek kadar bağımlı yapacak bir kanaldan bahsedeceğim. Hazırsanız tabii…

Hemen hemen aynı formatta eğlence kanalları arasında ünlenmiş olan Epic Rap Battles of History kanalını bilmeyeniniz yoktur herhalde, değil mi? Güzel, biliyorsanız ve seviyorsanız şahane hatta! Fakat bu yazıda o kanalın çiçekliğini konuşmayacağız, hayır; onun bir boy küçüğü olan ve Whitney Avalon tarafından yürütülen Princess Rap Battles videolarından konuşacağız!

WhitSaraharmsHIGHRES

Kısaca Princess Rap Battles nedir önce ondan bahsedelim. Format olarak Epic Rap Battles ile hemen hemen aynı aslında. İki ünlü simanın (aklınıza gelebilecek her türlü bilindik sima desek daha doğru olur sanırım) birbirleriyle rap sekansları şeklinde atışmaları sonucunda ortaya çıkan bu formatın, daha çok kadınlar üzerinde odaklanan türü bu Princess Rap Battles. Tam anlamıyla bir prenses olsa da olmasa da, bir başkasıyla atışacak kadar dolgun bir yapımı, arka planda oluşturulmuş bir işi ve elbette tanınırlığının olması gerekiyor bir noktada. Bütün bunlara küçük bir tik attıktan sonra, o ünlü kadın simalar oluyor size rap şarkı eşliğinde atışan iki eğlenceli insan!

Dinlemesinin de izlemesinin de ayrı eğlenceli olduğu bu videolar sayesinde Whitney Avalon’un da oldukça başarılı biri olduğunu söylemeden geçmeyelim bu arada: Zira beni bu videolarla sonbaharın başında tanıştıran ev arkadaşım sayesinde aylardır her boşluğumda Princess Rap Battles dinlerken buluyorum kendimi, sonum hayır olsun artık. E peki normal şartlarda rapi hiç de sevmeyen beni bile bu kadar içine çektiyse bu videolar, sahiden o kadar iyiler mi acaba? Gelin sizi Whitney Avalon ve konuk ünlüleriyle oluşturduğu birbirinden geek üç Princess Rap Battles videosu ile tanıştıralım!

GALADRIEL versus LEIA ORGANA

Hangi Yapımlara Ait Simalar Bunlar?

Galadriel, J.R.R Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi külliyatından gelmekte olan bir karakter iken; Leia, Star Wars evreninin en asi ve en mücadeleci prensesi (E Disney’de olduğuna göre prenses de garip kaçmaz artık?) olmakta.

Atışmaya Beraber Çıkma Sebepleri Ne?

Biri Orta Dünya’nın nispeten daha ilkel ama haz verici evreninden gelirken, diğeri de aksine teknolojinin ve farklı galaksilerin yaşattığı bilim kurgusal zevkin doruklarından çıkıveriyor. Yani iki zıt zaman kavramlarının birbiriyle atışması aslında. Bir de, muhtemelen iki karakterin ait olduğu yapımların, dünyaca belli bir şöhrete ve kaliteye sahip olmasından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum, yanlış mıyım?

Atışmadaki En Ağır Söz Kime Ait?

Valla bütün bir atışmayı geçip direkt son cümleyle Galadriel’e veriyorum bu ünvanı: “You can kiss my ass, pretend it’s your brother” (Kıçımı öpebilirsin, erkek kardeşin olarak düşün.) 

Atışmada Gördüğümüz Minik Evren Referansları Neler?

Savaş başlar başlamaz daha hemen ilk saniyelerde Galadriel’i Karanlıklar Kraliçesi formunda karşımızda görürken, Leia’dan da minik bir Jedi mind-trick geliyor devamında.

Peki Kazanan?

Sanki… Galadriel mi? Leia diyenlerden dayak yemeyeceksem Galadriel demek istiyorum. Aslında, bu atışmada buna karar vermek çok zor, ikisi de hemen hemen eşit seviyede birbirini tırnakladı bence. Eşitler mi desek, ne yapsak?

MALEFICENT versus DAENERYS TARGARYEN

Hangi Yapımlara Ait Simalar Bunlar?

Maleficent, Disney’in Uyuyan Güzel filminin Malefiz’in gözünden anlatıldığı ve asıl kötünün Aurora’nın babasının olduğu bir live-action filmin baş kahramanı iken; Daenerys Targaryen George R.R Martin’in kitaplarıyla milyonları kendine hayran bırakan Game of Thrones serisinin isminin birincisi, zincir kıran ve -hepsini de sayarsak, yazı bitmeyecek- ejderhaların annesidir.

Atışmaya Beraber Çıkma Sebepleri Ne?

İki karakterin de dünyasında bir şekilde olağanüstü güçler var… Ve sanırım ejderhalar? Ejderhalar her şeyi açıklar mı bu noktada?

Atışmanın En Güzel Kafiyesi Nerede?

Bu kafiye konusunda Malefiz‘in tam anlamıyla Daenerys’i ezip geçtiğini düşünüyorum. Whitney Avalon, konuk ünlüne neden bu kadar kötü kurgulanmış bir rap sekansı verdin ki zaten… Kadın resmen bu videoda kendi karakterine akıtmış tüm ritmi.

Isn’t it scary when you’re forced into marryin’
Surrounded by hairy men and losin’ your cherry then
Your baby’s miscarryin’ – Bargain Barbie Barbarian
Like the last dead Valyrian I will bury house Targaryen
(Sadece şu kısmı söylemenin verdiği haz bende bir başka doğrusu!)

Bu Savaşta Bize Sürpriz Var Mı?

