Batman v. Superman’in basın turu esnasında, filmin aldığı berbat eleştiriler bir medya mensubu tarafından eserin yıldızları Ben Affleck ve Henry Cavill‘e sorulmuştu da, Cavill cevval cevval “Ya biz filmleri hayranlar için çekiyoruz esasında keh heh” gibi açıklamaya girişirken Affleck kenarda, adeta “Lan benim iki tane Oscar’ım var n’apıyorum burada” dercesine üzülmüştü ya? Sonra o üzülmenin adı Sadfleck çıkmış, biz de kendimizden geçerek gülmüştük ya mevzuya?

E internette bu tip şakaların ömrü malumunuz bir sonraki daha iyi şaka gelene kadardır. O da maşallah, bugün geldi. Spider-Man: Homecoming’i tanıtmak üzere bir araya gelen eski Sony Pictures patronu ve film yapımcısı Amy Pascal ile Marvel Studios’un şefi ve MCU’nun mimarı Kevin Feige, internete yeni ikon meme’ini verdiler. Şaşkın Kevin.

https://www.youtube.com/watch?v=r57Lrdg8SVw

Sadece bu mu? Tabii ki değil.

Ve tahmin edebiliyorsunuz muhtemelen, ancak sonsuzluğa doğru ilerleyen bir şakalar zinciri var. Peki arka planı ne meselenin? Şöyle; Sony vakti zamanında Marvel batıvermek üzereyken çok sağlam bir anlaşmayla Spider-Man’in film haklarını aldı. Sam Raimi üçlemesini yaptılar, çok coşuldu. Sonra vaktinde dördüncü filmi çıkartamadılar. Bir film yapmazlarsa haklar da Marvel’a dönüyordu, o yüzden alelacele Marc Webb’e The Amazing Spider-Man çektirdiler. O film ve devamına çok coşulmadı, bu esnada Feige’nin MCU’su mühür oldu, sektöre damga oldu. En nihayetinde Sony ve Marvel da karşılıklı bir fayda anlaşmasına imza attılar.

Bu anlaşmaya göre Spider-Man bir karakter olarak MCU’ya kiralanacaktı. MCU’nun hikayesine uyacak solo filmler Sony tarafından dağıtılacak ve kârı Sony’ye kalacaktı. Bunun karşılığında da Marvel Studios Peter Parker’ı istediği filminde kullanacaktı. Yalnız bizim bildiğimiz kadarıyla bu anlaşma sadece Spider-Man’i içeriyordu, yani Green Goblin’i atıyorum, Ant-Man 2’nin ana kötüsü olarak görme ihtimalimiz yoktu. O tip karakterlerin hakları yine sadece Sony’deydi.

Şimdi diyeceksiniz ki “E Spidey için yapılan anlaşmalar, Venom için de yapılır?“, e tabii ki. Ancak sorun şu: Amy Pascal bununla ilgili bir yorum yapabilecek konumda değil. Kendisi 2014’teki Sony hacklemeleri sonrası ortaya çıkan beyanatları sonucunda -kendi deyimiyle- kovuldu. Spider-Man projesinde dışarıdan, kendi yapım şirketi vasıtasıyla yapımcılık yapıyor. Kevin Feige de büyük ihtimalle o yüzden şamşırıyor zaten röportajda.

Yani velhasıl durum komik. Ancak bizi Marvel hayranları olarak nereye götürür? Onu da keyifle takip etmek lazım. Bakalım, görelim!

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.