Geek dünyası için belki de yılın en çok beklenen dönemlerinden birine resmi olarak giriş yaptık arkadaşlar, hayırlı uğurlu olsun! 18 Temmuz itibariyle Amerika’da başlayan San Diego Comic Con 2019, daha ilk gününü bile mühim gelişmelerle sonlandırdı. Biz de sizlere, her gün için ayrı ayrı seçmece haberler listesi yapalım dedik, ne dersiniz?

Cesaretiniz Varsa IT: Chapter Two Fragmanını İzleyin

Yalan söylemeyeceğim; benim ne bu tür filmleri izlemeye cesaretim var, ne de hevesim. “Jumpscare” dediğimiz türden ani korku ögesi barındıran filmler haricinde IT gibi yapımlar, genelde kalıcı bir etki bırakıyor bende. Psikolojik olarak etkilenebileceğim her türlüsünden uzak duruyorum bu yüzden. Ha, sırf size haberini yazmak için şu fragmana da bir bakayım dedim ama keşke bakmaz olaydım gerçekten. Palyaço fobisi olanlar hak getire, bu gece ışıklar açık uyuyorum arkadaşlar.

 

His Dark Materials Aklınızı Uçuracak

2007 yılında Philip Pullman’ın Karanlık Cevher Serisi‘nin Kuzey Işıkları isimli ilk kitabından uyarlanan filmi Altın Pusula‘yı hatırlıyorsunuzdur diye düşünüyorum. Nicole Kidman, Daniel Craig, Eva Green ve Dakota Blue Richards’ın yer aldığı proje, aslında çok potansiyelliydi. Ancak gel gelelim o kadar üzerine düşülmedi ve unutulup gitti.

Şimdi ise Game of Thrones bittiği için kendine ses getirecek dizilerin peşine düşen HBO, His Dark Materials‘ı alıp uyarlıyor. Hikayenin temelinde, hayat arkadaşınız gibi görebileceğiniz “cin”ler ve çocukların sahip olduğu bu cinleri onlardan koparmaya çalışan bir grup yetişkin yer alıyor. En basit ve spoilersız anlamıyla söyleyebileceğim bu, zira Pullman’ın hikayesi inanılmaz sürükleyici, izlemesi de bir o kadar keyifli olacak. Hayal gücü açısından ve yarattığı dünya bakımından “cin” mantığı, o yıllarda gördüğüm en ilginç şeylerden biriydi açıkçası. Bu sebeple James McAvoy, Ruth Wilson, Dafne Keen ve Lin-Manuel Miranda gibi bombastik isimlerin yer aldığı bu diziyi, şimdiki fragman sonrasında daha da iple çekmeye başladım. Acilen gelmesi lazım bu dizinin!

 

Maşallahlık Tom Cruise ve Top Gun: Maverick Fragmanı

1986’da Top Gun çıktığından bu yana tamı tamına 33 yıl geçmiş. Top Gun: Maverick geldiğinde ise 34. yılını tamamlayacak. Genelde bu kadar uzun süre sonra tekrardan gelen filmlerde, bakınız Terminator, o kadar da büyük bir heyecan yaşanmıyor nedense. Çünkü ilk çıktığı senelerdeki yükseliş, artık bu yıllarda pek işlemez hale geliyor. Sektör değişti, aksiyon filmlerinin tahtını süper kahraman filmleri aldı; her şey aşırı teknolojik projelere döndü derken sahiden de nostalji hissinden öteye gidemez hale geldiler bu tür filmler.

Ha tabii şöyle de bir gerçek var, Top Gun filmi, dönemin müzikleri ve artistik pilot sekansları falan derken ciddi anlamda bir çekiciliğe sahipti vakti zamanında. Dümdüz aksiyon filmi deyip de küçümsüyormuşuz gibi anlaşılmasın. Şimdi Maverick ile geri döndüklerinde yine o dönemdeki gibi popüler müzikler ve aşırı havalı jet uçağı manevraları göreceksek, sanıyorum ki o dönemde sinemada izlemiş olan nesil bunu fazlaca sevecektir.

Ya o değil de, Tom Cruise’a kocaman bir maşallah. Adam yaşlandı ama bizim Ajda Pekkan gibi taş gibi hala, helal.

Author

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.