Diğer atışmalardan farklı olarak sonunda minik bir animasyon kısmı yer alıyor: Malefiz’in Daenerys’i ejderha formuna bürünüp de yakmaya çalıştığı ama bunda feci şekilde çuvalladığı bölüm işte.

Kazanan Kim?

Hem sıra her kendine geçişinde öfkesinin daha da artması ve hem de kafiyeleriyle savaşı kızıştırması nedeniyle bana kalırsa bu savaşın kazananı açık ara Maleficent. Yvonne Strahovski’nin obsesif hayranlarından biri olarak bunları yazıyor olmak bana üzücü gelse de, Daenerys’in bu savaşta güzel kurgulanmış bir karakter olduğunu düşünmedim. Üzgünüm ejderhaların annesi, affet beni Strahotski. (Lütfen beni yakma.)

KATNISS EVERDEEN versus HERMIONE GRANGER

Hangi Yapımlara Ait Simalar Bunlar?

Katniss Everdeen, Suzanne Collins’in yazdığı Açlık Oyunları serisinin, “Ben bu oyunu bozarım” mantığıyla çıkılan yolda insanlara umut ışığı olan fakir bir mıntıka ailesinin kızıyken; Hermione Granger, J.K Rowling’in yazdığı Harry Potter serisinde yaşıtları arasındaki en zeki ve en parlak olarak nitelendirilen son derece başarılı bir cadıdır.

Atışmaya Beraber Çıkma Sebepleri Ne?

İkisi de ünlü kitap serilerinin kahramanları, ikisi de bir şeyler uğruna savaşıyor, ikisinin de ailesi bulundukları evrene göre standartların altında değerlendirilmekte, ikisi de bir şekilde hor görülüyor, ikisi de harika işler başarıyor… Daha devam edeyim mi?

Atışmadaki En Ağır Söz Kime Ait?

Belki de tüm Princess Rap Battles arasında en çok zorlandığım ve bu madde için bütün bir savaşı örnek gösterebileceğim türden bir videoydu bu: Çünkü cidden ikisi de ortamı fena yakıyor. Hem Katniss’tan hem de Hermione’den en ağır sözleri yazsak peki, ne dersiniz?

HERMIONE: On fire? Oh! Just like your dad
Or the hospital you visited to film a quick ad
(Alevler içinde mi? Ah, aynı baban gibi!
Ya da küçük bir reklam çekmek için ziyaret ettiğin hastane…)

Ah bir de unutmadan, şu repliği de yıkıcı değil mi sizce de?:

Brilliant, you survived! But Rue’s still dead.
(Harika, hayatta kaldın! Ama Rue hala ölü.)

KATNISS: The difference between you and me is book knowledge and street smarts
Step to the Mockingjay you’ll end up with scar marks
It’s like you’re hijacked, you’re mental, delirious
We find it funny, but you’re dead Sirius
(Bu sözler için çevirmeden direkt en yakıcı noktayı söylüyorum: Dead Sirius. Sirius Black Harry Potter’ın ölen vaftiz babası, fakat “Sirius” aynı zamanda “serious” (ciddi anlamına gelmekte) kelimesiyle eş ses olduğu için ve “dead sirius” kalıbı aslında “çok ciddi olmak” anlamında kullanılsa da bir bakıma da Sirius’un acı ölümünü vurguladığından oldukça iyi düşünülmüş bir kelime oyunu bu. Karışık mı geldi? Bunun için üzgünüm, Sirius için de…)

Bu Savaşın Cameosu Kimde?

Savaşın cameosunda yer alması için düşünülmüş Seçmen Şapka, Harry Potter evrenine ait. Şapkanın, Hermione’nin sözlerine destek olarak “Gryffindor’a beş puan!” repliği de bu cameoyu güzel kılan ayrıntılardan biri.

Peki Kim Kazandı?

Ya hayır, kesinlikle pozitif ön yargılarla söylemiyorum bunu, baştan belirteyim; karakterine yazılan sözler ile -cidden bütün savaşlar arasında en ağır yazılmış sözler onda sanırım- bu savaşın kazananı Hermione Granger bence. Katniss’a propaganda fahişesi demesinden tutun, Rue öldüğünde yaptığı selamı küçümsemesi, Gale ve Peeta arasındaki dengesiz ruh hallerine laf çarpması, çıkan savaşın kaynağını ona bağlaması ve hatta bulunduğu distopik dünyanın aslında 1984’ten araklanma olduğunu söylemesine kadar bir sürü sözüyle sanırım burada kazanan olmayı başarıyor. Tabii Katniss’ın da aynı ölçüde ağır sözler söylediğini geçmemek lazım. Zaten bu atışmayı favorim kılan da bu: İki karakter de feci tırnaklıyor birbirini. Ama yine de bir tık ağır sözlerle öne geçebilen Granger oldu, bilmem siz ne dersiniz.

İşte bize göre Princess Rap Battles’ın en geek üç atışması böyle sevgili dostlar! Whitney Avalon’u yaptığı işten dolayı büyükçe bir takdir etmek lazım, hem sesi kaliteli kendisinin hem de prodüksiyona oldukça emek veriyor. Oldukça uzun zaman aralarıyla izleyicilere sunduğu bu atışmaların bir yenisi de 29 Kasım’da YouTube’a geliyor bu arada, haberimizi de vermiş olalım: Rapunzel versus Anna! (Frozen’dan) Daha önceden bileniniz, seveniniz, diğer atışmalar hakkında düşünceleri olanınız varsa belirtmekten geri durmayın; bizim yazımızla bu videoları tanıyanlarınızın da fikirlerini duymak isteriz elbette! Sizce bu savaşların kazananları kim? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.