Biliyorsunuz ki MCU’nun Disney+ tarafının yeni işi She-Hulk sonunda bizlerle buluştu bu hafta. İlk duyurulduğu günden beri zaman zaman kaşımızı kaldırmamıza sebep olan yapıma dair ilginç açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Daha Daredevil’ın farklı bir tarafını göreceğimiz konusunda ne düşünelim derken, Variety ile yaptığı röportajda serinin baş senarist, görsel efektler konusunda nasıl bir süreç yaşandığından bahsetti.

CG’nin pahalı olduğunu biliyordum. En baştan itibaren Kevin Feige’ye ‘Ne kadar ileri gidebiliriz? Bütçe konusunda ne ölçüde düşünmeliyim? Bana biraz rehberlik et’ diye sordum. Bana ‘Eğer bir She-Hulk yapımı izliyorsam içinde She-Hulk görmek isterim’’ dedi. Bu tür bir cevap istediğim gibi yazmam konusunda açık çekti. Aklımın ucundan ‘’Umarım bu konuşmayı hatırlarız ve bütçeden geri gelinir ve birileri bana kızar’ diye geçtiğini hatırlıyorum.’’

Baş senarist bahsettiğinin ne demek olduğuna dair daha spesifik örnekler vermekten de çekinmemiş ayrıca, onu da bir sonraki paragrafta aktarayım size.

Ön-prodüksiyona ve asıl prodüksiyon kısmına geçtiğimizde, biri işin başına oturup da bütçe hesabı yapmaya başladığında her hafta şöyle oluyordu: ‘Daha fazla She-Hulk sahnesini kesebilir misin? Daha fazla She-Hulk sahnesini Jennifer sahnesine çevirebilir misin? O daha fazla sahnede Jennifer olabilir mi?’. Son anda She-Hulk’tan Jennifer’a çevrilmesi gereken bir sürü şey vardı. Post prodüksiyon kısmında bile gerektiği için birçok sahnesini kesmemiz gerekti sırf She-Hulk olduğu için.

Öncelikle sevgili senaristimize, olayı en ince detaylarına kadar anlattığı için teşekkür ediyorum. Ben sana ne diyeyim Disney? Hani bu diziler film bütçelerinde olacaktı? Hani görsel efektler filmleri aratmayacaktı? Hani siz bu yapımları birden çok parçaya bölünmüş filmler gibi görüyordunuz? Şu zamana kadar bir şey demedik pek. Hatta WandaVision ve The Falcon and the Winter Soldier da şaşırdık bile kimi sahnelerin görselliğine ama She-Hulk ikinci bir Black Panther vakası olacak gibi geliyor iyice bu açıklamalarla da birlikte. Zaten fragmanlarda gördüğümüz CGI buruşuk suratlarla bıraktı bizi, bir de diziye yakın böyle açıklamalar iyice can sıkıyor. İzlediğimde çok acayip bir değişim görürsem belirtirim de belli ki tatmin edici bir görsellik göremeyeceğiz. Yahu şu Disney+’a daha az efekt gerektiren karakterler ile devam etsenize! Hulk ve She-Hulk ikilisine hangi bütçe yetecek de film seviyesinde görsellik alacağız? Bu arada röportaja dair insanlardan gelen “Belki aynı yıl içinde bu kadar şey çıkarmasanız bütçeyi daha güzel kullanabilirsiniz” tepkilerine de katılmadan edemiyorum.

Diziden gördükleriniz sizi de rahatsız ediyor mu? Görsel efektlere çok takılıyor musunuz? Siz de bütçe gerektiren işlerin dizi olmasına sinir oluyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle kelime sayısında kesintiye gitmeden paylaşın.

Author

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

1 Comment

  1. Birşeyi yapıyorsan ya adam gibi yapacaksın.. ya da yapmayacaksın.. cgi gerektiren bir karakterin dizisi olacaksa kesenin ağzını açacaksın.. bunların durumu hem ayranım dökülmesin, hem… neyse anladınız sanırım.. Bu şekilde giderse Marvel yakında çok kan kaybeder…

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.