Biraz perdeyi aralamak gibi mi olacak, yoksa hiç umursamadığınız bir soruya cevap mı olacak bilmiyorum; ama Geekyapar’ın haber-yorum yazıları konusundaki çalışma prensibi şu şekilde işliyor genelde: Güvenilir sitelerin oluşturulmuş bir listesi var, bunlar sadece haber yapan siteler; Variety, Hollywood Reporter, VG247 gibi. Onlar taranıyor, yazarın üzerine laf söyleyebileceği, analiz edebileceği, yorum çıkartabileceği haberler seçilip, yazılıyor. Genelde ilk paragraf giriş, ikinci paragraf haber, üçüncü ve dördüncü paragraflar da yorum oluyor.

Bu sefer işin metasına geçmek istiyorum müsaadenizle. Bu güvenilir siteler listemizde, bir de Engadget var. Bugün de kendisinde masum masum geziyorduk ki, bir haber gördük. Kendileri baya da şaşırmışlar. Meğerse Alman Bundesliga kulübü FC Schalke 04, gitmiş kendisine bir League of Legends takımı almış. “Daha önce” diyor Engadget, “West Ham ve Wolfsburg espor oyuncularıyla anlaşma imzalamıştı” diyor, fakat ama’sı var, “onlar” diyor Engadget, “zaten FIFA’cıydı. Görüyor musunuz LoL’cü almışlar, vaaay”.

schalke

Şimdi bunun imaları bir kenara, Schalke 04 büyük ve köklü bir kulüp; şüphesiz League of Legends işine giren en büyük isimli geleneksel spor kulübü. Kulüp dünyanın en fazla gelir elde eden yedinci futbol kulübü. Rus devi Gazprom ile olan bağlantıları da malum. Finansman olarak da, şöhret olarak da büyük katkısı olacaktır League of Legends’ın ve genel olarak e-sporun ciddiye alınmasında, büyümesinde… Ama yani, haberi okurken de kıkırdamadan edemedim ya!

E çünkü Engadget’ın ilginç diye alıp, normal yayın akışını kesip yaptığı haberi biz bu topraklarda iki sene önce görüp, şok olup, alışmıştık zaten. Aynı Schalke’nin var olan e-spor kulübü Elements’i alıp, kulübe katması gibi; Beşiktaş da Aces High kulübünü alıp BJK E-Spor kulübünü kurmuştu. O yüzden, haberin kendisi değil ama, hep “Avrupa’da olan şeyi memlekete getirmeyi övme” zincirini kırmak adına, yabancı basının bu naifliğini gündeme getirelim, fırsattan istifade de hayatımızda ilk defa bir şeyin Almanlardan önce aklımıza gelmiş olmasını alkışlayalım istedik. Bravo!

Author

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.