Senelerden 1994. O sıralar üçüncü sezonunu yaşamakta olan Shaquille O’Neal‘ın Orlando Magic formasıyla sihirli işler yaptığı dönemler. Ligin en skorer oyuncusu olan, MVP yarışının büyük adayları arasında gösterilen, gıpta edilen bu gencin bir de şovmen bir tarafı var; o da izleyen herkese malum geliyor. Bir noktada bu süper eğlenceli karakteri, dönemin yükselen değeri video oyunlarına adapte etme gerekliliğine karar veriliyor.

Yalnız o dönemlerde durumlar çok iyi değil. Yani genel olarak sektörde durumlar çok iyi değil. Video oyun tasarımı yeni yeni emekleme periyodunu terk edip, ayaklarının üstüne dikelme aşamasında. Bir yandan o dönemin yeni nesil konsolları güzel işlere vesile oluyorlar ama bip ve bop sesleriyle oyun yapıldığı yılların da çok uzağında değiliz. Üstelik medyumun kendisi ve takipçileri de aşırı ciddiye alınmıyorlar bir yandan. O yüzden de dönemin basketbol süperstarı Shaquille O’Neal alınıyor. Berbat bir 2D beat’em up oyununa konuluyor. O kadar berbat ki, bugüne bugün hâlâ “en berbat oyun neydi video oyun tarihinde?” diye sorulduğunda Shaq-Fu’nun adı illa ki geçiyor.

İşte The Diesel, Hobo Master, Big Aristotle, Shaq-Attack, Superman, Big Cactus ya da hangi ismini kullanıyorsanız onunla seslenebileceğiniz O’Neal bu ayıbı örtmek için sizden ikinci bir raund istiyor.

İşin doğrusu, bu yeni bir haber değil. Mevzubahis oyun 2014’e Kickstarter’a gelmiş; sırf şakaya dahil olmak isteyen insanlardan 450,000$ bütçe topladıktan sonra da işe koyulmuştu. Shaq’ın bizzat seslendirmeci olarak katılmasıyla prestij arttıran projenin her Kickstarter oyunu gibi sessizliğe gömüldüğü bir dönem oldu. İşte şimdi o dönemden çıktık ve oyunun piyasaya sürülüşüne haftaların kaldığı bir dönemdeyiz. Shaq-Fu: A Legend Reborn PC ve konsollar için (Xbox, PS ve Switch) bu bahar piyasaya çıkacak.

İşte baya bildiğiniz ilerlemeli oyun. Çok söylenecek bir şey yok. Bu tip oyunlar bölüm tasarımları bakımından renkli, düşman tasarımları bakımından çeşitli, power-up tasarımları bakımından da akıllı oldukça çalışırlar. Çok da ötesine ihtiyaçları olmaz. Ucuza çıkarsa bir bakıp çıkarız gibi düşünüyoruz biz. Siz ne diyorsunuz?

Author

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.