Eğer bilim kurgu seviyorsanız, ya da sürükleyici, “Aman Yarabbim bismillah, olabilir mi böyle bir şey gerçekten?” dedirten hikayelere hastaysanız, kalbinizin en ücra köşelerinde uyanmış ve kükreyen; ya da hevesle uyandırılmayı bekleyen bir X-Files hayranlığı yatıyor. 1993 ve 2002 yılları arasında Amerika’da Fox kanalında yayınlanan ve başrolünde David Duchovny ile Gillian Anderson‘ın oynadığı dizi; komplo teorisi, bilim kurgu ve genel olarak kaliteli dizi sevenler için paha biçilmez bir kıymetti. Breaking Bad ile gönülleri fetheden Vince Gilligan‘ı da yazar olarak kadrosunda bulunduran X-Files’ın tek bir bölümünde işlenen ve bitirilen konuların, sezonlarca süren dizilere dönüştüğünü görüyoruz, ki bu bambaşka bir yazının korusu.

Şimdi, şöyle bir geriye dönüp bütün X-Files bölümlerini internetten izleyen okurlarımız olabilir, bilin ki sizin ve bizim sayımız az, ancak 2012’de koloniler açık açık ortaya çıkmadı diye mutluyuz. Kimse güvenmeyin! Geri kalan okurlarımız, TGRT seyircisi, siz de seviyorsunuz X-Files‘ı, merhaba! Bütün sezonlarına ulaşmak artık bu kadar kolayken X-Files‘ı neden baştan sona izlemediniz? Hele bir izleyin, muhteşem bir öyküyü kaçırıyorsunuz!

X-Files harika başladı, muhteşem yükseldi, bir noktadan sonra işler acayip değişti, Duchovny bir görünür bir kaybolur oldu… Dizinin son sezonu, ağızlarda bir tat bırakarak bitti, yarın kaldı… İkinci film geç geldi; daha net bir kapanış istiyorlardı; cevaplanmamış çok soru vardı… IDW bir ara bir X-Files: Season 10 çizgi romanı yayınlıyordu, ve (okumadık) duyduğumuza göre baya da iyi gidiyordu çizgi roman ama ekranda izlemek gibi olmuyordu… Yani anlayacağınız, X-Files hayranları, ya da çoğunluk, yani “Haa X-Files’ı parça parça izledim ama tümüyle bakmadım” insanları her zaman yeni şeylere aç seri konusunda, hala hayranlığımız ve merakımızı cezbediyor.

x-files

İşte o hayranlara muhteşem bir haberimiz var. 

TVLine‘ın haberine göre Fox ciddi ciddi X-Files‘ı geri getirmeyi düşünüyor. Hatta haberi falan geçin, Fox‘un TV grubunun başkanlarından Gary Newman, Television Critics Association’da verdiği bir röportajda aynen şunları demiş:

“Basında geçiyordu zaten, haber doğru. X-Files’ı diriltmek üzerine ciddi konuşmalar yaptık. İdeal planımız bunu David Duchovny ve Gillian Anderson ile yapmak tabii ki. Fakat şimdilik açıklayabileceğim hiçbir şey yok.”

Yani hemen araya girelim, portreyi netleştirelim. Fox diziyi bundan yaklaşık 12-13 sene önce sonlandırdı. Bu 12 sene içerisinde iki film, bir çizgi roman serisi, birkaç tane de zırtapoz oyun çıktı. 12 senedir bir talep olduğu çok açıkken, arz karşılanmadı.

Ben buradan mührü koyuyorum arkadaş, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. 12 sene tutup konuyla ilgili yorum yapmamış bir kurum birden “hmm konuşuyoruz” diyorsa, muhtemelen pazar araştırmasını yapmıştır; bir iki kontrat görüşmesine başlamıştır, fikre ufaktan start almıştır. Ben bu haybeye edilecek bir laf değil, X-Files geri geliyor diyorum. Siz ne diyorsunuz?

latest

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

3 Comments

  1. Fakdisşet Reply

    Ulan diziyi izlemediğiniz nerden belli 1. film 5. sezonun devamı olarak çıktı 5. ve 6. sezonu bağlıyor 1. film hayranlar “dizinin sonu kötüydü film istiyoruz demediler yani, diyemezler de zaten”

  2. çekirdek kadro bozulmayacaksa, dört gözle bekliyorum.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.