Marvel Cinematic Universe dediğimiz, Iron Man ile başlamış ve Avengers filmlerinde toplanan nanenin bir suratı varsa, bu kesinlikle Nick Fury’dir. Ta ilk Iron Man’in son sahnesinde çıkıp, biraz Tony’ye, biraz da izleyiciye, “Senden çok büyük bir şeyin parçasısın artık. Bilsen de, bilmesen de” dediğinden beri böyle durum. Agents of SHIELD’dan, Avengers filmlerine, Captain America’lardan, Iron Man’e kadar her yerde gözüktü Nick Fury ve onu oynayan Samuel L. Jackson.

nick-fury-marvel-cinematic-universe

O yüzden, Samuel L. Jackson’ın şu serzenişini haksız bulmak mümkün değil.  Deneyimli aktör, Collider’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Bu kadar farklı film içerisindeki bu kadar farklı karakter arasındaki bağlantı noktası olmak gerçekten harika. Herkesi bir araya getiren kişi olmak müthiş. Ama Captain America: Civil War’da yokum. Niye yokum, hiçbir şekilde anlayamıyorum, ama yokum. Herhalde hâlâ dışarıda, SHIELD’a ne olduğunu ve bu diğer insanların kim olduğunu çözmeye çalışır vaziyette geziyorum.”

Ya biz Civil War’ın inanılması güç kadrosunu tek tek sayarken, Samuel L. Jackson’ın neden orada olmadığını hakikaten hiç sorgulamadık, şimdi Jackson söyleyince, bize de bir garip geldi. Hulk ve Thor dışında bütün çekirdek Avengers kadrosu, Ultron’un sonucunda oluşan yeni Avengers ekibiyle birlikte filme dahil vaziyette. Hulk için bile dedikodular dönüyor son hızla, ama Fury’ye dair hiçbir şey yok. Bunun elbette birden çok sebebi olabilir ama, akla direktman bir tanesi geliyor.

CapTWS2733

Samuel L. Jackson, Marvel ile ilk masaya oturduğunda Hollywood’da eşi benzeri çok bulunmayan bir anlaşmaya imza atmış, ve 9 filmde Nick Fury karakterini oynamak üzere mutabakata varmıştı. Buna Agents of SHIELD’daki konuk rolleri dahil olmamasına rağmen, Jackson şu ana kadar bu 9 filmin yedisini doldurdu. Infinity War kontratsal olarak tek film sayıldığından, muhtemelen Fury’yi zaten çizgi romanlarda da gözükmediği bir hikayede kullanmak yerine, başka bir eserde gösterip, Infinity War’da da emekli etmeyi planlıyorlar. En azından benim aklıma yatan plan bu şekilde. Siz ne diyorsunuz?

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

10 Comments

 1. Söylediğin gibi çizgi romanların dışına çıkmak istemiyor olabilirler diyeceğim ama tek neden bu değildir elbette. Halen daha Shield ile ilgili film evreninde ne olup bittiği belli değilken belki Fury’yi de bu bağlamda çizgi romandaki gibi farklı bir mecrada kullanmak istiyor olabilirler.

  Zaten Agent of Shield’dan Coulson’a şu ana kadar normalde Fury’nin üstlendiği bir çok misyon yüklendi ve ben de Fury çıktığında artık kimsenin Coulson’ın neden o konumda olduğunu sorgulamayacağı bir evren oluşturacakları düşüncesindeyim. Şimdiden Shield’ın başında, Fury’nin kurduğu Secret Warriors ekibini toparlama görevini üstlendi ve bence daha da belirgin olarak Coulson da aynı Fury’nin bir gözünü kaybetmesi gibi kolunu kaybetti. Şu ana kadar herşey bu plan doğrultusunda yürüyor gibi duruyor. Dediğin gibi Samuel Jackson’ın kalan iki filmlik hakkını zaten süper kahraman cümbüşü halinde geçecek olan bir filmde kullanmaktan ziyade İnfinity War’a kadar geçecek bu uzun sürede yüzünü unutturmamak adına aradaki bir filmde önemli bir görev üstlendirecek şekilde kullanacak olabilirler.

 2. Sadık Dişli Reply

  Ben MCU Spider-Man filminde gözükeceğini düşünüyorum. Sonrası ise Infinity War zaten.

 3. Trafalgar Law Reply

  Evet halihazırda görünen en mantıklı teori bu. Yüksek ihtimal Spider-man filminde gözükecek. Ultimate evreninde(ki MCU daha çok bu evren üzerinden gidiyor) Nick Fury Spider-man’e birnevi akıl hocalığı yapmıştı bi ara. Benzer bir şey bu filmdede mümkün olabilir. Ama Spider-man dışında bu karakteri kullanmak için daha uygun bir film akla gelmiyor.

  Bu arada rica etsem 2 filmin tek kontrat sayılmasıyla ilgili kaynak atabilirmisiniz? İngilizcem yeterli olmadığı için kendim araştıramıyorum zira bazen ortamlarda tartışırken lazım oluyor bu tarz şeyler

  • Aslında bu şart değil. Chris Hemsworth “3 filmlik anlaşmam kaldı” dediğinde Infinity War’ları ayrı ayrı saydı. (Diğeri de Thor: Ragnarok zaten)

 4. Enki Bircan Reply

  İnsanlar Nick Fury’den sıkıldı (Sam Jackson olarak değil genel olarak) ve Coulson’ı fazla sevdiler. Çizgiromanlarda bile Fury’nin yerini Coulson alıcak Secret Wars sonrası Marvel’da, filmlerde de tabi bu yola başvurulacak. Artık Fury sadece büyük bi olay oldumu gelicek bi-iki kere, sonrada ölücek.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.