Daha geçen kendi aramızda konuşuyorduk Danny Boyle ve Alex Garland’ın gergin zombi filmi 28 Gün Sonra’yı. Muhabbet bir noktada 28 Hafta Sonra adındaki devam filmine gelmiş, “bir 28 Ay Sonra yapacaklar mı?” denmiş de; diyene gülmüştük. 28 Hafta Sonra zaten öncülü kadar bir övgü almamıştı, Danny Boyle başka diyarlara uçmuştu, filmin üzerinden de tam 7 sene geçmişti; ne 28’i, ne ayı, ne sonra’sı; kalmış mıydı yani hakikaten böyle şeyler? Meğerse kalmış.

28 Gün Sonra’nın hayran kitlesi ne alemde bilmiyorum (oradaysanız ses edin!), ama en azından Alex Garland ve Danny Boyle’a ulaşacak bir gürültü çıkarmış olmalılar ki ikili bir süredir serinin üçüncü filmi için fikir alışverişi yapıyorlarmış. Hatta Boyle, Oscar’a aday olan filmi 127 Hours’un promosyonu sırasında filmi çekme fikrine açık olduğunu söylemiş, fakat işin vakit alacağını da eklemiş sonuna. Eh şimdi o vaktin sonundayız gibi gözüküyor, zira Garland IGN’e verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmış.

28-Days-Later

“Daha henüz yeni bu ihtimal hakkında ciddi ciddi konuşmaya başladık. Bir fikrimiz var. Danny Boyle, Andrew Macdonald ve ben film hakkında baya ciddi konuşmalar yapıyoruz, yani o yüzden böyle bir şey mümkün. İş karışık biraz. İşi karışık yapan bir sürü sebep var, fakat çok sıkıcı olduklarından bahislerini açmayacağım; ama böyle bir ihtimal var evet.”

Karışık olan kısmın hukuki / finanssal meseleler olduğunu düşünüyoruz, fakat en azından bir fikirleri olması iyi. Genelde yaratım süreci çok akışkan olduğundan yazar ve yaratıcılar baltayı gerçekten inandıkları bir şeye saplamadıkları sürece ortaya çıkıp “ciddi bir fikrim var” demezler. Zombi istilasının The Walking Dead sağ olsun tekrar moda olduğu bir günde, umarız Garland’ınki hakikaten iyi bir fikirdir. Daha doğrusu şöyle diyelim, umarız taze bir fikirdir.

Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

 1. alp demirkabız Reply

  tamam şuan zombi filmleri dizileri çok moda, baya baya tavan yaptı izleyici kitlesi konusunda ama hiç biri de arzuladığımız tadı vermedi. bi kere zombi filmi dediğin tanım olarak korku janrında olmalı. bu işin piri george romero reisin filmlerini düşünün hepsi korku filmi. zombi filmi izlerken korkudan büzüşmen lazım, en kötü gerilmekten soğuk terler akıtman lazım. filmlerin vermesi gereken hedef duygu bu olmalı.

  . yeni filmler diziler atmosfer olarak çok başarılılar ama bu özellikte değiller malesef. bilimkurgu versiyonları var , dram versiyonları var, komedi versiyonları var, politik ve sosyal mesaj verenleri bile çıktı. hani bu konularda başarısız da sayılmazlar, çok iyi eserler de verdiler ama tam da bu yüzden asıl hedefledikleri noktadan çok başka yerlere kaydılar.

  28 gün sonra o bahsettiğimiz klasik korku/gerilim türündeki zombi filmlerinin sonuncusu. o yüzden sevdik saydık kendisini. benzer nitelikte bir devam filmi çıkarsa tutar bence. o konuda bi talep var gözlemlediğim. walking dead den bile millet baymaya başladı iyice karakter draması oldu diye.

 2. Gösterime girmiş önceki filmlerde zombie diye bir olay hiç olmadı. Yani ölüler hiç dirilmedi. Baya bildiğiniz bir hastalık vardı konuda (bu hastalık insanları saldırgan yapıyordu fln ama öldürmek için kafasına sıkın gibi klişeler yoktu ki filmi ilgi çekici kılan bunun gibi gerçekçi yanlarıydı). 2. filmde İngiltereye insanların tekrar yerleşmeye başlaması buna güzel bir örnekti çünkü zaten hastalar bir süre sonra kendiliğinden ölüyordu. “28 Ay Sonra” gibi bir filmde en çok merak ettiğim bu konuyu nasıl ele alacaklar? Heyecanla bekliyoruz orası ayrı. (Ama 28 Ay Sonra yerine 28 Saat Sonra gibi bir film çekmelerini daha çok isterim 🙂 )

 3. Affedilmeyen Reply

  28 Hafta Sonra Filmi çıktıktan sonra kız arkadaşım 28 Ay Sonra filmi de çıkacak demişti. Ben de gülmüş hatta ‘onlar onu çeksin ben de 28 Yıl Sonra çekerim’ diye bir iddia da bulunmuştum. Su an düşününce çok mantıksızmıs niye öyle demişim ki ben ya.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.