Bu dünyada tartışmasız dillendirebileceğimiz birkaç gerçek var, ve inanın ki şu onlardan biri: Kimse Sacha Baron Cohen gibi bir komedi yapmıyor. Cohen’in Borat, Ali G, Bruno gibi karakterlere bürünüp gerçek insanlarla inanması güç senaryoların içine atlaması, bu esnada da gerçek hayatın içerisindeki absürt anları kaydetmeyi başarması onu çağımızın en özel komedyenlerinden biri hâline getirdi seneler içerisinde. Şimdiki projesi de bu şanı ve şöhretini katlayacak gibi gözüküyor.

Who Is America? için ilk on dakika yayınlandı. Aklınıza mukayyet olup, şuradan izleyin:

Who Is America, büyük ses getirecek ve büyük olay olacak; burası belli. Daha çıkmadan bile insanlar hakkında konuşmaya ve kavga etmeye başlamışlardı. Aralarında eski Başkan Yardımcısı adayı Sarah Palin‘in de bulunduğu pek çok Amerikan siyasetçi, program yayınlanmadan önce Cohen’in kendilerini başka biri olduğunu iddia ederek kandırdığını dile getirmişlerdi; ancak bu kandırmanın sınırları ve çizgilerini öğrenememiştik. Bu on dakikalık kliple nasibimiz oldu.

Yalnız ne kandırmış, ne kandırmış ya… Öyle bir kandırma ki, hançer gibi saplamış adam aklını yani etrafındakilere. Videoyu izleyince zaten göreceksiniz, esas mevzusu silahlanma. Amerika’da bireysel silahlanma hakkını savunan insanların aslında silah lobisinin elinde duran kuklalardan ibaret olduğuna dair yıllardır dile getirilen fikri uygulayarak göstermiş İngiliz komedyen. Eski bir albay kılığında gidip, “Anaokulu çocuklarını silahlandıralım” diye bir proje uydurmuş. Bu proje için de siyasilerden destek toplamış, destek mesajları kaydettirmiş.

İzleyince gerçekten kanı donuyor insanın. Sacha Baron Cohen’e de saygısı artıyor. Çünkü Cohen’in yaptığı şey o kadar katmanlı ve akıllı ki hayran olmamak elde değil. Bir yandan imparatorun çıplaklığını gösteriyor, bir yandan soyup ifşa ettiği kişilerle o dakika dalga geçiyor, bir yandan da tüm mesajlarından bağımsız olarak komik sahneler yaratabiliyor; hem de hepsini korkusuzca yapıyor. Gerçekten büyük adam vesselam, bu büyüklük de bugün galasını  yapacak olan Who Is America? için insanı heyecanlandırıyor.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.